İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’a Mektup

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’a Mektup

Vatanımızın güçlü ve solmaz kalemi Sevgili üstadım,

Aramızdan ayrılalı, vatanımızın büyük kan kaybedeli yıllar oldu. Yıllar geçince çoğu acı üzüntü sevinç unutulur lakin yıllar geçti sana olan sevgimiz saygımız hayranlığımız gidişindeki acımız bir menekşe misali hiç solmadı. Biyolojik olarak beş manevi olarak milyonlarca çocuğun ve seni tanımadan sevenler var bu dünyanın en zengini sensin Ey Akif!

Çanakkale’de büyük bir kahramanlık göstererek imanını ve cesaretini bütün dünyaya gösteren Mehmetçikler sonraları silahsız aç ve bitkindi. Fakat hiçbir vatanseverin bu zilyete katlanması düşünülemezdi. Nitekim çok geçmeden Anadolu’da milli mücadele bayrağı açıldı. Bu bayrağın altına ilk koşanlardan biri sendin ey Mehmet Akif.

O zamanlarda batı cephesi komutanı İsmet Paşa ve Maarif nazır vekili Dr. Rıza askeri ve halkı şevklendirecek bir marş gerektiği kanaatine vardılar yarışma ilanı verdiler. Yüzlerce kişi uğraştı yazdı ama kimseninki tam anlamıyla vatanın ruhunu yansıtamadı bunu yapabilecek tek kişi sendin lakin sen para karşılığında bir şey yapılamayacağı kanaatindeydin paraya ihtiyacın olmasına rağmen şayet kazanırsan da kazandığın ödülünü askerlere fakirlere yetimlere vermek karşılığında kabul etmen senin o kalbinin ne kadar büyük ve sevgi dolu olduğunu gösterdi.

Modern dünyanın arızalarını İslam’ın sunduğu güzelliklerle düzeltmek gerekliydi senin nazarında. Bunun için her zaman çabaladın, vazgeçmedin ve dediğin gibi ‘’ Konuşmak bir mana ise susmak bin bir mana.’’ Sessizliğin asıl silahın oldu. Bir özgürlük savaşının ortasında ümit kokan bir meltemdi aradığın. Korkma! diyerek başladığın bu yolda milletimindir istiklal sözleriyle tüm insanlığın sesi, ruhu oldun adeta.

Törenlerde, okullarda istiklal marşının dilimizden döküldüğü her anda tüylerimiz ürperdi, gözlerimizden yaşlar süzüldü. Düşünüyorum da nasıl bitmez tükenmez bir duygudur?  Bize geçen bu his kanımıza öyle bir işlemiş ki topraklarımızın bağımsızlığını kazandığı anda olamasak bile sanki o anda varmışçasına göğsümüz kabarıyor ayaklarımız yerden kesiliyor. Nihayetinde senin varlığın silinmeyen bir iz olarak yansıyor yüzyıllara.

Sen ki, iki dünya arasında bir yalnız, milli mücadelenin manevi ruhu, parlayan bir yıldız, kabına sığmayan bir lider, gerçek bir aydın, mücadelesi kaybolmaya yüz tutan bir iradeyi oraya çıkarabilmek için ömrünü vatanına adamış bir üstat, bu mücadele uğruna yalnızlıkla perçinlenen gurbetin ağır ve hüzün dolu imtihanı ile karşılaşmayı göze alabilecek kadar gözü kara, hayattaki tek gayesi ümmetinin mutluluğu, huzuru, başarısı olan Süleyman Nazif’in de dediği gibi sen Allah’ın şairisin. Bizlere emanet ettiğin vatanımızı her daim koruyacağız bizler özlenen ve umutlanan ideal Türk genci olarak sembolleştirilen Asım’ın nesliyiz biz sahip olursak bu vatan asla batmayacaktır. Nurlar içinde uyu gözün arkada kalmasın  Mehmet Akif Ersoy!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.