Kendi Kedimde Uyguladığım Kedi Bakım Tüyoları

Kendi Kedimde Uyguladığım Kedi Bakım Tüyoları

Merhabalar,

Yaklaşık 10 aylık dişi kedim Lokum sayesinde kediler konusunda hiç bilmediğim şeyler öğrendim. Bunları kedi beslemek isteyen herkesle paylaşmak isterim.

Kedimi bulduğumda yaklaşık 1 aylıktı ve annesi maalesef bir kaza sonucu ölmüştü. Lokumu hemen veterinere götürüp ne yapmam gerektiğini öğrendim.

Lokuma kedi anne sütü almam gerekiyordu. Toz şeklinde satılan bu sütlerden alıp paketin üstündeki tarife göre hazırlayıp 2 saatte bir lokuma şırıngayla içirdim. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeğe bakar gibi bakmak gerekiyordu. Önce sütünü içmeli ardından ıslak bir bez yardımıyla poposuna masaj yaparak tuvaletini yapmasını sağlıyordum. Bu derece küçük bir kedi bulduğunuzda sizlerde bu adımları uygulamalısınız.

2,5 aylık olduktan sonra veterinerim kuru mamaya geçmemi söyledi. İştahlı kedim hiç sorun çıkarmadan mamasını yemeye başladı. Aynı dönemlerde kum alışkanlığını da kazandırdım Lokuma. Zaten kediler doğası gereği buna hazır oluyor ve bizleri üzmüyorlar 🙂

  • Kediniz belirli bir kiloya ulaştığında ilk aşıları yapılıyor. Bunlar Karma aşı, Kuduz aşısı ve Lösemi aşısı. Evet ilk etapta pahalıya mal oluyor. Ama bu kedimizin sağlığından önemli değil. Bu aşıları yılda 1 kez yaptırıyoruz. 2 ayda birde iç ve dış parazit uygulamaları var. Bunları atlamadan yaptığımız taktirde bize gülen gözlerle bakan minik canlarımız oluyor 🙂
YAZAR BİLGİSİ
Sevda Karademir
Merhabalar, Bilgim ve deneyimlerim doğrultusunda sizlere harika blog yazıları hazırlıyorum :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.