Gündelik Yaşamınızda Güneş Kremi Kullanmanız İçin 10 Neden

Gündelik Yaşamınızda Güneş Kremi Kullanmanız İçin 10 Neden

Güneş kremi günün belli saatlerinde güneşten gelen zararlı ışınların cilde olumsuz etkisinden korunmak amacıyla sürülür. Genellikle yaz aylarında kullanılan güneş kremi, uzmanlara göre her mevsim kullanılmalıdır. Peki güneş kremi kullanmak zorunda mıyız? Gündelik yaşamınızda güneş kremi kullanmak ne işe yarar? Dilerseniz bu soruların cevaplarına hızlı bir şekilde geçelim.

1. Cilt Bakımı İçin Gereklidir

Cilt bakımı yaptıktan sonra temizlediğiniz cildiniz ve açılan gözenekleriniz için yapacağınız bakım çok önemlidir. Gerek tonik gerekse nemlendirici kullanmanız gerekir. Gün içinde ise güneş kremi kullanmanız cildiniz için cilt bakımı rutininizin en önemli aşamasıdır. Güneş kremi cildinizi zararlı ışınlardan korur ve bakımını destekler.

2. Lazer Epilasyonu Sonrası Gereklidir

Lazer epilasyonu sonrası her uzman güneş kremi kullanmayı önerir. Güneş kremi kullanarak cildinizdeki lazerle temas etmiş bölgeyi güneşten korursunuz ve hasar almasını engellersiniz.

3. Güneş Lekeleri Oluşmasını Önler

Güneş kremi, güneşe çok fazla maruz kalındığında oluşan güneş lekelerini önler. Günümüzde güneş ışınlarına maruz kalma kalıcı lekeler yapabilir. Bu yüzden olabildiğince 50 faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekir. Gün içinde 3 saatte bir güneş kremi yenilenmelidir.

4. Cilt Hastalıklarını Önler

Çoğu cilt hastalığı güneşle temas halinde daha fazla reaksiyon gösterip kaşıntı ya sıvı akması gibi sonuçlar yaratmaktadır. Cilt hastalıklarının önüne geçmek ve var olan hasarlı bölgeler için güneş kremi kullanılmalıdır.

5. Yaşlanma Hızını Azaltır

Kırışıklıklar gibi yüzümüzdeki çizgilerin güneşle teması yaşlanmayı hızlandırır. Güneş kremi kullanarak cildimizin daha aydınlık bir görünüm almasını sağlarız. Yaşlanmanın önüne geçmek için güneş kremi kullanılmalıdır.

6. Cildi Nemlendirir

Cildin kuru olması ve nemsiz olması gün içinde daha fazla zedelenmesini etkileyecektir. Güneş kremi kendi başına cildi nemlendirir. Çatlaklar oluşmasını engeller. Böylece cilt sorunlarının da önüne geçer.

7. Cilt Kanserini Önler

Deri yüzeyinde oluşan melanomlar cilt kanserinin habercisidir. Melanom oluşumu yüzde başlayabilir. Tüm vücutta ortaya çıkabilir. Melanom oluşumunun önüne geçmek için cildinizi güneşten korumalısınız.

8. Derideki Proteinleri Korur

Güneş kremi derideki proteinleri koruyarak sağlıklı bir cilt görünümü sunar. Özellikle keratin gibi proteinler cildin daha sağlıklı ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasında etkilidir. Güneş kremi ile cildin doğal özellikleri korunur.

9. Nemlendiricilerle Karıştırılarak Kullanım Şansı Tanır

Güneş kremi sizin günlük bakımınıza zıt düşecek bir uygulama değildir. Kullandığınız bir nemlendirici varsa günlük olarak sürebilirsiniz. Karıştırılması sorun değilse güneş kremi ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

10. Güneş Kremi Sizin Cildinizle Uyumludur

Hassas bir cildiniz varsa 50 faktörlü güneş kremleri kullanabilirsiniz. Bunu yanı sıra 20 ya da 30 faktörlü kremler de vardır. Bu seçeneklere göre cilt tipinize göre güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Alışkanlık kazanmak zordur ama faydasını ve etkisini gördükçe siz de düzenli olarak güneş kremi kullanma eğiliminde olacaksınız. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan da budur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.