Psikolojik Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik nefes darlığı ve çarpıntı gibi belirtiler insanlarda çoğu zaman kalp krizi, kalbin durması, nefes alamayarak boğulma veya başka önemli hastalıklar gibi endişelere sebep olabilmektedir. Derin nefes alamama, rahat nefes alamama, nefes açlığı  ve sebepsiz çarpıntı durumlarının yarattığı endişe haftalar hatta aylarca birden fazla doktor, tetkik ve değerlendirmeler için yorucu süreçlere sebep olabilir. Fiziksel muayenelerinde herhangi bir sorun çıkmasa da geçmek bilmeyen bu belirtiler bir şey olmadığına ikna olmayı zorlaştırır ve tekrar tekrar hastaneye gitmeye sebebiyet verebilir.

Psikolojik Nefes Darlığında Derin Nefes Alamama

Duygularımız fiziki olarak bir etki yaratır. Bu etki duygularımızın yoğunluğuyla ilişkili olarak artabilir veya azalabilir. Mesela, bizi korkutan bir şey olduğunda kalbimiz çarpmaya başlar, bu uzun sürdüğünde çarpıntıyla birlikte ateş basması ve nefes almakta zorlanma gibi sonuçlarda kendisini gösterebilir.

Psikolojik nefes darlığı ve kalp çarpıntısına karşı duyarlı hale geldiğinizde, her an nabzınızı ve nefes alış verişinizi yoklarsınız, her kendimizi test ettiğimizde bunu tedirginlikle yapıyor oluruz, bu zaman zarfı uzadığında tedirginliğimize çaresizlik de eklenir. Dolayısı ile kendimizi psikolojik nefes darlığı, nefes açlığı, derin nefes alamama ve kalp çarpıntısı gibi belirtileri hiç yaşamadığımız kadar sık yaşarken buluruz.

Nefes Darlığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Son zamanlarda Korona virüs salgını nedeni ile gündeme gelen ve Covid- 19 hastalığının yaygın bir belirtisi olan nefes darlığı bu hastalığın dışında birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor. Nefes darlığının nedenlerine bakıldığında, hem solunum sistemini ilgilendiren nedenlerin yanı sıra akciğerlerimizi ve kalbimizi olumsuz etkileyen faktörlerden söz etmek gerekir.

Nefes darlığına neden olan faktörlere örnek vermek gerekirse, ağır spor- egzersiz, depresyon-stres, solunum yolu hastalıkları örnek verilebilir. Solunumunuz hızlı ve hırıltılı olarak ortaya çıkıyorsa ciddi bir solunum yolu hastalığınız var demektir. Genel olarak nefes darlığı nedenleri arasında:

  • Sağlıksız yaşam tarzı
  • Yetersiz havalandırılmış alanlarda kalmak
  • Akciğer hastalıkları
  • Kalp hastalıkları- kapak hastalıkları
  • Psikosomatik bozukluklar
  • Göğüs yaralanmaları-kazalar- travmalar
  • Sigara tiryakiliği
  • Covid-19 hastalığı sayılabilir

Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Kalp veya akciğer hastalığınız olmasa bile hareketsiz kaldığınızda nefes darlığı belirebilir. Obezite hastasıysanız nefes darlığı ile başınız sık sık derde girecektir. Yaz ayları özellikle çekilmezdir. İyi beslenip, fazla kilolarınızı atarsanız ve egzersizi ihmal etmezseniz zamanla (kronik hastalık yoksa) nefes darlığı iyileşecektir.

Solunum sistemi sigara içme eylemine karşı son derece savunmasız olduğu için nefes darlığı sigara içenlerin ortak derdidir.  Alkolün sık sık içilmesi de nefes darlığına neden olmaktadır. Yaşam alanlarının havasız kalması, kötü ruh hali, baş ağrıları nefes darlığına yol açabilir.

Bayılma, zayıflayan hafıza ve konsantrasyon eksikliği, uyku bozuklukları sürekli hava eksikliği olan ortamlarda kalmaktan dolayı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle odalarınızda sürekli hava akışını sağlayın. Tüm gün klima kullanmayın. Klima, buzdolabı gibi sadece odadaki havayı soğutup ya da ısıtıp size geri verir.

Akciğer fonksiyon bozukluğuna bağlı dispne de sık görülmektedir. Her zaman taze hava- oksijen eksikliği tam olarak akciğer hastalıkları ile ilişkilidir. Akciğerler düzgün olarak görevlerini yerine getiremiyorsa    küçük bir çaba bile solunum hızını önemli ölçüde artırabilir.

Kalp yetmezliği olan bazı kişiler paroksismal noktürnal dispne hastalığı geçirirler. Ciddi bir nefes darlığı meydana gelir. Ortopne, uzanırken oluşan nefes darlığının adıdır. Kalp kapakları iyi çalışmayan hastalarda ileri süreçte ortaya çıkar. Yine  yüksek tansiyon, kalbin aşırı yük almasına yol açar,  bu durum kalbin işlevlerini yerine getirmesine engel olur.

Bu içeriğimizde psikolojik nefes darlığı nedir? ve nefes darlığı nedenleri nelerdir gibi konulardan bahsettik umarım faydalı bir içerik olmuştur. Bu tip durumlarda yani nefes darlığı çekiyorsanız kesinlikle bir doktor tedavisi görmeniz gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.