Google’de Arama Yaparken Herkesin Bilmesi Gereken İpuçları

Google’de Arama Yaparken Herkesin Bilmesi Gereken İpuçları

Google arama ipuçları: Google’da arama yapmak için bazı ipuçları olduğunu biliyor muydunuz? Bu arama ipuçlarını kullanarak aradığınız şeyi daha kolay bir şekilde bulmanız mümkün. Bu yazımda sizlere Google kullanırken bilmeniz gereken arama ipuçlarını hazırladım, dilerseniz işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak Google arama ipuçları listemize hemen geçelim.

  • ” “(Çift Tırnak) İçerisinde Arama Yapmak

Boğaziçi Köprüsü diye Google’da bir arama yaptığınızda Google sayfalar içerisinde Boğaziçi Köprüsü, sadece Boğaziçi ve sadece Köprüsü geçen bütün sayfaları indexleyecektir. Tırnak içinde arama yaptığınızda ise Web Sayfaları içerisinde sadece Boğaziçi Köprüsü geçen bütün sayfaları indexleyecektir.

  •  “-” Kullanarak Arama Yapmak

Önemsiz Kelimeleri Çıkarma Operatörü; kullanımı yapacağınız aramada eğer istemediğiniz bir kelime varsa “-” ” işareti ile gösteriyorsunuz. Bu sayede o kelime ile ilgili olan içerikleri görmüyorsunuz.

  • “+” Kullanarak Arama Yapmak

Google aramada ek sözcük veya kelime eklemek için ‘+’ kullanın. Artı koyduğunuz kelimelerin bir arada geçtiği bütün sonuçları önünüze getirecektir.

  • AROUND(9) Kullanarak Arama Yapmak

Around operatörünü aradığımız bir kelimeyi hatırlamadığınız bir noktada kullanabilirsiniz. Parantez içerisindeki değer ise harf değerini ifade ediyor, bir sözcüğü hatırlamadığımızı bu şekilde belirtip arama yapabilirsiniz.

Örneğin: Yavuz Y(5)t

  • filetype:[dosya_uzantısı] Kullanarak Arama Yapmak

Google üzerinde aramak istediğimiz konu ile ilgili doküman bulmamıza yarayan bir parametredir. Aradığınız kelimeden sonra filetype:[pdf] şeklinde yazarsanız pdf dosyalarını önünüze serecektir.

  • Related Kullanarak Arama Yapmak

Beğendiğiniz bir sitenin benzerlerine mi ulaşmak istiyorsunuz, related kullanarak bu mümkün. related:reddit.com yazarak “reddit.com” benzeri sitelere ulaşabilirsiniz.

  • [tarih]…[tarih] Kullanarak Arama Yapmak

Google’da bir konu üzerinde belirli tarih aralığındaki sonuçları bize gösterir. Örnek olarak Türkiye hakkında 1980 ve 1990’da çıkmış haberleri Türkiye 1980…1990 yazarak bulabilirsiniz.

  • Allintitle: Kullanarak Arama Yapmak

Sadece aradığınız kelimeleri başlığında barındıran siteleri gösterir.

  • Intext: Kullanarak Arama Yapmak

Aranan kelimeyi sitenin text bölümünde arar. Aranan kelime sitenin text bölümünde geçmelidir.

  • Site:alanadi.com Kullanarak Arama Yapmak

Yukarıdaki gibi arayacağınız alan adının başına site: koyarsanız sadece belirttiğiniz alan adının sayfalarını aramış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al