Weblog Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Weblog Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Weblog dendiği zaman çoğu kişi elbette ki Weblog nedir? Sorusunu soruyor. Aslında Weblog kavramı herkes tarafından bilinen kişisel web günlüğü anlamına geliyor. Kişisel web günlüğü ya da kısa adı ile Weblog, içinde kişisel yazı, resim ve diğer nesneleri barındıran, kronolojik bir sıraya sahip olan güncelleme düzeyi yüksek olan internet günlüklerine verilen addır.

İlk Webloglar 1998 senesinde internet dünyası içinde görülmeye başlanmıştır. Geçen senelerle beraber internetin reklamcılık olarak büyük bir pazar haline gelmesinden sonra bloglardan elde edilen reklam gelirleri arttı. Gelirlerin artmasının sonucu olarak da birçok değişik konuya yönelen bir çok işlevsel konuya sahip internet blogları açılmaya başlandı.

Weblog Servisleri Nelerdir?

İnternet üzerinde weblog açmak amacı ile hizmet veren birçok farklı servis vardır. Bunlardan bazıları ücretli hizmet verirken çoğunluğu da ücretsiz hizmet vermektedir. Bu servisler Word Press, Manila, Tumblr, Blogger, Live Journal şeklinde sıralanabilir. Bu servisler en bilindik olanları olup daha birçok farklı weblog servisi mevcuttur.

Weblog Hangi amaçla Kullanılır?

Weblog nedir? Sorumuzu cevapladığımıza göre şimdi weblog ne için kullanılır konusuna geçebiliriz. Weblog siteleri, genel olarak güncel olandan eskiye doğru sıralanan yazı ve yorumların yayınlandığı, internet tabanlı bir yayını belirtirler. Genel olarak her gönderinin bitiminde yazarın adı ve gönderi tarihi de belirtilir. Yayıncının seçimine göre yazılara yorum yapma seçeneği de vardır. Yorumlar blog kültürü içinde çok önemli bir parçası ve yapıtaşı olarak kabul edilir.

Yorum sistemi ile yazar ve okuyucular arasında sürekli olarak iletişim sağlanır. Blog yazarlarının kendilerine has olan bir kültürü vardır. Yapıları birbirine benzeyen, birbirleri ile olan konuşma ve yazıların de yine benzediği bir ortamdır. İlk ağ günlükleri el ile yazılıp güncellenirken, günümüzde bu iş için özel olarak yazılmış yazılımlar kullanılıyor.

Blogların kullanımı 1999 senesinde Blogger tarafından servis sağlayıcılığı hizmetinin ücretsiz verilmesi ile yaygınlaşmıştır. 2003 senesinde Şubat ayında Google, Blogger servisini satın aldı ve Google araç çubuğuna (toolbar), ziyaret edilmiş sayfanın adresini direkt olarak bloga girişi sağlayan ‘Blog This!’ tuşunu yerleştirdi. Dünyada internet ortamında İngilizce bilen çoğu kimse ilk kez bu butonların yardımı ile bloglar ile tanışmış ve yazmaya başlamıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.