Domain Authority (Domain Otoritesi) veya DA Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority (Domain Otoritesi) veya DA Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority nedir? Domainlerle ilgili neler biliyorsunuz? Sizlere bu konuyla ilgili oldukça önemli bir şeyden bahsedeceğiz. Domain authority yani domain otoritesi nedir ve nasıl yükseltilir? Bunları hep birlikte bütün detaylarıyla öğrenelim.

Bir web sitesi hazırlamak için bilinmesi gereken o kadar fazla konu var ki… Lafı daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçelim.

Domain Authority (Domain Otoritesi) veya DA Nedir?

Kısaca DA olarak bilinen domain otoritesi, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasında sıralama alma ihtimalini tahmin etmek amacıyla MOZ tarafından geliştirilmiş bir metrik. Bu metrikler 0-100 aralığındadır. Ne kadar yüksek puanınız varsa SERP’te üst sırada yer alma ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır.

Böylece web siteniz daha güçlü ve güvenilir olacaktır. Böylece web siteniz de ne kadar güvenilir olur ve okunma olursa DA puanınız da o kadar yüksek olacak.

Domain Authority

Domain Authority (Domain Otoritesi) veya DA Nasıl Yükseltilir?

Merak edilen bir diğer konu da domain otoritesinin nasıl yükseltilebileceğidir. Aslında her şeyin temelinde SEO vardır. DA puanınızı iyileştirmek istiyorsanız daha fazla çaba gerekiyor. Domain otoritesi nasıl yükseltilir sorusu için en etkili faktörler ise şu şekildedir:

  • Domain yaşı
  • Mobil uyum
  • Benzersiz kalitede önemli back link çalışmaları
  • İçerik kalitesi ve miktarı
  • İçeriklerin güncel olması
  • Sayfa hızı optimizasyonu
  • Sosyal medyada içerik tanıtımı
  • Teknik SEO çalışmaları

Eğer bunlara dikkat ederseniz ve çalışmalarınızı bunların etrafında şekillendirirseniz o zaman DA puanınızı yükseltebilirsiniz. Sadece doğru adımları atmanız gerekiyor. Bu noktada işin uzmanlarını bularak onlardan destek de isteyebilirsiniz.

Burada küçük bir dipnot da geçelim: En çok karşılaşılan öneri back link denetimleridir. Bu link oluşturma sürecinde boşlukların doldurulması, spam ve kırık linklerin belirlenmesi önem taşıyor. Bunlar düzeltildiğinde puanınız da artabilir.

Domain Authority Neden Önemli?

Aslında bunun cevabını sizlere yazı içerisinde aktardık. Ama yine de biraz daha detaylıca bahsedebiliriz: Web siteniz ne kadar yukarılarda ve ilk sayfada çıkarsa o kadar çok okunma kazanırsınız.

Buna bağlı olarak sitenizin trafik hızı artar ve daha fazla kişiye ulaşırsınız. Eğer sitenizi büyütmek istiyorsanız domain otoritesi son derece önemlidir.

Domain authority nedir ve nasıl yükseltilir artık bunu detaylı bir şekilde biliyorsunuz. İhtiyacınız olan puanı da alabilmek için neler yapmanız gerekiyorsa araştırarak doğru adımları atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.