SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

Web sitenizde çok daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız, SEO hakkında muhakkak bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü SEO’ya uygun içerikler ürettiğinizde sayfanızın okunurluğu, ziyaretçi sayısı ve gelen ziyaretçilerin sayfanızda kalma süreleri epey yükselecektir. Bu durum web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak ve zamanla sizi sektörünüzde en iyisi yapacaktır. Elbetteki birçok detayı bulunmaktadır. Bu detaylar site içi SEO ve site dışı SEO olarak kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. Dilerseniz birlikte içeriğimizin aşağı kısmında yer alan SEO nedir tüm detayları maddeler halinde sunduğumuz kısma geçerek inceleyebiliriz.

Site içi Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl yapılır?

Bu kısımda sizlere site içi SEO nedir onu aktaracağız. Bir web sitesine sahip olmak kolay görünebilir, lakin sürdürülebilirliği sanıldığının aksine emek isteyen bir düzene sahip. Hal böyle olunca bizlerde tüm detayını sizlere aktarmak için tüm bilgilerimizi tek bir sitede toplama kararı aldık. Dilerseniz birlikte site içi SEO hangi konuları kapsıyor birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle bir içerik üretmeden önce anahtar kelime planlaması ve araştırması yapmalısınız. Hangi kelimeler daha çok aranılıyor, tıklanma oranları nelerdir gibi bir araştırma içerisine girmeniz gerekmektedir.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu Meta etiketleri diye adlandırdığımız arama sonuç sayfalarında çıkan başlıklar olmaktadır. İçeriğinizde kullanacağınız başlıklar arama motorlarındaki kriterlere göre planlanmalıdır.
 • Üçüncü maddemiz ise SEO dostu URL’ler olmaktadır. Kullandığınız anahtar kelimeleri içeren SEO uyumlu URL’ler olmalıdır.
 • Bir diğer maddemiz ise Sitemap olmaktadır. Sitenizin haritası xml uzantılı bir dosya olmaktadır. Başarılı olmak istiyorsanız bu uzantı siteniz için olmazsa olmak kurallardan bir tanesidir.
 • Robots.txt ise, web sitenizin arama motorları tarafından taranmasına yardımcı olmaktadır.
 • Gelelim ‘içerik’ üretmeye. En önemli konulardan bir tanesi olan ve devamlılık isteyen bir süreçtir.
 • Site içi bağlantılar, bir sayfanın anahtar kelimesi ile başka bir sayfa ile bağlantılı olmasına denmektedir.
 • Bir diğer maddemiz ise görsel Optimizasyonu olmaktadır. Web sitenizde görsellerde URL kullanımına denmektedir.
 • Site hızı site içi Optimizasyonu için oldukça önemlidir. Web sitenizin hızlı çalışması ziyaretçilerinizi sıkmadan gezinmelerine neden olacaktır.
 • Kullanıcı deneyimi (UX) ziyaretçilerinizin sitenize tıklama kararından itibaren ziyaret etme amacına kadar tüm detayları belirleyecektir.
 • Son olarak site içi SEO’da mobil uyum da oldukça önemlidir. Günümüzde tüm araştırmaların mobilden yapıldığı düşünülürse bu konuda oldukça önemlidir.

Site içi Dışı Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl yapılır?

Ve gelelim SEO’nun bir diğer içeriği olan site dışı SEO nasıl yapılır? Web sitenizin içine sarfettiğiniz çaba kadar dış ortamda yapmış olduklarınız da bir hayli önemlidir. Bundan mütevellit sizlere site dışı SEO nasıl yapılır maddeler halinde açıkladık. Dilerseniz birlikte site dışı SEO nasıl yapılır inceleyebiliriz.

 • İlk olarak sizlere Backlink nedir bu dan bahsedelim. Başka bir web sitesinin sayfasından size geri bağlantı sağlanmasına Backlink denmektedir. Site dışı SEO da oldukça önem taşımaktadır.
 • Ve sosyal medya, web siteniz adına bir sosyal medya hesabı kurmak ve paylaşım yapmakta web sitenizin sosyal paylaşım sitelerinde tanınmasına neden olacaktır.
 • Üçüncü olarak PR çalışmaları da şirkenizin veya markanızın medya ve basın gibi kanallarda yapılan çalışmalardır.
 • Ve son olarak E-posta pazarlaması, reklam ya da ticari bilgilerinizi göndermek için kullanılan çevrimiçi pazarlama tekniğine denmektedir.

HTekin Dijital İş Çözümleri

Tüm bu bahsetmiş olduğumuz bilgileri ve çok daha fazlasını sizler için web sitemizde tüm detayları ile anlatmış bulunmaktayız. SEO hizmeti verdiğimiz sitemizde dilerseniz sizlere bilgilerimizi aktarırken dilerseniz de sizler için bir web sitesi tasarlayabiliyoruz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.