Kişisel Blog Sitesi Açmak İçin En Basit Kılavuz

Kişisel Blog Sitesi Açmak İçin En Basit Kılavuz

Yeni bir kişisel blog sitesi açmak gibi düşünceniz varsa, son zamanlarda verebileceğiniz en doğru karar bu olacaktır. Pazarlamanın bile artık bir şirket açmadan ve ofis kurmadan idare edilebildiği web, sizin için büyük getirilere sahne olacaktır. Çok para kazanma olayını bir kenara bırakalım, en azından emeğinizin karşılığını almak için yapmalısınız ve bu durum kişisel blog sitelerinde şu şekilde ilerliyor, çok çalışırsan çok, az çalışırsan az.

Kişisel blog kurmayı gözünüzde büyüttüğünüzün farkındayım, ancak büyütülecek hiç bir durum yok. Hiç bir beceriye, kod bilgisine ve deneyime sahip olmadan kendi kişisel blogunuzu açmanız mümkün. Ayrıca, kişisel blog kurmak 30 dakikanızı almayacaktır. Yapamadığınız şeyleri İnternet’te kısa bir araştırmayla yapabilirsiniz.

Tabii bizim size konumuzda anlatacağımız şeyler yeni başlayanlar düzeyinde teknik bilgilerden oluşmaktadır. Teknik bilgi deyince şaşırmış olabilirsiniz ama bunlar size yol gösterecek teknik bilgiler. Lafı daha fazla uzatmadan, konumuzun asıl içeriği olan kişisel blog açmak anlatımına geçelim.

Kişisel Blog Kurma Konusunda Nelere Değineceğiz

Kişisel blog açmak tabi’ki de genel bir kavram, bu genel kavramın detayları; Moda, güzellik, makyaj, tarih, felsefe, bilim, sanat, resim, dizi & fim, günlük, tavsiye gibi bir çok kategoriden oluşmaktadır. Kategori seçimlerini tamamen sizin ilgi alanınıza bırakıyorum. Değineceğimiz konu başlıkları ise şunlardan oluşmakta:

 • Kişisel blogunuz için hangi platformu seçmelisiniz?
 • Blogunuza güçlendirecek, web barındırma ve alan adı bulma
 • Blogunuza tema ve eklentilerle yeni stil ve işlevsellik kazandırmak
 • İlk blog yazınızı yazma ve yayınlama
 • Yeni kişisel blogunuza trafik ve okur çekmek

Başlamaya hazır olduğunuzu umuyorum şimdi bu başlıkların altını dolduralım…

Kişisel Blog Açmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Kişisel blogunuzu oluşturmak için uygulayacağınız adımlar:

 • Sizin için en doğru blog platformunu seçme
 • Bir alan adı seçmek ve satın alma
 • WordPress’i yüklemek için bir web hosting alma
 • Kişisel blog için bir WordPress teması yükleme
 • WordPress kurulumunu tamamlama
 • Daha fazla özellik eklemek için WordPress eklentileri yükleme ve ayarlama
 • Yazmaya ve trafik çekmeye başlama
 • Blogunuz’da reklam gelirlerinden para kazanmaya başlama

1. Adım: Bir Blog Platformu Seçin – WordPress.org’u Öneriyorum

Kişisel blog açmak için kullanabileceğiniz onlarca platform var. Ancak, 4 yıla yakın bir sürede kazandığım deneyimlerimi dayanarak en iyi kişisel blog açma platformunun WordPress olduğunu düşünüyorum. Zaten kısa bir araştırmayla dünyada da en fazla WordPress’in tercih edildiğini görebilirsiniz. Ayrıca, WordPress.org çünkü .com uzantılı WordPress ayrı bir platform ve çok daha kısıtlı

Kendiliğinden barındırılan WordPress ile bir sunucu veya alan adına para ödemeniz gerekmez. Bu platforma üye olduktan sonra sunucunuz hazır oluyor fakat alan adını sizin seçmeniz gerekiyor. Alan adı seçimini yaptıktan sonra siteniz kullanıma hazır.

Not: Eğer platformun ücretsiz alan adını tercih ederseniz alan adınız WordPress.org olarak bitecek. Bu alan adını kullanmak istemezseniz yeni bir alan adı alıp yönlendirerek onu’da kullanabilirsiniz. Ben bu tercihi sitenizi tamamen kurup her şeyini ayarladıktan sonra yapmanızı öneriyorum.

2. Adım: Site Temasını Değiştirme – Ücretsiz Hazır Tema Kullanımı

WordPress’de bahsi geçen ilk adımı gerçekleştirdikten sonra tema seçim işlemine geçiyoruz. Platformun kendi içerisinde’ki binlerce ücretsiz temalardan birini kullanabilirsiniz. WordPress yönetici arayüzüne girdikten sonra sol kısımda bulunan yönetici menüsünden görünüm → temalar → yeni ekle yolunu izleyerek kendi tarzınıza uygun ve görünmesini istediğiniz bir tema seçip sitenin son kurulum adımına gelebilirsiniz.

Ayrıca, bu temayı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla bizi size ilk başlarda tercih etmeniz gereken tema olarak, sade ve mobil uyumlu temaları öneriyoruz.

3. Adım: Kişisel Blogunuza İşlevsellik Kazandırmak İçin WordPress Eklentileri

Blogunuz’da kullanımı kolaylaştırmak ve işlevsellik kazandırmak için eklentiler yüklemelisiniz. Bu eklentilerin size artısı trafik çekmek, kullanımı kolaylaştırmak ve sitenize daha fazla işlevsellik kazandırmak olacaktır.

Örnek olarak; Twitter yayın akışınızı, sosyal medyadaki paylaşımlarınızı otomatik olarak sitenizde paylaşma, kullanıcılar için üyelik bölümü, ve forumlar gibi  sitenize bir çok özellik kazandırabilirsiniz.

Sitenize işlevsellik kazandıracak eklentileri eklemek için, yönetici arayüzü → eklentiler → ekle yolunu kullanın.

4. Adım: İlk Kişisel Blog Yazınızı Yayınlayın

Kurulum işlemi sonlandı 4. etap, ilk blog yazınızı paylaşmak. İlk paylaşımı yapmak her zaman en zorudur, yürümeye ilk başlamak gibi. Ayaklarınızın sizi nereye götürmesini isterseniz oraya adım atmalısınız. Bu kısımda da devreye hayal gücünüzü, bilginizi veya tavsiyelerinizi devreye sokmanız gerekiyor.

Araştırma yaparak da yazılar yayınlaya bilirsin, kendi bildiğiniz konularda yazarak veya tavsiye vererek de. Bizim size tavsiyemiz ilgi çekici içerikler oluşturmak. İnsanların ilgisini çekmeden veya her yerde olan bilgileri paylaşarak sitenize bir trafik akışı sağlayamazsınız.

İlk kişisel blog yazınızı paylaşmak için, yönetici ara yüzü → yazılar → yeni ekle yolunu kullanarak ilk yazınızı hazırlayabilirsiniz.

5. Adım: Kişisel Blog Sitesinden Para Kazanma

Kişisel blogunuz’dan para kazanmanın bir çok yolu var. Bu konuda en çok tercih edilen para kazanma yöntemi ise Google Adsense gelirleri. Google Adsense reklam verenlerle yayıncıları bir araya getiren bir platform. Bir çok banner reklamı mevcut ve en güvenilir sistem olarak bilinir. Sadece bu kadarda değil, en çok ödemeyi de Google Adsense yapmakta.

Google Adsense dışında’ki reklam türleri ise şöyle:

 • Popup reklamları
 • Tanıtım yazısı satış
 • Backlink satış
 • Doğrudan alınan reklamlar
 • Sponsorluk ve ürün tanıtımları
 • Affiliate Marketing

Bu yöntemlerden istediğinizi seçerek para kazanabilirsiniz. Fakat bir çoğu sizi bir onay sürecine sokuyor onay almanız için trafiğiniz ve yazılarınız baz alınıyor. Dolayısıyla öncelikle sitenizi geliştirmelisiniz. Onay almak ise yazılarınızın özgünlüğüne ve tekil ziyaretlerinizin sayısına bağlı olarak değişmekte. Eğer tavsiyemiz olan Google Adsense den ilk başlarda onay alamazsanız, Adsense alternatifleri adlı makalemizi okuyarak bu süreçte size para kazanmanızı sağlayacak bir reklam ağını kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak; Kişisel blog siteniz artık hazır daha faklı kategoriler açarak sitenizi geliştirebilir kullanıcı kitlenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca 5. adımdaki tavsiyemiz ile reklamlardan para kazanabilirsiniz! Ayrıca, kişisel blog sitesi kurmak zaman geçtikçe kolaylaşıyor fakat, talebin armasından dolayı eskisi kadar başarılı olunamıyor. Kişisel blog sitesi kurduktan sonra “Webmaster” kategorimizi takip ederek kendinizi daha fazla geliştirebilir, diğer yayıncılardan 1 adın önde olabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.