Sitelerin Eski Halini Gösteren Site! WayBack Machine

Sitelerin Eski Halini Gösteren Site! WayBack Machine

Web veya internet ortamı sürekli olarak değişmektedir ve bazen dün karşınıza çıkan, ihtiyacınız olan bilgilere sahip bir sayfa bugün mevcut olmayabilir. Ayrıca, bir sayfanın içeriğinin veya tasarımının nasıl zamanla değiştiğini de görmek isteyebilirsiniz. Web sayfalarını var olduklarından bugüne kadar ki değişimlerini bulmak için çeşitli kaynaklar vardır.

Google’ın önbelleği muhtemelen en iyi bilinen yöntemlerden biri olsa da, diğerleri Google’da veya Wayback Machine’de bulunmayan sayfaların yanı sıra farklı bir tarihte arşivlenmiş bir sayfaya sahip olabilecekleri önemli alternatiflerdir. Aşağıdaki sitede, arşivlenmiş sayfayı bulmanın yolunu ve arşivlerin ne kadar eski zamanlara dayandığı hakkında size biraz daha bilgi verelim.

Google, zaman zaman sitelerin görüntülerini yıllardan beri önbelleğe alır ve yedekler. Ama biz bu yazıda bunlara erişebileceğiniz en iyi alternatifi anlatacağız. Archive.org sitesi üzerinden, 1996’nın sonundan 8-14 ay öncesine kadar, internet Arşivi’nden önbelleğe alınmış bütün görüntüleri, CSS ve JavaScript dahil olmak üzere görebilirsiniz.

WayBack Machine’yi kullanarak, bir sitenin eski halini görmek oldukça kolay. Arhive.org web sitesine aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak gidebilir, kolaylıkla istediğiniz sitenin URL’sini yazarak kapanmış sitelerin eski halini veya aktif sitelerin eski halini görmek konusundaki merakınızı giderebilirsiniz.

  1. Bir Web tarayıcısında https://web.archive.org adresine gidin.
  2. Görmek istediğiniz web sayfasının URL’sini arama kısmına girin. Ayrıca bir sayfa aramak için anahtar kelimeleri de girebilirsiniz.
  3. Zaman çizelgesinde istediğiniz bir yılı seçin. Arşivlenmiş bir anlık görüntü varsa, sayfanın anlık görüntüsü her arşivlendiğinde zaman çizelgesinde dikey bir siyah çubuk görünecektir.
  4. Aşağı kaydırın ve mavi veya yeşil bir daire ile vurgulanmış bir tarihe tıklayın. Bu, sizi doğrudan web sitesinin o tarihteki eski görünümüne götürecek veya zaman listesi içeren bir açılır menüyü gösterecektir. (Mavi ve yeşil daireler, fotoğrafların Internet Arşivinin Web tarayıcısı tarafından arşivlendiği tarihleri ​​gösterir.)
  5. Açılır menüde bir zamana tıklayın. Belirttiğiniz tarihte web sitesinin o zamanki görünümü karşınıza çıkacaktır.

Bir sitenin eski halini görmek, kapanmış siteleri görme, bir sitenin geçmişine bakmak ve sitelerin eski halleri nasıldı gibi konularda hazırladığımız sitelerin eski halini gösteren site temalı içeriğimizin sonuna geldik. Umarım bilgilendirici olmuştur. Daha çok internet içerikleri arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.