Tar.gz Uzantılı Dosyalar Nedir? ve Nasıl Açılır?

Tar.gz Uzantılı Dosyalar Nedir? ve Nasıl Açılır?

Bilgisayarlarımızda, işletim sistemimiz ne olursa olsun, belirli formatta veya belirli uzantıda dosyalar bulunur. Her uzantı belirli bir program ile veya ilişkilendirilmiş sistem dosyaları ile çalışır. Örneğin .exe uzantılı dosyalar, “executable” kelimesinin açılımı olup, çalıştırılabilir dosya formatı anlamındadır.

TXT uzantılı dosyalar “metin belgesi”, jpg uzantılı dosyalar görsel dosya ve ayrıca doc uzantılılar ise Microsoft Word’e ait dosyalardır. Dolayısı ile her uzantılı bir program ilişkilendirilmiş durumdadır. Eğer uzantı bir program ile ilişkilendirilmemiş durumda ise dosyayı açamayabilirsiniz. Peki tar.gz dosyası nedir? Tar.gz dosyaları nasıl açılır?

Tar.gz Uzantılı Dosya Nedir?

Tar.gz uzantısı almış dosyalar, aynı .rar uzantısı, .zip uzantısı gibi birer sıkıştırılmış dosyalardır. Bu uzantı daha çok Linux işletim sistemleri üzerinde yaygın olarak kullanılsa da Windows işletim sistemleri üzerinde de kullanılmaktadır. Windows üzerinde sıkıştırma işlemleri, üçüncü parti yazılımlar ile yapılırken, Linux işletim sistemleri ve dağıtımları arasında, tarball, bzip2 veya gzip ismi verilen küçük uygulamalar ile yapılıyor.

Tar.gz yani sıkıştırma işlemi genellikle, dosyaları sıkıştırıp yerden tasarruf etmek için, yedekleme veya arşivleme için kullanılır. Tar.gz, dosya sıkıştırma yöntemleri arasında yaygın olarak kullanılan bir uygulamaladır.

Tar.gz Diğer Sıkıştırılmış Dosyalar İle Farkı

Tar.gz dosyaları aslında rar dosyalarıdır. Tar dosyası oluşturmak için .gz ise sıkıştırma için kullanılır. Tar.gz dosyaları maksimum boyutta sıkıştırma yapabilir. Tar.gz dosyası sıkıştırırken, winrar ve winzip uzantılarına yani rar ve zip uzantılarına göre daha fazla sıkıştırma yapabilir. Fakat dosya sıkıştırma ve açma süreleri rar ve zip uzantılarına göre daha az performanslıdır. Ayrıca diğer uzantılara göre daha fazla işlemci performansı isteyebilir.

Tar.gz Dosyası Açma

Peki tar.gz dosyası nasıl açılır? Tar.gz dosyalarını Windows işletim sistemlerinde, Winrar programı, Winzip programı ve 7zip olarak bilinen program üzerinde açabilirsiniz. Eğer ilişkilendirme yapıldıysa, bu dosya uzantısını, belirtilen programlar direkt olarak görecektir. Fakat ilişkilendirme yapılmadıysa, “birlikte aç” diyerek uzantıyı açabilir ve sıkıştırılmış içeriği görebilirsiniz.

Linux dosya sistemi üzerinde ise, masaüstü olarak kullanıyorsanız, tar.gz yani tarball programı varsayılan olarak kurulu şekilde gelecektir ve direkt olarak açabilirsiniz. Lakin sunucu olarak kullanıyor ve işlemleri komut satırından yapıyorsanız, tar parametlerini bilmeniz gerekecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.