SEO’ya Uygun Doğru İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO’ya Uygun Doğru İçerik Nasıl Oluşturulur?

Search Engine Optimization tamlamasının ilk harflerinden kısaltılan SEO, İnternette arama yapan kullanıcının doğru kaynağa ulaşmasına yardımcı olacak püf noktaları içerir.

Bloglar, İnternet haber siteleri ve farklı alanlarda yayın yapan tüm web siteleri için SEO kurallarını bilmek önemlidir. Çünkü internet sitelerinde herhangi bir konu hakkında milyonlarca içerik bulunmakta. Bu içeriklerin birçoğu birbirinin kopyası olurken bazıları güvenilir bilgiler içermez. Çok azı, özgün ve sağlıklı bilgilerden oluşur. Güvenilir içeriği, o bilgiyi arayan İnternet kullanıcılarına ulaştırabilmenin en doğru yolu da SEO’ya uygun şekilde metinlerin oluşturulmasıdır.

SEO’ya Uygun Doğru İçerik Nasıl Oluşturulur?

Google, Yahoo, Bing veya Yanii gibi herhangi bir arama motorunda bir arama yapıldığında genellikle ilk sayfada ve ilk beş sırada çıkan sonuçlara bakılır. En üstte çıkan sonuçlar, eğer reklam bağlantıları değilse organik bir şekilde SEO kurallarına uygun düzenlenmiş içeriklerden oluşur. Sağlıkla veya eğitimle ilgili arama yapıldığında, güvenilir sonuçlara ulaşmak çok önemlidir.

Bu konuda, uzmanlığını ve deneyimlerini web sitesinde paylaşan birinin, yapılan arama sonuçlarında çıkması hem kullanıcı hem de bilgisini paylaşan açısından gereklidir. İşte adrese teslim içerikte devreye SEO girer.

Bu noktaya, anahtar sözcük seçimi çok önemli. Örneğin belirlenen anahtar sözcükle arama sonuçlarının ilk sırasında yer alabilmek, hedef kitleye ulaşabilmek için en az üç yüz kelimelik özgün bir makale yazılmalı. Bu makalenin içinde geçen anahtar sözcüğün metindeki oranı yüzde on olmalı. Başlıkta ve ilk paragrafta anahtar sözcüğe mutlaka yer verilmeli, bir anahtar sözcük de kalın (bold) yazılmalı.

SEO Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

Madem SEO bu kadar önemli, dijital içerik üretenler için onun kurallarını öğrenmek gerekir. Bununla ilgili öncelikli olarak Google tarafından ücretsiz sunulan içerik üretimi eğitim videoları seyredilebilir ve makaleler okunabilir. Google Dijital Atölye de özellikle yazılı içeriklerin SEO kurallarına uygun nasıl inşa edilebileceği ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu konuda diğer bir öğrenme yöntemi de dijital içerik üretenlerin sıklıkla kullandıkları forumlara üye olmak ve oradaki SEO ile ilgili bilgi paylaşımlarını takip etmektir. Forumlarda paylaşılan kişisel deneyimler SEO bilgisinin gelişimi açısından son derece önemlidir.

WordPress, Blogspot gibi bloglar üzerinde içerik üretiminden para kazanma yollarını anlatan bloglarda da SEO’ya dair önemli bilgiler paylaşılır. SEO öğrenmek için bu konuya odaklanan blogları takip etmek faydalı olacaktır. Hatta bilgileri paylaşan blog yazarıyla iletişime geçmek, ilgili makalenin altına yeni sorular sorarak bilginin geliştirilmesini sağlamak daha etkili bir öğrenme yoludur.

Kitap ve Video Kaynaklarıyla SEO Öğrenmek

SEO öğrenmek için YouTube içeriklerine de göz atılabilir. YouTube’da güncel SEO kurallarına dair sayısız video bulunmakta. Burada önemli bir kriter, video içeriklerin eklenme tarihidir. Çünkü Google algoritmalarda zaman zaman güncellemeler yapar ve SEO kuralları birkaç yılda bir değişir. Bu sebeple, kaynakların güncelliği, tarihinin yeni olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

SEO üzerine yazılmış kitaplar da bilgi edinme açısından önemli bir alternatiftir. Burada da yine kitabın yayın tarihinin güncelliğine dikkat edilmelidir. SEO kuralları zaman zaman değişir gibi görünse de değişmeyen tek kural, özgünlüktür.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.