Gboard Ses Komutu Sorunu Nasıl Çözülür?

Gboard Ses Komutu Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden bu yana ekran klavyesi olmazsa olmazımız durumdadır. Mesajlaşma ya da diğer tüm uygulamalarda ekran klavyesi en çok kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Günümüzde birçok ekran klavyesi uygulaması bulunmaktadır. Özellikle çeşitli eklentiler ile kullanıcıların dikkati çekilmekte ve klavyelerin kullanılması amaçlanmaktadır. İşletim sistemlerinin kendi klavyeleri sade ve basit arayüze sahip olması aynı zamanda her kullanıcı için özeleştirme seçeneklerinin az olması nedeniyle çeşitli klavye eklentileri kullanılmaktadır.

Sesli Komut Özelliği Görünmüyor

Her ne kadar farklı sanal klavye uygulamaları kullanılsa da Android telefonlar için en çok kullanılan ekran klavyesi uygulaması Gboard olmaktadır. Telefonun kendisi ile birlikte gelen manuel klavye olması ve özelleştirme seçeneklerinin olması en çok kullanılan ekran klavyesi uygulaması olmasına neden olmaktadır.

Yine bunların yanında en stabil sesli komut özelliğine sahip klavye olması da en çok kullanılan klavye olmasının nedenidir. Neredeyse tüm dilleri desteklemesi Dünya çapında kullanılmasının nedenlerinden biridir.

Sesli Komut Çözümü

Ancak tüm bunların yanında bazı zamanlarda çeşitli sıkıntılar olmaktadır. Bunlardan birincisi klavyenin seçeneklerinin görünmemesidir. Bu tip sorunların başında sesli komut butonunun çıkmaması gelmektedir. Bu sorunun çok basit bir çözüm yolu bulunmaktadır.

Ayarlar kısmından görünür yapılmasına rağmen hala görünmüyor ise yapılacak işlem kaldırıp yeniden yüklemektir. ancak diğer programlar gibi tamamen kaldırılması imkansızdır. çünkü ekran klavyesi olmadan bir telefon olamaz. bu nedenle Play Store’da Gboard sayfasına gelerek önce kaldır butonuna tıklanmalı. Daha sonrasında ise güncelle butonuna basarak yeninden güncellenmesini sağlamak gerekecektir. bu işlemlerden sonra sesli komut butonu yeniden aktif hale gelecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Serkan Alpaslan
yazmayı seven ve yazmak isteyen, yazdıkları ile nefes alan
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al