Evden (Remote) Çalışanlar İçin Olmazsa Olmaz 12 Mobil Uygulama

02.05.2021
Evden (Remote) Çalışanlar İçin Olmazsa Olmaz 12 Mobil Uygulama

Evde çalışma, işçinin işverenin verdiği işi ücret karşılığında, kendi evinde veya belirlediği başka bir yerde bizzat veya aile bireyleriyle birlikte yapması işidir. Evden çalışmak, birçok iş yeri için daha az maliyet ve daha fazla iş verimi anlamına geliyor. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapan uzmanlar ise evden çalışmanın iş verimini çok daha olumlu şekilde etkilediğini kanıtlıyorlar.

Eğer düzenli bir çalışma programı oluşturduysanız, evden çalışma verimlilik açısından son derece avantajlıdır. Home Office çalışanlar, pek çok gereksiz maliyetten kurtulur.  Freelance çalışanlar, çalışmalarını esnek bir programda düzenleyebilir. Yolda vakit kaybetmezsiniz ve enerjiniz düşmez.

1. WhatsApp

WhatsApp, kolay ve karmaşık olmayan tasarımı ile günümüzde iletişim ve görüntülü konuşma özellikleriyle bu alanda dünyada en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor. Herkesin kullandığı bir uygulama olması iş hayatında ve bireysel görüşmelerde yoğun kullanımını kolaylaştırıyor. Uygulama aynı zamanda web uygulaması özelliğinin oluşu ve tamamen ücretsiz olma özelliğiyle en sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor.

2. Google Hangouts

2013 yılında kullanıcılarla buluşan ve gmail kullananların vazgeçilmezi olan Google Hangouts, anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformudur. Google Hangouts, insanların video konferans ekipmanı kurmasına gerek kalmadan iletişimde olmasını ve toplantı yapmasına imkan sağlar.

Hem görüntülü konuşma hem de mesajlaşma ve ses iletişimi konusunda oldukça iyi performans sunan uygulama evden çalışma sisteminde oldukça tercih ediliyor.

3. Trello

İşlerin takibinin kolayca yapılmasını sağlayan Trello, yapılacak işleri, tamamlananları ve gelecek dönem yapılması gereken işleri aynı ekranda göstererek, işlerin düzgün şekilde organize edilmesine imkân sunuyor. Bir proje yönetim aracı olan Trello, hem web ara yüzünden hem de mobil cihazlar üzerinden pratik şekilde kullanılabiliyor.

4. Skype

Çevrimiçi mesajlaşma imkânı sağlayan, görüntülü ve sesli olarak konuşma platformu olan ve iş dünyasının vazgeçilmez uygulamalarının en başında gelen Skype, internet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan en bilinen uygulama olarak öne çıkıyor. Ayrıca evden çalışma ve uzaktan çalışma imkanları için Skype Kurumsal uygulamasını da kullanıcılarına sunmaktadır. Skype Kurumsal ile konferans gibi toplu görüşmeler, toplantılar ve aramalar yapabilirsiniz.

5. Zoom

Son dönemlerin popüler online toplantı platformu olan Zoom, uzaktan konuşma ve görsel konferans hizmeti sunan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. İş hayatında özellikle uzaktan toplantı ve konferansların gerçekleştirilmesi ve platformlar arası dosya paylaşımları gibi konularda imkanlar sunan uygulama zengin işlevselliği sebebiyle evden çalışma sisteminde oldukça tercih ediliyor.

6. Facebook WorkPlace

Facebook tarafından tasarlanan bir network ağı olan WorkPlace; Facebook’a ait özellikler olan haber akışı, canlı yayın, çoklu medya paylaşımı gibi özelliklerle beraber oluşturulan ağ içerisinde sadece kurumun çalışanlarının bulunduğu bir platform sunuyor. Diğer uygulamaların birleşimi gibi olan ve çalışanlara kolaylıkla iletişim sunan WorkPlace, Pratik kullanımıyla çalışanlara eğitim vermeyi de gerektirmiyor.

7. Google Drive

Google’ın dosya depolama ve paylaşma olanağı sunan hizmeti Google Drive, dosya ve belgelerin online alanda depolanma paylaşabilme olanağı sunuyor. Kolay kullanımı sebebiyle çok tercih edilen uygulamayı Gmail hesabı sahibi herkes kullanabiliyor.

8. Realtime Board

Kişisel veya ekibinizle kullanabileceğiniz bir uygulama olan Realtime Board, sanal tahta özelliği sunmaktadır. Hem mobil hem masaüstü olarak kullanabileceğiniz bu uygulamada, not alabilir, aldığınız notları arkadaşlarınızla paylaşabilir veya görsel paylaşımı yapabilirsiniz.

9. Toggl

Evden çalışma konusunda acemi iseniz kısa süre içerisinde bu çalışma şeklinde en önemli meselenin zaman yönetimi olduğunu anlayacaksınız. Eğer notlarınızı, görevlerinizi ve planlarınızı düzgün bir şekilde planlamazsınız bir süre sonra her şeyin çok karmaşık hale geldiğini göreceksiniz.

Evde zamanı düzgün yönetmek konusunda en fazla tercih edilen uygulamalardan biri Toggl. Kağıt üzerinizdeki planlarınızı, projelerinizi ve görevlerinizi sanal ortama taşıyabileceğiniz uygulama ile zamanınızı ve işinizi düzenli olarak yönetebilir, işlerinizi takip edebilirsiniz.

Hangi iş için ne kadar zaman harcadığınızı ve evde iken iş planınıza ne kadar sadık kalabildiğiniz görmek için Toggl işinize yarayacak bir uygulama olabilir. Ücretsiz ve premium olmak üzere iki ayrı üyelik sistemine sahip Toggl Android ve iOS’ta mevcut.

10. Lastpass

 

Evden çalışırken kullandığınız araçlar, yararlandığınız platformlar ve üye olduğunuz diğer sistemler için kullandığınız parolaları yönetmek de işin verimliliği açısından son derece önemli. Dolayısıyla hatırlamanız gereken tüm farklı giriş bilgileri ve şifrelerle online hesaplarınıza giriş yapabilmek üzere bu kritik bilgileri unutmadığınızdan emin olmak için yardımcı bir dijital araca ihtiyacınız olacaktır.

Bir parola yönetim servisi olan Lastpass kredi kartı, site ve uygulama hesaplarınızın kullanıcı adı, şifre gibi bilgilerini güvenli sunucularda barındırıyor. Bu sayede ister bilgisayarınızdan isterseniz de akıllı telefonunuzdan şifrelerinize tek bir ana şifre kullanarak ulaşabiliyorsunuz. Lastpass’in benzer uygulamalara göre en önemli artıları; ücretsiz bir sürüme ve sağlam bir şifre üreticisine sahip olması.

11. Bear

Çalışırken çoğumuz bilgisayar ya da kağıda aldığımız notları sonrasında bir araya getirmekte zorluk çekiyoruz. Bu konuda imdadımıza not alma uygulamaları yetişiyor. Ama çoğumuzun akıllı telefonunda var olan bu uygulamaları bile yarım yamalak kullandığımız bir gerçek.

Bu bölümde önereceğim Bear isimli uygulama not almak için bir uygulama kullanma sürecinizi daha sürdürülebilir hale getirecek bazı fonksiyonlara sahip. Evernote’a alternatif olan ve bazı yönleriyle ondan daha esnek olan uygulama not alma konusunda sahip olduğu biçimlendirme araçları ile dikkat çekiyor.

12. Slack

Slack, çok yönlü bir iletişim ve iş birliği uygulamasıdır. Anlık mesajlaşma özelliğinin yanı sıra sesli ve görüntülü görüşme yapabilme, dosya paylaşma, farklı uygulamalarla entegre çalışabilme özelliğine sahip. Amaç bir proje ekibinin iletişim kurarak en verimli şekilde çalışması sağlamak.

ETİKETLER: Uygulama
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.