Beyin Gücünüzü Arttırmak İçin 10 Akıl Almaz Öneri

Beyin Gücünüzü Arttırmak İçin 10 Akıl Almaz Öneri

Beyin gücü pozitif düşünceler ile çoğu olumsuzluğun üstesinden gelebilen olağanüstü bir güçtür. Beyin gücü iş, spor, normal hayatta işimize yarayan bizlere kolaylık sağlayan bir unsurdur. Beynimize nasıl sinyaller gönderirsek bunun geri dönüşü bize geç olmaz. Mesela yarın yedi de uyanacağım diye beynimiz için tekrarlar isek beynimiz yarın bizi yedi de uyandıracaktır. Öyle muhteşem bir güçtür ancak bunu kullanmasını öğrenmeliyiz. Bu sebepten ötürü beyin gücünü arttırmak konusu oldukça önemlidir.

1. Beyin Hücrelerinizi Harekete Geçirin

Vücudumuzu harekete geçirmek aslında beynimizin daha sağlıklı olmasını sağlarız. Araştırmalara göre fiziksel egzersizler beyin hücrelerini harekete geçirdiğini söylemektedir. Egzersiz yapan insanların öğrenme ve hafıza merkezleri diğer insanlara göre iki kat daha fazla beyin hücreleri tespit edildiği söylenmekte. Ne de olsa ne demişler sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

2. Beyninizi Egzersize Maruz Bırakın

Fiziksel aktiviteler beyin hücrelerimizin canlanmasına sebep olur ancak sadece fiziksel aktivite yeterli değildir. Beyin egzersizleri de yapmamız gereklidir. Örneğin kullanmadığınız elinizi kullanarak yapacağınız işler sonucu uyuyan hücreleriniz canlanır ve beynimiz daha zinde olması sağlanır. Okula giderken her zaman gittiğiniz yol haricinde yeni yollar keşfedebilir yeni yollar tercih edebilirsiniz bu da beynin hücrelerini canlandıracaktır.

3. Neden? Demeyi Unutmayın

Sadece yeni öğrenen küçük çocuklar meraklı değillerdir tabi ki de. Beynimiz her zaman öğrenmeye açtır. Yeni bilgiler ekledikçe yenisini ister aslında. Merakınıza engel olmayın. Neden diye sorun merak edin ve araştırın. Bunu yapmayı asla unutmayın mesela gün içerisinde beş konuda neden deyin ve çözüm yolları arayın. Zaman geçtikçe yeni bilgiler öğreneceğinizin farkına varacaksınız.

4. Gülün

Gülmek insana her zaman huzur verir ve gülme eylemi bulaşıcıdır. Gülmek insanın vücudunda endorfin ve pozitif kimyasallar salgılanmasına yardımcı olur. Gülmek birçok hastalığı azaltır veya hastalığın başımıza gelmesini engeller. Gülmek ile birlikte stresinizin azalacağını kaygılarınızın hafifleyeceğini göreceksiniz. Bu nedenle her zaman gülümseyin sağlık için gülün.

5. Balık

Balıkta bulunan omega-3 sağlığımız için çok önemli bir kaynaktır. Sağlıklı gelişen bir beyin için sağlıklı vücut olması şarttır. Son araştırmalara göre balık yiyerek aldığımız ve bir çok farklı gıdalardan da alabileceğimiz omega-3 beyin hücrelerini çevreleyen zar tabakanın fonksiyonunu arttırarak beyni güçlendirdiğini öne sürüyorlar. Haftada en az üç defa balık tüketmeye çalışalım.

6. Hatırla

Beynimiz yaşadığımız çoğu şeyi depolar. Ne kadar unuttuk sansak ta zaman geçtikçe bazı şeyleri hatırlayabiliriz. Bu bir anda da olabilir düşünerek de bazı şeyleri hatırlayabiliriz. Beynimizin bir şeyler hatırlaması için fırsat yaratın. Eski bir resim, bir anınızı düşünün ve anılarınızın canlanmasına izin verin. Bu ve bunun gibi aktiviteler beynimizin canlı kalmasını sağlar.

7. Yağ Tüketme

Sağlıksız gıdalar vücudumuza zarar verdiği gibi beynimize de zarar verir. Kötü içerikli yağlar vücudumuza zarar vermekle birlikte beynimize oksijen açısından zengin kanın pompalanmasına engel olur. Aynı zamanda beynimin besin olarak kullandığı glikoz metabolizmasını yavaşlatır. Beynimiz enerji alması yavaşlar bu da beynimi için kötü bir şeydir.

8. Bulmaca

Beynimizi çalıştıracak aktivitelerde her zaman bulunmamız gerekir ki beynimiz canlı kalsın. Bunlardan bazıları yapboz, zekâ oyunları ve bulmaca çözmektir. Boş vakitlerinizde veya günlük rutin haline getirebilirsiniz. Ailece mantık oyunları oynayabilir. Veya kendiniz bulmaca çözebilirsiniz. Tüm bu aktiviteler beyninizin güçlenmesine ve gelişmesine olanak sağlar.

9. Mozart Etkisi Yapın

Bazı araştırmalara göre Wisconsin Üniversitesi’nden Psikolog Frances Rausher ve ekibi, Mozart dinleyen kişilerin mekânsal ve matematiksel muhakeme gücünün arttığını keşfetmişlerdir. Mozart’ın ahenkli müziklerini dinleyen kendini daha iyi mutlu hissedeceği sağlandığı ve beyni olumlu katkıları bulunduğu beynimizin güçlendiği yönde düşünceler vardır. Sizlerde deneyerek test edebilirsiniz.

10. Yetenekleriniz

Hayatı daha eğlenceli hale getirmek ve beynimizi geliştirmek için yetenek sahibi olun. Eminim ki herkesin kendine özgü yetenekleri vardır. Bazılarımız yeteneklerimizi biliyorken bazılarımız daha keşfetmemiş olabiliriz. Ama keşfetmeyecek anlamına gelmez tabi ki. Araştırmalar yapıp farklı yetenekleri deneyebilir veya kendinizde olan yeteneğinizi daha da geliştirip farklı düzeylere taşıyabilirsiniz. Yeter ki isteyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.