Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Antisosyal kişilik bozukluğu, toplum hayatı içinde başkalarının haklarını hiçe saymak veya görmezden gelmek, empati yapamamak gibi belirtilerle kendini gösteren ve bilişsel davranışçı terapi, antipsikotikler ve antidepresanların kullanımını ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar, suçluluk hissetmeden kişisel kazanç veya zevk için yasa dışı, sömürücü ve pervasız eylemlerde vicdan azabı çekmeden bulunabilirler. Bu davranışlarını haklı göstermek için tüm enerjilerini sarf edebilirler. Mağdur ettikleri kişileri aptallıkla suçlarlar.

Yaptıkları eylemlerin, başkaları üzerindeki zararlı ve spekülatif etkilerine kayıtsız kalırlar. Antisosyal kişilik bozukluğu erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte, prevalans azalır, muhtemelen zaman içinde, hastalar uygunsuz davranışlarını ayarlamayı öğrenebilir ve kendi hayatlarını kurmaya çalışa bilirlerse de yaşlılık güçsüzlüğü ve ölüm korkusunu yaklaştırdığı için, bu çaresizlik yüzünden hastalık geriler.

Yaşlılık güçsüzlük ve çaresizlik, antisosyal kişilik bozukluğu olan hastaların geri çekilmesine yol açar. Hastaların çoğu psiko aktif madde bağımlısı olmaya meyillidir. Antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri arasında dürtü bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu vardır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Genetik faktörler ve çevresel etkiler antisosyal kişilik bozukluğunun gelişmesine katkıda bulunur. Tıbbi olarak uzmanlar şu görüşte hem fikirdirler: Serotonin taşıyıcı geninde patolojik işleyiş dürtüsel saldırganlığa yol açar. Bu hastalar acı içinde kıvranan birini gördüklerinde acıma duygusu ortaya çıkmaz.

Birinin elinin kesildiğini gören bir başka normal insan, beyninde ayna nöronlarının etkisi ile o acıyı hisseder. Ancak Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanların bu nöronlarında da işleyiş sıkıntısı vardır.

Bir davranış bozukluğuna dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eşlik ettiği zaman ve 10 yaşından önce gelişirse, yetişkinlikte antisosyal kişilik bozukluğu kaçınılmaz olur. Ailenin çocuğu yetiştirirken, disiplinli kararlı ve ilgili bir aile eğitimi verme sorumluluğu vardır. Eğer aile bunları yerine getirmezse çocukta Antisosyal kişilik bozukluğu gelişir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Hastalar Tedavi Edilmelidir

Antisosyal kişilik bozukluğu olan hastalar, toplumdaki başka insanların haklarına ve yasalara önem vermedikleri için tehlikelidirler. İnsanlardan istediklerini elde etmek için kolayca ve zekice hilelere başvurabilirler. Kolayca spekülasyon yapabilir veya insanları manipüle edebilirler. Bu kişilerin eline para ve güç geçmemelidir. Bu hastalar dürtüsel hareket ederler yani önceden plan yapmazlar, kendileri veya başkaları için yapacakları işin tehlikelerini önemsemezler.

Bu insanlar, iş yerlerini, evlerini veya ilişkilerini aniden değiştirebilirler. Antisosyal kişilik bozukluğu olan hastalar sosyal ve mali olarak sorumsuzdur. Sorumluluk almak, borç ödemek faturaları yatırmak gibi sorumlulukları hiç umursamazlar.

En kötüsü de yaptıkları eylemlerden hiç pişman olmazlar ve ders almazlar. İmkanları olursa kendileri uğruna insanları feda etmekten hiç çekinmezler. O yüzden toplum için tehdit oluştururlar ve başkalarına zarar vermeden bir an önce tedavi edilmeleri gerekir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bazı durumlarda, bilişsel davranışçı terapi tedavi yöntemidir. Lityum valproit türü ilaçlar verilerek ve bilişsel davranışçı terapi seansları ile hastalar bir nebze tedavi edilebilmektedir. Sadece davranışçı terapi ile hastaların iyileşme garantisi yoktur.

Sağlık bilgileri içeriklerinin yer aldığı Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı yazımız bu kadardı, umarım faydalı bir içerik olmuştur. Antisosyal kişilik bozukluğu belirtilerine sahipseniz kesinlikle bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.