Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelen 13 Evinizde Olan Besin

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelen 13 Evinizde Olan Besin

Grip günümüz toplumlarında özellikle bahar aylarında sık sık yaşanılan mevsimsel bir salgın hastalıktır. Basit gibi görünen ancak bize çileye dönüşebilecek bir hastalıktır. Bu yüzden bu soğuk algınlığına ve gribe yakalandığımızda geçiştirmek yerine bir an önce tedbir alıp ilerlemesini önlemeliyiz. İlaç kullanmak istemeyen veya bir an önce iyileşmek isteyen kişiler destekleyici olacak doğal yollara başvurmakta. Doğanın bize hediyesi olan, bağışıklığımızın güçlenmesini sağlayan, soğuk algınlığı ve gribe iyi besinler listemizi sizin için derledik.

1. Narenciye

C vitamini kaynağı olarak bilinen portakal, mandalina, limon, greyfurt bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerdir. Direkt tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkarak ta tüketebilirsiniz.

2. Tavuk Suyu Çorbası

Gribe iyi gelen besinlerimizden tavuk suyu çorbası uzmanlar tarafından kabul görmüştür ve bağışıklığı güçlendirdiği gibi bizleri virüslerden de koruyor. Kış aylarının vazgeçilmezi olan tavuk suyu çorbası içimizi ısıtırken grip için de doğal ilaç görevi görüyor.

3. Paça Çorbası

Paça çorbası Omega 3 bakımından zengin olması sebebi ile bağışıklığı güçlendirir. Birçok hastalığa şifa olarak bilinen paça çorbasının grip içinde koruyucu özelliği vardır.

4. Soğan

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan, gribin beraberinde getirdiği boğaz ağrıları ve öksürük için de birebir.

5. Sarımsak

Sarımsağın zaten bir çok şeye faydalı olduğunu zaten biliyoruz, gribe ne iyi gelir temalı içeriğimizde de olmazsa olmaz. Doğal antioksidan olan sarımsak! Günde 1 diş sarımsağın direkt olarak tüketilmesi öneriliyor.

6. Zencefil

Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz zencefi,  grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor.

7. Bal

Faydaları saymakla bitmeyecek olan bal! Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ederek enfeksiyonlarla mücadele etmeyi kolaylaştırıyor.

8. Limonlu Çay

Sıcak su içerisine ekleyeceğiniz C vitamini deposu olarak bilinen limon ile elde edebilirsiniz.  Dilerseniz içerisine zencefil, nane, kekik, bal gibi bitkiler ekleyerek karışım elde edebilirsiniz.

9. Keçi Boynuzu

Keçiboynuzu gribe iyi gelir, öksürüğü keser ve boğaz ağrıları için birebir. Gribin beraberinde getirdiği Nefes darlığına iyi gelir. Keçiboynuzunu kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Balgam probleminiz içinde çözüm olur.

10. Ekinezya

Grip ve soğuk algınlığının doğal ilacı olarak bilinen Ekinezya’nın gribal ağrılara da iyi geldiği biliniyor. Bitkiyi kaynatarak çay olarak tüketebilirsiniz.

11. Zerdeçal

Zerdeçalı bal ile karıştırarak ta tüketebilirsiniz. Bu biraz işlevsel bir seçenek, listemizdeki diğer seçenekler gibi. Eğer zerdeçalı sevdiğiniz farklı bir gıda ile karıştırarak kullanmak isterseniz o şekilde de tüketmenizde bir sakınca yoktur.

12. Adaçayı

Pek çok derde deva olan adaçayının grip hastalığında da etkili olduğunu biliyoruz. 1-2 bardak adaçayı demleyerek içmenizde fayda var.

13. Havuç

Gribe iyi gelen besinler listemizin son maddesi havuç. Genelde göz rahatsızlıkları için tüketilmesi önerilen havuç grip ve nezle gibi virüs kaynaklı hastalıklar içinde şifa.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen yiyecekler listemizde sizler için 14 adet doğal öneride bulunduk. Evinizde yüksek ihtimalle bulunacak bu gribe iyi gelen besinler umarım hastalığınız için iyi bir çözüm olur. Daha fazla bu tarz sağlık bilgileri arıyorsanız ilgili kategorimizi ziyaret edebilir ve en yeni sağlık bilgilerine ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
seda aksoy
4 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Yazmayı ve üretmeyi seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.