Adet Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Adet Söktürücü Yiyecekler Nelerdir?

Adet olmak nedir ve her ay neden bu sorunu yaşarız? sorusunun cevabı ile başlayalım. Bu normal bir kadın biyolojisidir! Aynı zamanda kadın olmanın en temel fiziksel göstergelerinden biridir. Kısaca anlatmak gerekirse, adet bir kadının vücudunun artık ihtiyacı olmadığı dokuları dışarı atmasıdır. Bu doku rahimden gelir, burası kadın vücudunda bebeğin (fetüs) geliştiği yer olarak bilinmektedir.

Zaten bu konuyu bir çoğumuzun bildiğine göre konumuzun asıl içeriği olan adet söktürücü yiyecekler nelerdir ile devam edelim.

1. Kereviz

Adet söktürmede en etkili sebzelerden bir tanesi olan kerevizden her gün tüketebilirsiniz. Böylece adet döneminiz çok daha konforlu bir şekilde geçecektir.

2. Sarı Kantaron

Adet söktürücü yiyecekler arasında bulunan satı kantaron, adet öncesi sancıları büyük ölçüde engellemeye yardımcı olur. Eğer konforlu bir adet dönemi yaşamak istiyorsanız, düzenli bir şekilde sarı kantoron tüketebilirsiniz.

3. Maydanoz

Rahim uyarıcı yönüyle bilinen maydanoz, en kuvvetli adet söktürücü yiyecekler arasındadır. Maydanozu gebelerin kesinlikle tüketmemesi gerekir. Adet söktürücü olarak maydanoz kullanmak için bir miktar suyu kaynatıp,  temizlenmiş bir demet maydanozu suyun içine ekleyin. Yarım saat bekletttikten sonra maydanoz suyunu süzün ve yavaş yavaş için. Adet döneminizin bir numaralı yardımcısı olacaktır.

4. Soğan

Eğer adet gecikmesi yaşıyorsanız soğan tüketebilirsiniz. İçme suyuyla birlikte kaynattığınız soğanın suyunu süzün ve yavaş yavaş gün içinde tüketin. Soğan suyunu düzenli olarak tüketmeniz, adet söktürücü görevini en iyi şekilde yapmasını sağlayacaktır.

5. Havuç

Günlük olarak havuç tükettiğinizde adet sancılarınızda büyük ölçüde hafifleme hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra havucu limon tuz ile birlikte hazırlayarak lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

6. Hayıt Otu

Günlük kullanım ile tükettiğinizde adet sancılarınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Bununla birlikte adet krampları, göğüs ağrısı, kanama miktarı da düzenlenecektir. Yoğun geçen adet döneminde düzenli olarak tüketmeniz önerilir. Vücut dengenizi toparlama konusunda en etkili bitkilerdendir.

7. Tarçın

Adet sancılarını hafifletmek ve adet döneminizi daha rahat geçirmek için kullanabileceğiniz şeylerden biri de tarçındır. Adet söktürücü yiyecekler arasında yer alan tarçını bitki çayları ile birlikte tüketebilirsiniz. Hem nefis lezzetini çaya aktarmış olacak hem de adet döneminizi en konforlu şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu içeriğimiz de adet söktürücü yiyecekler nelerdir? ve adet nedir? gibi konulardan bahsettik. Umarım zor zamanlarınızda sizi biraz olsun rahatlabilecek bir makale olmuştur. Ayrıca, daha fazla sağlık bilgisi arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.