Akıl Teri Nedir? Akıl Teri ile Neler Yapılabilir?

Akıl Teri Nedir? Akıl Teri ile Neler Yapılabilir?

Akıl teri nedir? Kelime anlamı nelerdir? Son yıllarda sıkça duymak başladık bu sözü. Günümüzde deyim haline geldi de diyebiliriz. ‘Akıl Teri’ deyince birçok insanın aklına ‘Alın Teri’ deyimi geliyor. Birbirinden çok da bağımsız alakasız şeyler değil bu iki terim.

Akıl Teri Nedir?

Alın teri hepimizin bildiği gibi, bir amaç doğrultusunda çok çalışmak ve emek vermek demektir. Deyimin ”Alın Teri Dökmek” şeklinde kullanımı da yaygındır.

‘Ben bu parayı yatarak değil, alın terimle kazandım!’ cümlesinden yola çıkarsak, bu cümle somut anlamda beden gücü kullanıp terleyerek zorlukla kazanılmış bir paradan bahseder. Fiilen yapılan işlerin sonunda elde edilen şeylerden bahsederken kullanılır.

Alın teri toplumumuz da kutsaldır. Ancak dünya değişti, içinde bulunduğumuz çağında gelişmesiyle bunun yerini hızla ‘Akıl Teri’ almıştır. Yaptığımız tanımlamalardan yola çıkarak Akıl Terini, amacımıza ulaşmak için bedenen çalışıp, emek vererek değil de zihnen emek vererek amaca ulaşmak olarak tanımlayabiliriz.

Yalnızca alın teriyle sabit kalır ilerlemezsek çağın, teknolojinin çok gerisinde kalırız. Zira artık akıl teri dökülmeden hiçbir hedefe ulaşılamıyor. Örneğin sanayi de yalnızca fiziksel güç kullanılarak yapılan işler ilerlemiyor, gelişmiyor.

Akıl Teri İle Neler Yapılabilir?

Bilginin en önemli güç olduğu bir dönemdeyiz. İşleri, ürünleri geliştirmek için ARGE merkezlerinde dökülecek Akıl Terine ihtiyacımız var. Artık üretilen arabalar değil, programlar konuşuluyor. Google, Microsoft, Apple, Samsung gibi Dünya devlerin öne çıkmalarındaki en önemli etken ARGE’ye verdikleri önemdir. Bütçelerinin çok büyük bir kısmını bu alana yatırırlar. Neden? Çünkü akıl terini teknolojiyle birleştirerek öne çıktılar. Alın Terini, Akıl Teriyle birleştirerek gerçek başarıyı yakaladılar.

Akıl teri ve alın teri bir bütündür. Bu iki terim içinde bulunduğumuz çağda birbirinden ayrı düşünülemez. Akıl terinin temeli de eğitimle atılır. Aldığımız eğitimlerle, kendimizi geliştirme çabamızla akıl çağını yakalayabilmek en büyük amacımız. Burada bize düşen, bilgi çağını yakalarken değerlerine yabancılaşmayan nesiller olabilmek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com