Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?

WEB sitesi sahiplerinin en çok sorun yaşadığı konuların başında Adsense reklam yerleşimi gelir. Bu konu hakkında internette pek kişi ya da firma ücretli ya da ücretsiz hizmetler veriyor. Yalnızca bu durum bile reklam yerleşiminin ne denli zorlayıcı bir süreç olduğunu anlamaya yetiyor. AdSense reklam yerleşimi hakkındaki püf noktalara geçmeden önce her zaman araştırmacı olmak gerektiğini ve tüm yenilikleri takip etmek gerektiğinin bilinmesi gerekir.

Aslında AdSense reklam yerleşimi sanıldığının aksine hiç de zor değildir. Reklamları yerleştirmek için de çoğu profesyonel bir yardıma gerek yoktur. Aslında olayın mantığı oldukça basit. Etkili bir reklam yerleşimi vardır ve bunu gerçekleştirmek birkaç adımla tek başına yapılabilecek bir durumdur.

Adsense Reklamları Nasıl Eklenir?

WordPress tabanlı sitelerde sayfa içine reklam eklemek oldukça kolaydır. Google tarafından hazırlanmış güzel eklentiler sayesinde sayfa içerisinde istenilen yere reklam eklemek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda Google tarafından yakın zamanda çıkartılan otomatik reklam yerleşimi özelliği ile Web sitesinin her yerine tek bir kod ile reklam yerleştirme olanağı da sağlandı.

Reklam Yerleşimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Adsense reklam yerleşimi, siteyi ziyaret eden kullanıcıların reklam tıklama alışkanlıklarını ya da oranlarını artırmaya yönelik çalışmalara verilen isimdir. Yalnızca reklam geliri bulunan siteler için hayati önem taşıyan bu durum düzgün ayarlandığında sitenin sağlamış olduğu gelir neredeyse 3 katına kadar çıkabiliyor.

Reklam yerleşimi için en belirleyici unsur kesinlikle sitenin sahip olduğu tasarımdır. Site içerisinde çok fazla resim bulunması ya da çok renkli temaların kullanılması yapılan reklam yerleşimi ne kadar iyi olursa olsun verimsiz bir sonuç alınmasını sağlayacaktır. WEB siteleri için en ideal tasarım türü aslında kişisel blog türüdür. Çok fazla karmaşık yapıya sahip olmayan bu tasarım, site ziyaretçilerinin daha fazla reklama tıklamasına ortam oluşturan yapıdadır.

En etkili reklam türleri genel anlamda üst reklam ve konu içi reklamdır. Bu alanlara eklenen reklamların türleri mutlaka metin içerikli olmalıdır. Aynı zamanda esnek olması gereken reklamlar bu sayede mobil görünümde de herhangi bir kötü görüntü yaratmaz.

Üst reklam türleri için ise sade tasarımlarda dikkat çekicilik oldukça fazla olacaktır. Konu içinde yer alacak reklamların da yine aynı oranda içerik içindeki konuya zarar vermeyecek özelliklere sahip olması gerekir.

Adsense reklam yerleşimi yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de reklam yerleşiminin ardından sitenin anlaşılabilir ve basit bir yapıda kalması gerekliliğidir. Kendinizden yola çıkarak düşündüğünüzde karmaşık görünümlü sitelerin hangisinde reklama ihtiyacı hissettiniz? İşte tam bu yüzden sahip olduğunuz siteyi bir çöplüğe dönüştürmek yerine basit ve anlaşılabilir bir hal almasını sağlamak gerekir.

Ayrıca, çok fazla reklam çok kazandırıyor mu? gibi bir sorunuz oluşabilir. Bunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır. Adsense reklam yerleşimi yaparak gelir arttırmak için doğru bir yerleşim yapmayı bilmeniz reklam ekleme konusunda çok daha iyi geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Adsense gelir arttırma için aşağıdaki Adsense reklam yerleşimi örneklerini inceleyebilirsiniz.

Üst Kısım Reklamları için Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Site içerisinde en çok tıklanan reklam belki de üst kısımda yer alan reklamlardır. Bu nedenle özen gösterilmesi gereken üst kısım reklamı mutlaka büyük olmaz zorunda. Yine sade tasarım bu noktada dikkat çekici olacaktır. Eklenen reklamlar çoğu zaman site içeriğini bozar niteliğe sahiptir. Adsense reklam yerleşimi aşamasında en dikkat etmek gereken yer kesinlikle site içeriğine zarar gelmemesidir. Unutmayın ki, kötü ve içeriklerin kaymış olduğu bir sitede kimse vakit geçirmez ve doğal olarak reklamlara da tıklamaz.

Sonuç olarak, Adsense reklam yerleşimi içi mantıklı bir yol izlemek en etkili sonucu almak için yeterli olacaktır. Adsense tarafından sunulan veriler de göz önüne alındığında hangi reklamların ne sıklıkla tıklandığı analiz edilip yanlış giden yerlere müdahale etmek şansı da vardır.

AdSense Reklam Yerleşimi Örnekleri ve Boyutları

Aşağıdaki resimde Adsense reklam yerleşimini yaptığınızda gelirlerinizin arttırılacağı yerler kırmızı ve koyu mavi ile gösterilmiştir. Aşağıdaki reklam yerleşimi gelirlerinizi min. %20 arttıracaktır. Eğer hali hazırda kötü bir Adsense yerleşimine sahipseniz dahada fazla gelir arttırabilirsiniz.

Adsense reklam yerleşimi nasıl yapılmalı? ve Adsense gelir arttırma nasıl yapılır? gibi konularda  Google’ın son güncellemesine uygun olarak güzel bir anlatım gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Daha fazla webmaster konusu ile paylaşım görmek isterseniz yandaki bağlantıya tıklayarak webmaster kategorimize göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.