Google 1. Sırada Çıkacak Makaleler Yazmak

Google 1. Sırada Çıkacak Makaleler Yazmak

Blog yazılarınızın birinci sırada çıkmasını istiyorsunuz, ancak nasıl yapabileceğiniz konusunda bilginiz yoksa en temel SEO bilgilerini araştırmanızı tavsiye ederim. Bu öğreneceğiniz SEO kuralları ile sadece içeriklerinizi değil, ayrıca web sayfanızı da Google SERP’e (Search Engine Results Page) yani “Arama Motoru Sonuç Sayfası”na hazırlamış olacaksınız.

Tabi, SEO bilginizi üst düzey olmasına gerek yok, yukarıda da bahsettiğim gibi SEO’nun yapı taşı olan bazı temel bilgileri öğrenmeniz yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra asıl konumuz olan aşağıdaki içerik hazırlama rehberini incelemelisiniz. Dilerseniz lafı daha fazla dallandırıp budaklandırmadan Google’da 1. sırada çıkacak içerikler hazırlama rehberimize hemen geçelim.

1. Konu Seçimi

En az bir veya iki hafta boyunca iyi bir konu seçmeye odaklanın. Konunuz genişse, daraltın. Evinizi nasıl dekore edeceğinizi yazmak yerine, evinizi ülke tarzında nasıl şık bir şekilde dekore edeceğinizi anlatmayı deneyin. Bu daha spesifik ve başa çıkması daha kolay bir yoldur.

Sonra aklınıza gelebilecek her şeyi içeren kaba bir taslak yazın. Rahatlayın, analitik olmaktan kaçının ve bildiklerinizi paylaşmanın tadını çıkarın. İşiniz bittiğinde, yalnızca yazabileceğiniz bir makalenin ana temellerine sahip olacaksınız. Sonra bir süre kenara koyun.

2. Konuya Genel Bakış

Şimdi, makalene geri dön. Konular arasında geçiş yapın ve bu makalenin okuyucusu olduğunuzu hayal edin. Ele almak istediğiniz kitleyi tanımlamak için üç kelime seçin (örneğin, profesyoneller, bekar erkekler). Bir okuyucu olarak, hangi soruları cevaplamak istersiniz? Henüz cevapları bilmiyor olabilirsiniz, ancak soruları yine de listeleyin; Bir sonraki adımda cevapları bulacaksınız.

3. Kapsamlı Araştırma Yapın

Araştırma, makalenizi temellendirir. Peki temellendirmek için iyi bir araştırma nasıl yapılmalıdır? Araştırma yapacağınız önemli noktalar şunlardır;

Okunma istatistikleri, belli başlı bloglardan alıntılar, yazıyı okuyucu olarak tanımlama, hikayelerinizle konuya kendi yorumunuzu katma, popüler kitaplardan alıntılar yapmak, referanslar kullanma, konuyla ilgili yararlı araçlar bulma ve başlığın “Long Tail” kuralına olan uygunluğu.

Yukarıda belirtiler önemli unsurları göz ardı etmemeniz yazınızı kapsamlı bir şekilde yazmanıza neden olur. Bu da Google gibi arama motorlarının gözünde size bir otorite sağlar.

4. Taslağı Netleştirin

Hedef kitlenizi aklınızda tutarak, topladığınız yeni destek bilgilerini içeren daha sıkı bir taslak yazın. Bazen 2. ve 3. Adımlarda öğrendikleriniz sizi tamamen yeni bir taslağa başlamaya zorlayabilir.

Taslağınızı okuduğunuzda bu kez kendinize sorun: Uygun mu? Çok mu genel, çok mu yüzeysel, ilgi çekici, belirsiz veya karışık mı? Konu ile ilgili bazı favori makaleleri tara, onlarla karşılaştır. Yararlandığın yazarlar hangi teknikleri kullanıyor? Bunlara da dikkat et.

5. Özelleştir ve Kolaylaştır

Süreç içerisinde yaptığınız eklemeleri mutlaka en az iki defa kontrol ediniz. Makalenin eksiksiz olması gerekir. Anlatımınız çok fazla yönlere uzayıp gidiyorsa, onu alt başlıklar ile gösterilen ana noktalara bölün (bu makalede olduğu gibi). Karmaşık bilgilerin sentezlenmesi ve adımlara bölünmesi, çevrimiçi yazma için özellikle önemlidir.

6. Üzerinden Geçin ve Akıcılık Sağlayın

Size destek olacak bir arkadaşınıza taslak olan makalenizi sesli bir şekilde okuyun. daha sonra, ona bir dizi soru sorun: Şimdi aktarılanları anlıyor mu? Eksik adım var mı? Konu hakkında bilmek istediği başka bir şey var mı? Makale görevini yerine getirebiliyor mu? Arkadaşınızın önerileri göz önünde bulundurularak, hangi değişikliklerin yapılması gerektiğine karar vermek için en iyi kararınızı kullanın.

İşte hataları veya eksiklikleri yakalamanıza yardımcı olacak kısa bir liste:

  • Okuyucunun görevi tamamlaması için gereken malzemeleri yeterince açıkladınız mı?
  • Tüm önemli adımları dahil ettiniz mi?
  • Sipariş mantıklı mı?
  • Makalede konuyu belirten anahtar kelimeleri kullandınız mı?
  • Okuyucuları olası hatalar konusunda uyardınız mı?

Yeniden yazın, sesli okuyun, yeniden yazın, sesli okuyun, yeniden yazın, düzeltici bulun ve yalnızca etkili bir makale yazdığınızdan emin olduğunuzda, eserinizi kısa bir kapak açıklaması ile uygun bir yayına gönderin ya da müşterinize teslim edin.

Yukarıda belirttiğim kriterler şuan Google algoritması ile karşılaştırıldığında oldukça basit kalmakta. Velhasıl kelam, temel olarak kullanmanız şeyler bunlar daha kapsamlı ileri seviye bir makale yazma konusu arıyorsanız blogumuz da kısa bir araştırma yaparak bir çok konu bulabilirsiniz bununla ilgili. Öğrenmek istediğiniz diğer teknikler ve makale yazım kuralları ile ilgili yorum yazarak bir sonraki konumuzu belirleyebilirsiniz. Umarım işinize yarar….

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.