WordPress 5.5 Güncellemesi Harici Eklentileri Sıfıra Çekiyor

WordPress 5.5 Güncellemesi Harici Eklentileri Sıfıra Çekiyor

Yaklaşan WordPress 5.5 güncellemesi, dahili özellikleri oldukça genişliyor. Artık neredeyse hiçbir eklenti kullanmadan WordPress’i tüm işlevler ile kullanabileceğiniz bir çok nitelik WordPress’e kazandırılıyor. WordPress 5.5 güncellemesi içerinde yer alan önemli özelliklerden aşağıda bahsettik. Bu özellikleri sıralayacak olursak eğer:

  • Tema ve eklentileri otomatik olarak güncellemek.
  • Dahili Lazy Load özelliği.
  • wpsitemap.xml şeklinde dahili site haritası.
  • Gutenberg’e sürükle bırak entegresi.

Son olarak, içeriğimize geçmeden WordPress 5.5 güncellemesi ne zaman  yapılacak? Diye merak edenler için WordPress 5.5 kararlı sürümünün 11 Ağustos 2020 tarihinde kullanıma sunulacağı öngördüğünü söylemiş olalım ve yazımızın içeriğine geçelim.

Tema ve Eklentileri Otomatik Güncelleme Özelliği

Şu anda, otomatik güncelleme yalnızca WordPress CMS çekirdeği için kullanılabilir. Yakında, WordPress 5.5’in kararlı bir sürümü herkese sunulduğunda, temalar ve eklentiler de otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanabilir hale gelecek. Büyük olasılıkla, otomatik güncelleme işlevi site saldırılarını önlemek amacıyla temalara ve eklentilere entegre edilmektedir.

Sadece birkaç hafta önce , bilgisayar korsanları tarafından kullanılan 8 popüler WordPress eklentisi hakkında bir haber yayınlandı . Her durumda, bilgisayar korsanları eklentide ki bir güvenlik açığından yararlanarak sitelerin kontrolünü ele geçirmeyi başardılar. Sorun, birçok site sahibinin eklentileri ve temaları yüklemesi ve bunları güncellemeyi unutmasıdır.

5.5 kullanıma sunulduğunda, site sahipleri eklentileri teorik olarak yükleyebilir, bunları unutabilir ve yine de güvende olabilir, çünkü eklentiler otomatik olarak güncellenecektir. WordPress’i sitesine kurup bir süre içerik girişi sağlayan kullanıcılar için WordPress 5.5 güncellemesinde yer alan otomatik güncelleme özelliği tüm sorunları giderecek ve güvende kalmanızı sağlayacak.

Dahili Sitemap Ekleme ve Gönderme Özelliği

WordPress artık wp-sitemap.xml dosya yolu ile otomatik olarak site haritalarınızı oluşturabilecek. WordPress 5.5 güncellemesi başlığında da belirttiğimiz gibi bir çok harici eklenti kullanılarak sağlanan özellikleri dahili olarak kullanabilmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla, site hızı ciddi oranda artacağı gibi ayrıca birde sizlere zaman kazandıracak.

WordPress 5.5 güncellemesine Sitemap (Site haritası) özelliğinin entegre ediliyor olması daha kararlı bir şekilde çalışan ve büyük bir kolaylık sağlama açısından kesinlikle kullanılması gereken bir özellik. Sizde WordPress’in 5.5 kararlı sürümünü kullanıma sunmasından sonra ilk olarak sitemap.xml yolunu WordPress’in kendi yoluna Search Console aracılığı ile yönlendirebilirsiniz.

Dahili Lazy Load (Tembel Yük) Özelliği

Lazy Load özelliği fazla veri barındıran veya fazla resim barındıran sitelerin şuan zaten harici yollar ile kullanıyor. Geç yükleme anlamını ifade eden Lazy Load ile kullanıcılar sitenize girdiğinde ilk olarak ekran çerçevesine sığan ve sayfayı aşağıya kaydırdıkça yüklenen sitelere hız anlamında büyük katkı sağlayan başka bir muhteşem bir özelliktir.

Bu özellik genel olarak WordPress temaları ile entegrelidir, ancak WordPress’in tüm temalarda kullanabilir olmasını sağlıyor dolayısıyla temalardaki veya harici eklentilerde ki yükten sizi büyük ölçüde kurtaracak. Kesinlikle bu ayarları WordPress 5.5 güncellemesi ile aktif etmenizi öneriyorum. Yaklaşık olarak bizim 3 yıldır kullandığımız bir özellik ve oldukça verimli.

Gutenberg Dahili Sürükle Bırak Eklentisi

Gutenberg ile sürükle bırak özelliğinin aktif edilmesi insanlara büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bunun dışında maddi olarak tasarruf ettirebilecek türden olan bu özellik yaklaşık olarak yıllık 50 dolar civarında sahip olabileceğiniz Elementor eklentisinin kullanımını ücretsiz olduğu için düşürecektir. Bu anlamda en büyük özelliklerden birisi budur.

Gutenberg dahili sürükle bırak eklentisi WordPress 5.5 sürümü ile nasıl karşımıza çıkacak bilemiyoruz ancak işlevsel olacağı kesin. Bildiğiniz üzere WordPress güncellemeleri çok sık yapılmıyor ama yapıldığında da etkili özellikler kazandırıyor blogger ve diğer web sitesi sahiplerine. Bu güncelleme ile WordPress Blog Aracı olma özelliğine Unicorn olarak devam edebilecektir.

Bu içeriğimiz de WordPress 5.5 güncellemesi hakkında gelecek yeni özelliklerden bahsettik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Daha fazla WordPress rehberi konusunda içerik arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak webmaster kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Son olarak, WordPress BETA sürümüne dahil olmak isterseniz buradaki eklentiyi kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.