Yerel SEO Nedir? Yerel SEO’da Yapmanız Gereken 5 Şey

23.03.2021
Yerel SEO Nedir? Yerel SEO’da Yapmanız Gereken 5 Şey

Dijital pazarlama günümüzde küçük, orta ve büyük işletmelerin tamamı için temel bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. İşletmenizin internette daha yüksek sıralarda yer alması için sadece dijital pazarlama ve reklam kampanyaları yetmez. Özellikle, bölgesel hizmet veren işletmeler yerel SEO kurullarını bilmeli ve Local SEO olarak da bilinen gerekli yerel SEO ayarlarını yapmalıdır.

Türkiye için yerel SEO‘nun en zor olduğu şehirlerin başında İzmir yer alır, yani teknolojinin ülkemizdeki kalbi diyeceğimiz. Elbette İstanbul, Ankara, Bursa ve Bursa gibi şehirlerde de yerel SEO yapmak zordur. Bu zorlu durumda yapabileceğiniz en önemli ve tek şey İzmir SEO ajansı gibi ajanslarla birlikte çalışmak.

Kurumsal web sitenize dijital pazarlama uzmanlarının elinin değmesi, hem iş yükünüzden alır hem de finans açıdsından bir ajansla çalışmak çok daha düşük bir maliyete sahiptir. Bu yazımızda Yerel SEO nedir? ve yerel SEO nasıl yapılır? bahsettik. Dilerseniz hemen geçelim.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO söz konusu olduğunda, yerel SEO’ya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmanın kesin bir yolu olduğundan, bir işletmeyi çevrimiçi pazarlamanın önemli ve etkili bir yoludur. Çevrenizde bulunan yerel müşterilerinize ulaşmanın en karlı yoludur da diyebiliriz.

Yerel SEO İngilizcesiyle Local SEO olarak geçmektedir. Tam olarak tanımından bahsedecek olursak; hizmet verdiğiniz şehre odaklanmak ve bu şehirdeki potansiyel müşterileri kendinize çekmek diyebiliriz. Local SEO’da dikkate almanız gereken bir çok husus bulunsa da sizlere bu listemizde mutlaka dikkate almanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel SEO yapmak aslında çok zor değildir ve kolaylıkla yapılabilir. Öncelikle hedeflerinizi ve potansiyel müşterilerinizi tanımak en önemi odak noktasıdır. Eğer kitlenizi tanıyor ve hedefinizin ne olduğunu biliyorsanız şehrinizdeki tüm potansiyel müşterileri kendinize çekebilirsiniz.

Yerel SEO nasıl yapılır? Sorusu çok karmaşık bir iş gibi gözükebilir, aslında oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey bulunduğunuz şehre odaklanmaktır. Örneğin bir tanıtım yazısı alacaksanız, diyelim ki işletmeniz İzmir’de ise bu şehrin yerel haber sitelerinden tanıtım almanız gerekir.

Bir başka örnek daha verecek olursak, işletmenizin bir yapı şirketi olduğunu düşünelim, yapı şirketiniz için anahtar kelimenizin de “Ahmet Yapı” olduğunu farz edelim, eğer sadece bu anahtar kelimeyi kullanırsanız Google’da bölgesel bir hedefleme yapmış olmazsınız. Bölgesel bir hedefleme için anahtar kelimelerinizden birisinin “İzmir Ahmet Yapı” olması gerekmektedir.

Dolayısıyla yerel SEO aslında dijital pazarlamanın sunduğu bir kolaylık diyebiliriz. Yerel SEO yapmak da bu sebepten ötürü oldukça kolay. Şimdi Yerel SEO’nuzu iyileştirmek için yapabileceğiniz şeylerden bahsettiğimiz kısma lafı daha fazla uzatmadan geçelim.

Yerel SEO Yapmak İçin Gereken 5 Şey

Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel SEO nedir? Yerel SEO nasıl yapılır? gibi konulardan yukarıda bahsettik, şimdi geldik yerel SEO nasıl iyileştirilir? Sorusunun cevabına. Öncelikle yerel SEO için yukarıda bahsettiğimiz gibi iyi bir SEO ajansı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak böyle bir imkanınız yoksa aşağıdaki şeyleri okuyarak local SEO yapmak konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

1. Rakip Analizi

Yerel SEO yapmak için genellikle link almak, coğrafi hedefleme ile reklam vermek gibi konulardan bahsedilir. Bu kesinlikle yanlıştır! İlk olarak yapmanız gereken şey rakiplerinizi tanımak örneğin anahtar kelimeniz “Kürkçü Dükkanı” ise, bu anahtar kelimenin analizini yapıp çeşitli SEO analizleri gerçekleştirmelisiniz.

Aksi halde verdiğiniz emek boşuna gidecektir, rakibiniz neler yapıyor, kurumsal sitelerinde hangi blog yazıları var bunlara bakmanız sizi bir adım öne geçirir ve ciddi oranda maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Dolayısıyla local SEO için ilk adım rakip analizi.

2. Basın Bülteni

Basın bülteni oluşturmak ve bu bülteni yayımlamak genelde ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Ancak yerel SEO söz konusu olduğunda basın bülteni oluşturmak kurumsal web sitenize veyahut işletme sayfanızı büyük bir fayda sağlar.  Yayımlayacağınız haber başlığı örneğin; “İzmir’in Yeni Nesil SEO Ajansı” olabilir.

Bu başlık olacağı için, haberin içeriğine de anahtar kelimelerinizin geçmesine özen göstererek 1 tane de link eklemelisiniz ve bunu yukarıda da bahsettiğim gibi yerel haber sitelerinde paylaşmalısınız. 5-10 haber sitesinde paylaştığınızda size maliyeti 500 TL olacaktır.

3. ‘Google Haritalar’ ve ‘Google My Business’ Kaydı

Google Haritalar’a sitenizi eklediğinizde bölgesel veya yerel olarak SEO’nun farklı bir adım daha kaydetmiş olacak. Genelde insanların büyük bir kısmı işletmelerle iletişimi Google Haritalar’daki numaralar ile gerçekleştiriyor. Bunun için Google Haritalar kaydı yapmalısınız.

Google My Business ile Google Harita kaydı yapmak için yandaki bağlantıya tıklayarak ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz. İşletmenizi Google Haritalar’a eklemek için yardıma ihtiyacınız olursa internetten de aramalar yapabilirsiniz.

4. Blog Sayfası Oluşturun

Kendi kurumsal web sitenizde blog sayfası oluşturmak ve düzenli blog yazıları paylaşmak işletmenize büyük katkı sağlar. Bir çok kaynağa göre işletmelerin büyük bir kısmı potansiyel müşterilerini %60 ile %80 oranlarında blog yazıları ile çekiyor.

İşletmenize veya bölgesel olarak konulara dayanarak hazırlayacağınız içerikler size binlerce potansiyel müşteriyi ücretsiz bir şekilde, blog yazıları ile çekebilir. Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız var ise örnek olması açısında blog siteleri listelerini inceleyebilirsiniz.

5. Yerel İşletme ve Firma Dizinleri

İşletmenize yerel SEO yapmak için tercih etmeniz gereken bir başka yöntemde yerel işetme ve firma dizinlerine sitenizi eklemek. Örneğin, Google’da “Firma Ekle” araması yaptığınızda karşınıza bir çok ücretsiz firma ekleme siteleri listesi çıkacaktır.

Bu firma sitelerini kullanarak işletmenizi ve kurumsal web sitenizi çeşitli sitelere ekleyebilir ve Google nazarında alacağınız backlinkler ile daha büyük bir otoriteye sahip olabilirsiniz.

Yerel SEO yapmak, yerel SEO nedir, yerel SEO nasıl yapılır ve Yerel SEO yapmak için tavsiyeler verdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. İzmir gibi şehirlerde local yapmanın ne kadar zor olduğundan da bahsettiğimiz yazımız umarım işinize yaramıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.