WordPress Site Hızlandırma Rehberi! Güncel %100 Hız Artışı

WordPress Site Hızlandırma Rehberi! Güncel %100 Hız Artışı

WordPress site hızlandırma: Merhabalar bu yazımda size pandemi gibi durumlardan sonra hayıtımızda önemli bir yer kaplayan internet siteleri için nasıl hızlandırma işlemi yapabilir ziyaretçilerin site içerisinde nasıl daha fazla kalmaları sağlayabiliriz? Nasıl dikkatlerini çekeriz gibi ufak bir yazı yazmak istedik.

Hepimizin bildiği gibi yavaş açılan bir site hem maddi açıdan hem manevi açıdan bir site sahibi kayıptır. WordPress bir site kurmada önceliğiniz birçok eklenti tasarım eklemek olmamalıdır. Sade şık ve dolu dolu olmasına önem vermelisiniz. Siteniz yavaş açılması durumunda bunların bir önemi kalmamış ve başarısız olmuş olacaksınız.

WordPress sitenizi kurduktan sonra öncelikle yapmanız gereken açılma hızını ölçmeniz olacaktır. Bunu çeşitli uygulamada yapabilirsiniz ama en çok bilineni Google page speed olmalıdır sayısal veriler sağlayarak doğru olma olasılığı yüksektir. Ölçümünüz tamamlandı ama değerler istediğiniz gibi değil belli işlemler yaparak düzeltmelere başlayabilirsiniz.

 

WordPress Site Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Google aramalarında sitenizin üst sıralarda gözükmesini istiyorsanız sitenizin hızını da artırmak gerekir. Site ne kadar kaliteli içerik üretiyor olsa da site yeterince hızlı değilse insanlar siteyi ziyaret etmemeyi tercih edebiliyorlar. İlk olarak site hızının ölçülmesi gerekiyor. Bunun için internette çeşitli araçlar mevcut. Google Page Speed ve Pingdom bu amaçla kullanılabilir. Bu araçlarla site hızı ölçülerek ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir.

Site hızını etkileyen diğer bir etkende tema seçimidir. Seçilen tema site hızını doğrudan etkiliyor. Ayrıca seçilen tema aynı zamanda ziyaretçiler siteyi tercih etmesi için de önemli etkenlerdendir. NewsMag tarzı temalar genelde yavaş çalışırlar. Bu temaları daha hızlılarıyla değiştirmek gerekir.

WordPress site hızlandırma işlemleri için cache uzantısı kullanmak, ihtiyaçtan çok bir zorunluluk olarak görülmelidir. Doğru cache ayarlamasıyla WordPress site hızlandırma işlemleri kaliteli bir şekilde yapılabilir.

WordPress Site Hızlandırma

WordPress kurulumunda hosting yani uzantı seçimi önemlidir. Seçmiş olduğunuz sunucu kalitesiz olursa seo için olumsuz bir etki olur. Bunun için kaliteli bir sunucu firması ile iletişime geçerek destek almalısınız

2. Tema Seçimi

Bir WordPress site için tema yüzde 90 öneme sahiptir. Seo ile uyumlu bir tema seçmenizi tavsiye ederiz. Tema seçiminde gereksiz konseptler varsa bunları çıkarmanız ve güncellemelerine önem vermelisiniz bu işlemlerinizi hızlandırmış olacaktır. Kurulumunu manuel yapmaya özen gösterin nedeni ise gereksiz eklentileri baştan çıkarmış olup tekrar uğraşmamış olursunuz.

3. Resim Optimizasyonu

WordPress sitenizde kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz resimlerine dikkat ediniz. Büyük boyutlu olması durumunda sayfanızı yavaşlatmış olacaktır. Sorun yaşamamak için optimize etmeniz daha iyi olacaktır.

4. Cache Eklentisi Kullanmak

Chache eklentisi SEO çalışmalarınızda sizi ön bellek üzerinden sitenizi en önde sunabilir sizi gereksiz eklentilerden kurtarabilir.

5. Eski Eklentilerin Kalıntılarını Temizleyin

Eski eklentilerinizi WordPress sillenizde arka planda kalıntılar kalmış olacaktır. Bu durum veri tabanınızı zarara uğratır. O yüzden arka planda mutlaka temizlemeniz gerekir. Aynı zamanda veri tabanı sağlayarak hem temizlik yapmış olursunuz. Yeni eklentiler ile güncellemiş olursunuz

6. CDN Kullanımı

CND kullanımı WordPress hızlandırmak için oldukça yararlı olup aynı zamanda uluslararası ziyaretçiler için yönelik bir siteniz varsa bu zorunlu hale gelmektedir.

7. WordPress Hızlandırma Hizmeti

Yukarıda saymış olduğumuz düzenlemeleri yaptınız ya da teknik bilginiz pek yok ilk defa yapmaktasınız bunun için risk almayın onun yerine Word Press hizmeti almanızı öneririz uzman birinden destek almak her zaman daha iyi olmuştur. Bu yazımda önemli yerlere değinmeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Başka yazımızda görüşmek üzere

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.