Uzaktan Eğitimin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

08.02.2021
Uzaktan Eğitimin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Yeni normal olarak adlandırılan dönem içerisinde bir çok yeni kavram da hayatımıza girdi. Bu yeni kavramlar bizim hem eğitim hem de iş yönünden bir çok yeni alışkanlık edinmemizi ve bu yeni alışkanlıklarında hayatımızda önemli bir yer edinmesini sağladı. Bu yeni alışkanlıkların başında ‘uzaktan eğitim‘ kavramı yer almaktadır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim sanıldığının aksine çok fazla avantaj barındırmaktadır. Özellikle eğitim sektörü açısında bir alışma dönemi içinde olduğunu var sayarsak, öğrencilerin kendilerini daha özgün ve özgür bir şekilde ifade etmelerine olanak tanımaktadır. Çünkü öğrenci bir düşüncesini açıkladığı zaman tüm herkes onu daha dikkatli dinleyebilme şansına sahip olmaktadır. Böylelikle öğrenci sanal ortamda ki sınıfının içerisinde aktifliğini geliştirebilmektedir.

Bir diğer yandan derslerin konularıyla ilgili görsel içerikler, sesli röportajlar veya kısa videolar sayesinde, öğrencilerin hem görsel hem duyusal hem de düşünsel hafızaları daha da güçlenecektir. Ezber yoluyla değil, öğrenme yoluyla bilgileri zihninde tutması çalışkanlığını önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak unutulmamalıdır ki uzaktan eğitim ortamında en etkin rol dersin ilgili öğretmenidir.

Çünkü öğrencilerine örgün eğitimde değil, uzaktan eğitimde olduklarını, ilgili kameralarının ve mikrofonlarının açık olmaları gerektiğini, ders dakikası boyunca sınıf disiplini olmaları gerektiğini vurgulamalıdır. Unutulmamalıdır ki, öğretmen ve veli ne kadar iş birliği içinde olursa, uzaktan eğitim avantajlarını, kazanım olarak öğrenci de görme şansımız olur.

Uzaktan eğitim içinde, her iki tarafında elinde olmadan ortaya çıkan dezavantajlı durumlar söz konusudur. Bu dezavantajın başında internet bağlantısı veya internetin çekim gücünün iyi olup olmamasından doğan bağlantı problemleridir. Böyle durumlarda öğrenci uzaktan eğitimde ki sınıfından internetinden dolayı çıkabilir veya uzaktan eğitimde kullanılan programı onun kontrolü dışında kapanabilir.

Tek kelime ile internet, mobilden veya masaüstü bilgisayardan dahi olsa, bulunduğunuz bölgedeki, internet alt yapınızın gücü ile uzaktan eğitim sisteminizi kontrol etmeniz biraz güç bir durum yaratabilir. Böyle durumlarda görev, ders öğretmenlere ve ilgili okullara düşmektedir. Bağlantı problemi yaşan öğrencileri ile birlikte toplu bir etüt yaparak, öğrencilerin eksik kaldığı konuları onlara öğretebilir ve bir sonraki uzaktan eğitim dersine, ilgili öğrencilerini yetiştirebilir.

Uzaktan Eğitimde Öğrencinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Uzaktan eğitim modelinde, öğrenci fiziki ortam bakımından evinde veya odasın da yahut anne, babasının iş yerinde dahi olsa mutlaka bulunduğu ortam içinde kendisine bir okul köşesi oluşturmalıdır. Bu okul köşesi, öğrencinin sesli ortamdan uzak olduğu, kamerası açtığı zaman arka planında dikkat dağıtıcı görsellerin veya figürlerin bulunmadığı sade bir ortamda olmalıdır.

Bu durum, öğrencinin odaklamasını iki katına çıkartacaktır. Eğer sabit bir ev ortamında, odanızda iseniz, mutlaka odanızın bir köşesini veya masanızın bir bölümünü uzak eğitim köşeniz haline getirin. Yüzünüzün görünebileceği uygun bir ışığı olan ve elinizin altında tüm ders malzemelerinin (kalem, çalışma kağıdı, ilgili dersin kitapları ve benzeri) bulunduğu bir köşeniz olması sizi dersinizde daha da başarılı hale getirecektir.

Uzaktan Eğitimde Aktif Kalmak İçin Neler Yapılabilir?

Eğitim düşüncesi, uzaktan da olsa, örgün de olsa kendisini devam ettiren ve karşısında ki bilgilendiren bir olgudur. Ancak burada hem eğitici lider yani öğretmen hem de öğrencinin karşılıklı bilgi ve eğlence dolu ders etkinlikleri alışverişi ile aktif bir durum gerçekleşebilir. Öğretmen, dersi ile ilgili çalışma ödevleri ve uygulama içeren ders görevlerini, uzaktan eğitim dersinden sonra, öğrencilerinin etüt yapmaları için verirse, öğrenci öğrendiği bilgiler doğrultusunda daha aktif bir zihne sahip olacaktır.

Sonuç olarak, uzaktan eğitim aslında sanıldığının aksine daha faydalı bir öğrenme atmosferi oluşturmaktadır. Başrol öğretmen ve ilgili öğrenicinin hem kendisi hem de velisidir. Diğer yandan bakıldığında, uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler günümüz dünyası teknolojisine daha hakim, daha araştırmacı ve yeniliklere daha açık bir vizyonun tohumlarını ekmiş oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
Yavuzcan Kalkan
Eğitim, iş yönetimi, aile ilişkileri, birey ve toplum, kişisel gelişim alanlarında bir çok makale ve içerik yazmaktayım. Bu konular hakkında dünya ile paralel bilgiler edinmekle beraber çeviriler yapıp sizlerle paylaşırım. Alanında uzman ve etkin bilgiler ile hem köşe hem de blog içeriklerim mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.