Sağlıklı Uyku Alışkanlığı Kazanmak İçin 15 Madde

24.03.2021
Sağlıklı Uyku Alışkanlığı Kazanmak İçin 15 Madde

Uyku, beden ve ruh sağlığımızı etkileyen en önemli unsurlardan biridir.  Sosyal hayatı ve sağlığı yakından ilgilendiren uyku sorunları için ilaçsız uyku alışkanlığı kazanmak oldukça önemlidir. Çeşitli ilaçlar veya yöntemlerle uyumaya çalışmak hayatınızdaki tüm düzeni alt üst edebilir. Ailemizin de dediği gibi “bazı organlar gece çalışır”. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan dilerseniz düzenli uyku alışkanlığı nasıl kazanılır? Konulu içeriğimize hemen geçelim.

1- Uyku Saatiniz Olsun

Uykunuz için kendi yaşamınıza uygun saatler belirleyin.  Geç uyusanız bile sabah belirlediğiniz saatte kalkmaya dikkat edin. Eğer uyku saatinizi ayarlamakta zorluk çekiyorsanız nedenleri ve bu sorunun sizin için yarattığı sorunları düşünün.

2. Yatağınıza Geçtiğinizde Uyuyamıyorsanız Zorlamayın

Yatağınıza yattığınızda eğer hâlâ uykunuz yoksa zorlamayınız. Yatak odamız ve yatağımız uyku zorlama merkezimiz değildir. Yatağınızdan çıkıp başka bir şeylerle uğraşabilirsiniz. Uyku olmadığı halde yatakta kalmak ve uykuyu zorlamak kişilerde daha fazla strese yol açarak uyumayı engeller.

3. Ilık Bir Duş Alın

Uyku öncesi ılık bir duş vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Gevşemenize yardımcı olur ve daha güzel bir uyku uyumanızı sağlar. Ayrıca duş almak insanı yorar, uyku sorunu yaşayanlar içinse ılık bir duş almak yorucu bir günün ardından sizi gevşeteceği ve birazcık da yoracağı için daha hızlı uyumanızı sağlar.

4 Yatakta Günün Muhasebesini Yapmayın

Yatağa yattığınız zaman gün içerisinde yaşadıklarınızı, dünü ve yarını düşünmeyin. Ertesi gün için planlar yapmayın. Tüm bunları günün farklı saatlerinde uyku zamanınıza geçmeden yapmanız lazım. Yatakta düşünmek uykunuzu kaçıran en büyük sorunlardan birisidir.

5. Telefon Veya Bilgisayarla Zaman Geçirmeyin

Yatakta telefon veya bilgisayarla zaman geçirmek uykuya geçişinizi geciktirir ve uyku kalitenizi bozar.

6. Oda Isısına Dikkat Edin

Yatak odanızın ısısı çok soğuk veya çok sıcak olduğu zaman uykuya dalmanızı geciktirir. Verimsiz bir uyku geçirmenize neden olur. Ayrıca uyumadan önce odanızı kısa bir süre havalandırabilirsiniz. Yalnız buradaki önemli nokta camı açıp yatmamak. Aksi halde hiç uyuyamayabilirsiniz.

7. Işık ve Ses Kontrolüne Dikkat Edin

Yatak odanızın loş veya karanlık olması uyku kalitenizi artırır. Aydınlık ve gürültü beyni zorlayarak uykuya dalmanızı geciktirebileceği gibi erken uyanmaya sebep olabilir.

8. Uyku Saatlerinize Yakın Nikotin ve Kafein Tüketmeyin

Uyku saatlerine yakın kafein ürünleri tüketmek doğru değildir. Uzmanlar uyku saatinizden en az 3 saat önce kafein ve nikotin alımını kesmeyi öneriyor. Nikotin ve kafein ürünleri uykunuzu kaçırabilir ve uyku kalitenizi bozabilir.

9. Ağır Egzersizlerden Kaçının

Uyku saatlerinize yakın ağır egzersizler yapmak vücudunuzu aşırı zorlar. Beden yorgunluğunuz uykuya dalış süresini uzatabilir. Yorulunca daha hızlı yatabilirsiniz, ancak bu seferde daha geç kalkacağınız için yine uyku düzeninizi bir taraftan bozarsınız.

10. Gün Işığı Alın

Gündüzleri kısa sürelide olsa gün ışığına çıkmanız biyolojik ritminizi düzene sokar. Gündüz uyuklamalarınızı azaltarak gece uykularınız için fayda sağlayacaktır.

11. Günlük Yürüyüş Yapın

Yürüyüş yaparak kan dolaşımı hızınızı artırırsınız. Vücudunuz gereken enerjiyi harcayarak geceleri güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur.

12. Uyku İlaçlarından Uzak Durun

Doktorunuz gerekli görmediği halde komşunuzun veya bir tanıdığınızın kullandığı ve size tavsiye ettiği ilaçları kullanmayınız. İlaçlarla uyku düzeninizi ayarlamaya çalışmak uygun değildir.

13. Kitap, Dergi, Gazete Okuyun

Geceleri uyumadan önce kitap, dergi veya gazete okuyabilirsiniz. Bu eylemler gözlerinizi yorarak sizi daha kolay uyku haline geçirebilir.

14. Bitki Çayları Tüketin

Uyuma vaktinizden 1-2 saat önce bitki çayları içerek vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Papatya çayı ve melisa çayı bu konu için gayet uygun olabilir.

15. Strese Hayır

Çağımızda stres maalesef ki hayatımızın her köşesinde yer almakta. Stres ruhumuzu ve bedenimizi etkilediği gibi uyku düzenimizi etkileyen en büyük unsurlardan birisi. Yatağınıza girmeden önce stresi kenara bırakın ve kendinize barışık bir şekilde yatağınıza girin. Unutmayın her sabah başka bir hayat başlayacak.

YAZAR BİLGİSİ
seda aksoy
4 yıldır makale yazarlığı yapıyorum. Yazmayı ve üretmeyi seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.