Trust Flow ve Citation Flow Nedir? Sitenizi Nasıl Etkiler?

Trust Flow ve Citation Flow Nedir? Sitenizi Nasıl Etkiler?

Trust Flow: Web sitelerinin arama motorlarında ön plana çıkması adına günümüzde en çok kullanılan yöntem SEO çalışmalarıdır. Her ne kadar SEO çalışmaları Google gibi arama motorlarında web platformlarının ön plana çıkmasını sağlıyor olsa da Google algoritmaları, sadece SEO uyumluluğu kapsamında yapılan çalışmalarla sınırlı değildir.

Trust Flow ve Citiation Flow gibi parametreler web platformlarının SEO çalışmaları kapsamında elde ettikleri tüm uyumluluklardan çok daha önemli bir yere sahiptir. Söz konusu iki kavramın var olma ve Google algoritmalarında kullanılıyor olmasının en temel sebebi; web platformlarının kalite endeksinin belirlenmesidir. Bu kapsamda Trust Flow ve Citiation Flow kavramları web siteleri için tahmin edildiğinden daha değerli parametreler vadetmektedir.

Trust Flow ve Citation Flow Nedir?

Trust Flow ve Citation Flow Nedir?

Trust Flow ve Citization Flow kavramlarını yeteri kadar anlamak ve sahip olduğunuz web site içerisinde bu parametreleri en efektif şekilde yönetebilmek için öncelikli olarak backlink kavramının ya ad backlink kapsamında yapılan çalışmaların ne olduğunun anlaşılması gerekir.

Kısaca backlink nedir? sorusuna cevap vermek gerekirse backlink: kavramın İngilizce kökünden de anlaşılacağı üzere, bir web platformun başka bir web siteye banner tarzı reklam kutuları ya da metin içerikleriyle bağlantı göndermesi anlamına gelir.

Web sitelerin backlink indeksinin artması web sitesinin otoritesini arttırdığı gibi aynı zamanda PageRank değerini, yani Google’ın sitelere vermiş olduğu 0’dan 10’a kadar olan değerin de artmasını sağlar. Bu kapsamda site içi internet trafiğinin yüksek olduğu sonucunun elde edilmesi mümkündür.

SEO uyumluluk çalışmaları, backlink indeksinin arttırılmasına yönelik işlemler ve PageRank değerinin maksimize edilmesi konusunda sitelerin gerçekleştirdiği operasyonlar temel anlamda tek bir noktada kesişirler.

Tahmin edileceği üzere Google algoritmaları, insan zihni gibi kaliteli/kalitesiz içerikleri ayırt etme konusunda bağlayıcılığı organik olan değişkenlere tabii değildir. Google algoritmaları kaliteli siteleri analiz ederken belli başlı indekslere ve rakamlara önem verir ve siteleri bu sonuca göre öne çıkarır.

Trust Flow nedir? ve Citization nedir? sorularına bu aşamada cevap vermek gerekirse; her iki kavramın temel anlamda Google algoritmalarının sitelerin kalite değerini ölçmede kullandığı parametreler olduğunu söylemek mümkündür.

Daha basit, yalın ve açıklayıcı olarak her iki kavramı da tanımlamak gerekirse;

  • Trust Flow (Güven Akışı): siteye yönlendirilmiş backlinklerin kalite değerinin temel alınmasıyla elde edilen endekstir.
  • Citization Flow (Alıntı Akışı): sitelere yönlendirilmiş alıntıların değerlendirildiği endeks

Her iki kavramın birbirleriyle kurduğu ilişkinin doğru ve etkili bir ölçekte olması için aralarındaki bağıntının paralel olması gerekir. Yani, web sitelerin TF değeri ile CF değerinin eşit ölçekte yüksek olması oldukça kritik bir önem arz etmektedir.

Trust Flow ve Citation Flow Ne İşe Yarar?

Trust Flow ve Citation Flow Nedir?

Trust Flow ve Citization Flow parametrelerinin ne işe yaradığına gelinecek olursa, başlangıçta belirtilmiş olduğu gibi söz konusu parametrelerin, tıpkı SEO ya da uyumluluk çalışmalarında olduğu gibi temel bir öneme sahip olduğu başlangıç olarak belirtilmelidir.

Basit olarak web sitelerinin ön plana çıkması, Google algoritmaları ile uyumla gelmesi, tanınırlığı arttırarak daha fazla trafik alma potansiyeline sahip olması adına Trust Flow ve Citization Flow parametreleri hayati bir önem içerir.

Citization Flow değerinin yükseltilmesi adına günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin başında, sitelere yapay olarak backlink sağlayan hizmetler gelmektedir. Bu tarz durumlarda CF değerinin diğer platformlarından yapılan atıflarla yükseltilmesi oldukça kolaydır.

Fakat burada en temel sorun TF değeri olacaktır. Google algoritmalarının, web sitelere gönderilen backlinklerin güvenirliğini denetlediği Trust Flow değeri, gönderilen atıfların nitelik bakımından ne denli değerli ve güvenilir olduğunu denetleyecektir.

Bu kapsamda çoğu zamanda web sitelerin CF değerinin TF değerine göre çok daha yüksek olduğu gözlemlenir. Böylesine bir değer endeksinin oluşması halinde Google, sitelerin yeteri kadar güvenilir atıflar almadığını düşünerek hareket eder.

Trust Flow ve Citation Flow Web Sitelere Nasıl Eklenir?

Son olarak web siteleri için son derece hayati bir öneme sahip olan Trust Flow ve Vitization Flow parametrelerinin nasıl yükseltilebileceğine değinmek gerekmektedir. Bu kapsamda söz konusu değerleri yükseltmenin en basit yöntemi organik çalışmalar olacaktır.

Amaç olarak TF değerinin yükseltilmesi belirlenmelidir. Bu kapsamda backlink oluşturma sürelerinin denetlenmesi ve söz konusu sürelerin zamana yayılması gerekir. Backlink alırken “edu” ya da “gov” gibi TF değerinin daha yüksek düzeyde sağlayan web platformları mümkünse tercih edilmelidir.

Forumlar, web sitelere backlink sağlama konusunda günümüzde en çok tercih edilen platformların başına gelir. Bu tarz bir backlink çalışması yapılacaksa site sahiplerinin forumlara doğrudan katılmaları ve çalışmaları bizzat yapmaları tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.