Long Tail (Uzun Kuyruk) SEO Nedir? Neden Kullanılır?

Long Tail (Uzun Kuyruk) SEO Nedir? Neden Kullanılır?

Uzun Kuyruk SEO, yüksek değerli organik web sitesi trafiği oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Üç veya daha fazla kelimeden oluşan arama terimleri olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefler. Ayrıca, daha düşük bir arama hacmi ve rekabet oranının yanı sıra, kısa anahtar kelimelere göre daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptirler.

Long Tail Anahtar Kelimeler Nedir?

Long Tail yani Uzun Kuyruklu anahtar kelimeler yukarıda da bahsettiğimiz gibi üç veya daha fazla kelimeye sahiptir. Bir ila iki kelimeden oluşan kısa kuyruklu anahtar kelimelerle karşılaştırıldığında, uzun kuyruklu anahtar kelimeler geniş kavramları ve kullanıcı amaçlarını hedefler. Sonuç olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler düşük bir arama hacmine, rekabet oranına ve tıklama başı maliyete (TBM) sahiptir.

Uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacmini bir grafik üzerine çizerseniz, uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz, düşük arama hacimleri nedeniyle grafiğinizin “kuyruk ucunda” görünür ve bir görsel oluştururlar. Bu, özellikle kısa kuyruklu anahtar kelimelerin yüksek arama hacmine karşı bir kuyruk gibi görünür.

Long Tail Neden Kullanılır?

Birinin “kar amacı gütmeyen kuruluşlar” aradığını hayal edin. Bağış yapmak, gönüllü olmak veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşla çalışmak istemekten bu aramayı çeşitli amaçlar kapsar. Benzer bir örnek, içerik pazarlaması , e-posta pazarlaması ve daha fazlası için ipuçları içerebilen “pazarlama ipuçları” aramasıdır .

Yukarıdaki bahsi geçen anahtar kelimeler kısa kuyruklu anahtar kelimeleri kapsamaktadır. Ancak, “en iyi kar amacı gütmeyen kuruluşlar” veya “e-posta pazarlama araçları” olarak kullandığınızda Long Tail kullanmış olursunuz. Uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler arasındaki fark bundan ibarettir.

Long Tail SEO Stratejisi Nedir?

Uzun kuyruklu bir SEO stratejisi, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemeye ve web sitenizi bu anahtar kelimeler için optimize etmeye odaklanmak demektir. Bu strateji daha akıllı bir odak noktası sunar. Yani eğer içerik oluşturuyorsanız içeriklerinizin sonuna 2021 yılında dair olduğunu belirtmeniz bile Long Tail SEO stratejisine girer.

Örnek Long Tail kelimeler:

  • Acil oto servisi Malatya
  • Cam balkon fiyatları Bursa
  • Klima ne sıklıkla temizlenmelidir
  • En uygun kulaklık modelleri
  • Yeni model oturma grupları

Yukarıdaki listemizde bir çok Long Tail örneği verdik. Bu örnekleri kısa kuyruk olarak kullansaydık; Acil oto servisi, cam balkon ve klima temizleme olarak kullanmış olacak ve SERP’lerde daha gerilerde yer alıyor olacaktır. Bu tarz odaklamalar yaparak içeriklerinizin Gooogle arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Long Tail (Uzun Kuyruk) nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılır? Gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştığımız Long Tail nedir? İçeriğimizin sonuna geldik. Umarım bloggerlar ve köşe yazarları için bilgilendirici bir içerik olmuştur. Daha fazla internet konuları için yandaki bağlantıya tıklayabilir ve bu tarz webmaster içeriklerimizin bulunduğu kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.