Sürekli Okumak İsteyeceğiniz 10 Dünya Klasiği Kitap Önerisi

Sürekli Okumak İsteyeceğiniz 10 Dünya Klasiği Kitap Önerisi

Dünya klasikleri, gerek ilk olmaları gerekse yazıldıkları dönemi, ruhu çok güzel yansıtmaları ile herkes tarafından okunulur. Günümüze kadar ulaşmış bu eserler dünyaca ünlü yazarlar tarafından yazılmıştır. Dünya klasiklerinden bazıları tekrar tekrar okunulmuş ve birçok kitabın yazımına da ilham olmuştur. Bu yazıda çok seveceğiniz dünya klasikleri tanıtılacaktır.

1. Oblomov

İvan Gonçarov tarafından yazılmış Oblomov, 1859 yılında yayımlanmıştır. Rus edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Oblomov, Doğu insanını anlatır. Oblomov karakteri üzerinden temsil edilen Doğu insanı, kimi halleriyle üşengeç, yataktan çıkamayan kimi halleriyle ise oldukça hevesli ve canlıdır. Oblomovluk denilen terim bu kitap sayesinde ortaya çıkmıştır. Oblomovluk, aynı anda kişinin çok istekli ve çok yorgun olması şeklinde tanımlanabilir. Her birimiz bir parça Oblomov gibiyizdir.

2. Suç ve Ceza

Fyodor Dostoyevski denilince ilk akla gelen kitaplardan biri olan Suç ve Ceza 1865 yılında yayımlanmıştır. Kitapta Raskolnikov karakteri üzerinden bir suç anlatılır. Aynı zamanda sürekli kan kusan ve çok fakir olan insanların hayatlarını da çizilir. Tıpkı ana karakterimiz gibi birçoğu bu şekildedir. Dostoyevski bu kitabında kendinden de bir parça yansıtmıştır. Kendisi de çok fakirdir ve zor şartlarda yaşamış bir insandır.

3. İnsan Ne İle Yaşar

Lev Tolstoy’un İnsan Ne İle Yaşar kitabı 1885 yılında yayımlanmıştır. Kitap içerisinde Tanrı inancını birçok biçimde barındırır. Tanrı’ya inanan insanın iyi ve doğru şekilde davranacağını anlatır. Bu inancı kimi mucizeleri anlatarak kitabında anlatan Tolstoy, çok inançlı bir yazardır.

4. Beyaz Geceler

Fyador Dostoyevski tarafından yazılan Beyaz Geceler 1848 yılında yayımlanmıştır. Bir aşk hikayesi işlenen kitapta karakterin bir kadına olan aşkı anlatır. Aynı zamanda kitapta karakterle birlikte yoğun bir yalnızlık teması işlenir.

5. Beyaz Diş

Beyaz Diş, Jack London tarafından yazılmıştır. 1906 yılında yayımlanmıştır. Bir köpeğin gözünden onun hayatını okuduğumuz Beyaz Diş’te, baş karakterimiz olan köpek yarı köpek bir anne ve kurt bir babanın yavrusudur. Bu karma köpeğin hem soğukla hem de yaşamakla mücadelesini okuduğumuz kitap insan – hayvan etkileşimini de çok güzel işler.

6. Gazap Üzümleri

John Steinbeck tarafından yazılan kitap 1939 yılında yayımlanmıştır. Kitapta ABD’deki 1930 dönemine ait Büyük Buhran anlatılmaktadır. Özellikle çiftçilerin bakışından yazılmış kitap insanların bu dönemde hayatla mücadelesini konu alır. Gazap Üzümleri tarihi bakış açısı kazanmak, o dönemdeki insanları anlamak adına oldukça önemli bir klasiktir.

7. Madame Bovary

Gustave Flaubert yazılan Madame Bovary kitabı 1856 yılında yayımlanmıştır. Taşra hayatı yaşayan Bovary’nin artık sıkılması ve farklı şeyler denemek istemesini konu alan kitap yayımlandığı dönemde büyük etki yaratmıştır. Tatminsiz ve mutsuz olan bir kadının farklı bir hayat yaşama isteği ve bunun sonucunda olanlar anlatılır.

8. Yeraltından Notlar

Fyador Dostoyevski tarafından yazılan Yeraltından Notlar 1864’te yayımlanmıştır. Yeraltı edebiyatının öncü eserlerinden biri olan bu kitapta depresif ve yalnız bir karakterin hayatı kendi ağzından aktarılır. Dünyanın yaşanılacak gibi olmadığına, mutsuzluğa yönelik isyanların yer aldığı kitap insanı anlama noktasında güzel bir kapı aralar. Aslında her birimiz az ya da çok bu düşünceleri taşıyoruz.

9. Fareler ve İnsanlar

Okuyucuya kimi yerlerinde hüzün kimi yerlerinde mutluluk verecek bu öykü John Steinbeck tarafından 1937 yılında yayımlanmıştır. İki adamın dostluğunu anlatan bu kitaba fare de eşlik eder. Fakirliğin, işsizliğin ve sefaletin esiri olmuş bu iki adamın dostluğu, onları ayakta tutan tek şeydir. Verdikleri hayat mücadelesi okuyucuyu oldukça duygulandırır.

10. Robinson Crusoe

Daniel Defoe tarafından yazılan Robinson Crusoe kitabı 1719 yılında yayımlanmıştır. Dünyayı dolaşma hayaliyle yanıp tutuşan Robinson Crusoe’un yaşadığı maceraların anlatıldığı bu kitabın gerçek bir hikayeyi konu aldığı iddia edilir. Kitapta Robinson’ın bu yolcuğu esnasında Tanrı’yı daha iyi anladığı noktasında mesajlar da verilir.

Birbirinden değerli bu eserleri okumak hem tarihi hem de edebi yönden size çok şey katacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis