Side Hustle (Yan İş) Nedir? Nasıl Yapılır?

03.05.2021
Side Hustle (Yan İş) Nedir? Nasıl Yapılır?

Side Hustle Türkçesi “yan iş” olarak bilinmekte olup günümüz dünyasında, pek çok insan tarafından tercih edilen iş kategorilerinden bir tanesidir. Birçoklarının bildiği üzere yaşamı idame ettirebilmek için bazı durumlarda tek iş yeterli olmayabilir. Bu durumda, ana işe ek olarak yapılabilecek yardımcı işlerin edinilmesi, insanların aylık gelirlerini arttırmasını olanaklı hale getirmekte olup bu nedenle pek çok insan, yan iş nedir sorusu üzerinden hareket etmekte ve farklı iş seçeneklerini tercih etmektedir. Peki ama yan iş tam olarak nedir ve ana iş dışında yapılabilecek yan işler nelerdir?

Side Hustle (Yan İş) Nedir?

Side Hustle nedir sorusu kapsamında, kavramın “yan iş” olarak Türkçeye çevrilebileceğini ifade etmek mümkündür. Ana işin yanı sıra, aylık gelirin artması noktasında farklı işler yapılabilmekte olup ana iş dışında kalan işler yan iş olarak değer görmektedir. Farklı ve kolay bir şekilde yapılabilecek pek çok yan iş bulunmakta ve bu işler ile birlikte insanlar hem boş vakitlerini değerlendirme hem de gelirlerini arttırma şansı elde etmektedir.

Yan İş (Side Hustle) Nasıl Yapılır??

Yan işin nasıl edinileceği aslında bir anlamda kişisel bir durumdur. Çünkü her insanın farklı alanlarda yeterlilikleri bulunmakta olup bu yeterliliklere denk düşen işlere yönelmek gerekmektedir. Ama yine de yan iş nasıl edinilir sorusu kapsamında ana işten arta kalan zamanlarda kolaylıkla yapılabilecek işlerin araştırılması mümkündür.

Yan iş edinmek isteyen kişilerin, nasıl bir çalışma düzeni aradıklarını belirlemesi bir hayli önemlidir. Uzaktan çalışma esas alınacaksa buna yönelik işlerin araştırması yapılabilir. Öte yandan fiziki bir ortamda çalışmayı arzulayan kişiler, ana işlerinden kalan zamanlarda hangi yan işleri fiziki bir şekilde yapabileceklerini belirlemelidir.

Yan iş edinme konusunda bir başka önemli nokta da ne yoğunlukça çalışılabildiğidir. Bu bağlamda kişiler, ana işlerinden arta kalan vakitlerinin ne kadarlık bir kısmında farklı alanlarda çalışmak istediklerini belirledikleri zaman, buna uygun işler bulunabilmektedir.

Bu hususların her biri, hangi yan işin yapılabileceği noktasında belirleyici olduğu için ilgili hususlar üzerinden çalışma planı yapılmalı ve bu plan dahilinde hareket edilmelidir.

Edinebileceğiniz 5 Yan İş Önerisi

Ana işten kalan vakitte yapılabilecek pek çok yan iş bulunmaktadır. Bu işlerin her biri, farklı niteliklere sahiptir ve insanların aylık kazançlarının artmasını mümkün kılmaktadır. İşte edinebileceğiniz 5 yan iş önerisi!

1. İçerik Üreticiliği

Bilindiği üzere çeşitli sosyal medya platformlarında ya da web sitelerde yaratıcı metinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu içeriklerin kaliteli ve nitelikli olması bir hayli önemli olduğu için İçerik Üreticilerine ihtiyaç duyulmakta olup bu konuda kendini yetiştirmiş insanlar yardım alınmaktadır.

2. Paketleme

Paketleme, yan iş önerileri kapsamında yer alan bir diğer iş fikri olarak ön plana çıkmaktadır. Farklı ürünleri ev ortamında paketleyerek gelir elde edebilirsiniz.

3. Video Hazırlama

Aslında birçoklarının bildiği “Youtuber” kavramı, yan iş bağlamında en iyi önerilerden bir tanesidir. Çeşitli içeriklerde videolar hazırlayabilir ve bu videoları çeşitli platformlarda sunarak gelir elde edebilirsiniz.

4. Online Ortamda Kurs Hazırlama

Online ortamda kurs hazırlama, Side Hustle önerisi kapsamında yer almakta olup uzmanı olunan bir alanda kurs içeriklerinin hazırlanarak bu içeriklerin öğrencilere sunulması olarak bilinmektedir. Sizler de hangi alanda kendinizi yeterli hissediyorsanız o alanda içeriklere üretebilir, bu sayede aylık kazancınızı arttırabilirsiniz.

5. Sosyal Medya Yöneticiliği

Giderek önemini arttıran sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımları düzenleyebilir, kaliteli içeriklerin oluşturulmasını mümkün kılabilir, ilgili hesabın ön plana çıkması adına gerekli çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ve buna benzer pek çok yan iş fikri bulunmakta olup bu fikirler kapsamında değerlendirme yaparak aylık gelirinizi arttırma olanağına kavuşabilirsiniz. Bunların yanı sıra internetten para kazanma içeriğimizi inceleyerek daha fazla iş fikrine sahip olabilirsiniz. Bol kazançlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.