13 Adımda Para Biriktirme Rehberi

13 Adımda Para Biriktirme Rehberi

Para biriktirmek: Hepimizin hayalini kurduğu bir tatil, bir yatırım ya da gitmek istediği farklı şehirler, ülkeler vardır. Tüm bunları gerçekleştirmek için belirli bir bütçe gerekir. Günümüzde para biriktirirken hangi kur cinsinden biriktirdiğimiz de önemlidir. Gelin bu yazıda 13 adımda etkili para biriktirme yöntemlerini konuşalım.

1. Aylık Gelir ve Giderlerinizi Hesaplayın

Kendinizi 1 ay boyunca takip edin. Kaç para kazanıyorsunuz ve ne kadar harcıyorsunuz bunları not edin.

2. Sürekli Giderlerinizi Belirtin

Her ay belirli bir miktar gideriniz olabilir. Ev kirası ödeyebilirsiniz ya da taksitleriniz olabilir. Bunun yanı sıra faturalarınız olabilir. Tüm bunlar net gider olarak belli olsun.

3. Aboneliklerinizi Kontrol Edin

Birçok internet kullanıcısı neye abone olduğunu, aylık ne kadar paranın bu aboneliklere gittiğini takip etmeyebilir. Mutlaka aboneliklerinizi takip edin ve gereksiz aboneliklerinizi iptal edin.

4. Kredi Kartı Borcunuzu Düzenleyin

Kredi kartınızda borcunuz varsa bunun ne kadar sürede biteceğini hesaplayın. Buna göre kendinize plan yapın.

5. Bilinçli Alışveriş Yapın

Günümüzde birçok insan alışveriş yapabilecekleri sitelerden bilinçsizce alışveriş yaparlar. Özellikle tek bir siteden ürünün fiyatına bakmak yetersiz olacaktır. Mutlaka en az 2-3 site ile karşılaştırma yapın. Otomatik karşılaştırma yapan sitelere girip ürünün son aylardaki fiyatına dair grafiğe de bakabilirsiniz. Her indirim gerçekten indirim olmayabilir.

6. Gereksiz Harcamalarınızı Tespit Edin

Aylık belirli bir miktar kenara koymaya başladıktan sonra daha fazla biriktirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden gereksiz harcamalarınızı mutlaka tespit edin. Örneğin sigara tüketiminiz fazlaysa azaltabilirsiniz ya da sigarayı bırakabilirsiniz.

7. Aylık Belli Bir Miktar Kenara Koyun

Para biriktirmek için her ay belli bir miktarda gelirinizden artırmanız gerekecektir. Uzmanlar bu artırılmış paranız TL ile değil daha çok dolar, euro ya da altın şeklinde kenara koyulmasının uzun vadede daha fazla kazanç getireceğini söyler. Paranızı farklı bir kura çevirin ve biriktirmeye başlayın.

8. Sağlığınızdan Kısmayın

Para biriktirirken özellikle sağlığınız için herhangi bir kısıtlamaya gitmeyin. Almanız gereken ama pahalı bir ilaç varsa mutlaka alın.

9. Pet Şişedeki Suya Para Vermekten Kaçının

Gerek plastik tüketimi gerekse ekstra ücret açısından pet şişede su tüketmemek gerekir. Evde arıtmanızdan suluğunuza su doldurup yanınızda taşıyabilirsiniz.

10. Dışarıdan Yemek Yemeyin

Özellikle daha pratik olması açısından dışarıdan yemek yemek birçok insanın tercihidir. Ay sonunda ise ciddi miktarda paranın dışarıdan yemeklere gittiği fark edilir. Bunun yerine malzemeleri kendiniz alarak daha hesaplı yemek yiyebilirsiniz.

11. Termos Kullanın

Kafelerden alacağınız kahveyi kısmak da bütçenize iyi bir biçimde yansır. Her gün en az 15 – 20  TL ödemek yerine evde kendinize kahve hazırlayabilirsiniz. Termosunuzda kahvenizi taşıyarak gün boyu içebilirsiniz.

12. Ek İş Alanlarını Keşfedin

Günümüzde birçok insan günlük yaptığı full-time işin yanı sıra ek iş de yapmaktadır. Ek iş yollarını yeteneklerinize göre araştırabilirsiniz. Sizi yormayacak ve ekstra para getirecek ek işlere bakabilirsiniz.

13. Yatırım Yapın

Ekonomik anlamda uzun vadede size gelir elde ettirecek yatırım alanlarını araştırabilirsiniz. Bu bir şirketten yüzdesi çok düşük de olsa hisse almak olabilir ya da bitcoin almak olabilir. Size uygun olan yatırımı seçin.

Tüm bu adımları takip ederek etkili para biriktirmeniz mümkün olacaktır. Şimdiden bol şans!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.