Nasıl Hostes Olunur? Hosteslik İçin Gerekenler Nelerdir?

Nasıl Hostes Olunur? Hosteslik İçin Gerekenler Nelerdir?

Hostes uçak yolculuklarında uçuş boyunca uçuşun emniyetle ve konforla gerçekleşmesi için görevlendirilen uçuş görevlisidir. Hostes olmak günümüzün sevilen işlerinden birisidir, bunun başlıca nedeni havalı ve keyifli bir iş olmasıdır. Yani hostes olmak istiyorsanız büyük ihtimalle ilk düşündüğünüz şey keyifli seyahatler ve şık üniforma olmalı.

Evet, gerçekten bunlar doğru ancak işin aslının biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. Kabin görevlisi olmak için gereken şartlar çok detaylı ve sıkı. Yani öncelikle elemeleri geçip, hostes olma şartlarını karşılayıp hosteslik sertifikasına sahip olmalısınız. Bu işin zorluğunun küçük bir kısmıydı bu, tüm aşamaları geçtikten sonra hostes olmak için hazırsınız.

Yani işin ikinci zor kısmına geçmeye, hostesliğin zorluklarından bir diğeri de sürekli seyahat ediyor olmanız. Bu durum ilk başlarda keyifli gibi gelse de sonrasından büyük zorlukları beraberinde getiriyor. Evlenmeniz veya ailenizi özlemeniz durumunda hostesliğin ikinci zorluğuyla karşı karşıya kalacağınızı söyleyebiliriz.

Son olarak hostes olmak her şeye rağmen keyifli bir, zaten bu işe ilgi duyuyorsanız işinizi severek yapacağınızdan eminim, dolayısıyla, dilerseniz artık kabin görevlisi nasıl olunur, hostes olmak için gerekenler nelerdir ve hosteslerin görevleri temalı içeriğimize geçelim, hosteslik şartları nelerdir ve tam anlamıyla hostes nasıl olunur? Sorularının cevaplarını görelim.

Hostesin Görevleri Nelerdir ?

 • Uçuş öncesinde gerçekleşen brifingde uçuş detayları, uçaktaki yolcu sayısı, özel gereksinime ihtiyaç duyan yolcular hakkında bilgi edinir.
 • Uçağa binen yolcuları selamlar ve iyi yolculuklar diler.
 • Yolcuların el bagajlarını baş üstü dolaplara yerleştirmesine yardımcı olur.
 • Uçak içerisinde koltuklarını bulamayan yolculara yardım eder.
 • Yolcuların emniyet kemeri, koltuk pozisyonu gibi isteklerine yardımcı olur.
 • Yolculuk esnasında servis edilecek ikramın teslim alınması, hazırlanması ve dağıtımını yapar.
 • Yolculuk sırasında yolcuların uyması gereken kuralları ve acil durum prosedürünü anlatır.
 • Yolculuğun emniyet ve konforlu şekilde gerçekleşmesi için görevlidir.
 • Yolculuk esnasında tıbbi müdahale gerektiren sağlık problemlerinde ilkyardım uygulamak, daha ciddi durumlarda yaşanan sıkıntıyı havayolu şirketine bildirmek gibi görevleri vardır.

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

 1. En az lise mezunu olmalı,
 2. Adli sicil kaydı temiz olmalı yani hiçbir suçtan sabıka kaydı olmamalı,
 3. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yetki verdiği hastanelerden geçerli sağlık belgesi almalı,
 4. Ekip çalışmasına uygun olmalı,
 5. İyi derecede İngilizce bilmeli ek bir yabancı dil tercih sebebidir,

Bunların yanı sıra hostes olmak için boy kilo gibi şartlar aranmaktadır. Kadın adaylar için minimum 1.60 cm maksimum 1.75 cm, erkek adaylar için ise minimum 1.70 cm maksimum 1.90 cm boy şartı aranmaktadır. Kilo konusunda ise her havayolu şirketinin benzer ölçümleri olsa da genel olarak boyunuzdan 100 çıkarınca kalan sayı ideal kiloyu verir. Örneğin; 160 boyundaki kadın aday için 60 kilo idealdir.

Hostes Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gidilmelidir ?

Kabin görevlisi veya hostes olmak için hangi üniversiteye gidilmelidir? Hostes olmak için en lise mezunu olmak yeterli gibi gözükse de iş başvurusu yaptığınızda ön lisans ya da lisans mezunu olmanız sizin için daha avantajlıdır. Bir çok havayolu şirketi istihdam edecekleri personele mesleki eğitim fırsatı sunmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitelerin Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ön lisans bölümü de hostes olmak için gerekli eğitimi vermektedir. Hostes başvuru için ise havayolu şirketlerinin açacağı ilanlar takip edilmelidir.

Hostes için gerekenler nelerdir, kabin görevlisi memuru nasıl olunur ve hostes olmak için gereken şartlar nelerdir? Sorularından bahsettiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Umarım kabin görevlisi olmak için faydalı bir makale olmuştur. Eğer daha fazla iş önerileri arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayarak iş kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.