Kredi Kartınızı Bir Ay Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi Kartınızı Bir Ay Ödemezseniz Ne Olur?

Günümüzde en çok kullanılan maddi araçlardan biri olan kredi kartları anı kurtarabilse bile bazı zamanlar zor durumlara da sokabiliyor. Şuan içinde bulunduğumuz pandemi salgından dolayı ve iş yerlerinin kapanmasıyla ortaya çıkan işsizlik ve maaş kazanamama durumdan dolayı maddi sıkıntılar çeken ve borçlarını zamanında ödeyemeyen kişilerin aklındaki en önemli sorulardan biri de kredi kartı borcunu bir ay ödemeyince ne olacağıdır. Yazımızın devamında bu soruya cevap verdik.

Kredi Kartınızın Ödemelerini Dikkate Alın

Bankalar birkaç aylığına ödemeleri ertelemesi için müşterilerine kredi verse de bu kredilerin faiz oranları çok yüksek olduğundan dolayı geri ödeme zor olabilir. Kredi kartları bankaların kullanıcılar üzerinden en çok gelir sağladıkları araçlardır.

Bu yol üzerinden bankaya borçlu duruma düşen kullanıcı genel olarak gerekli ihtiyaçlarını karşılarken ve uzun vade seçenekleriyle geri ödeyebilirken bu vade süresinde katlanan faiz borcunu ayrıca borcunu ödemediğinde eklenen gecikme faizlerini görmemezlikten gelir.

Bu durum sonucunda kullanıcılar yüksek fiyatlı ödemelerle ve sıkışık bir borç ödeme süreci ile karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple kredi kartınız üzerinden harcama yaparken gelirinizi dikkate alarak harcama yapmalı ve borç süresini iyi organize etmelisiniz.

Kredi Kartı Borcunuzu Ödemeyi Geciktirirseniz Ne Olur?

Eğer sizde kredi kartımı bir ay ödemezsem ne olur diye araştırma yaparak cevap arıyorsanız o halde aşağıda yazdığımız maddeleri dikkatle okumanızda sizin için faydalı olabilir.

  • Bildiğiniz gibi düşük ödeme tutarları kullanıcılar tarafından bir kolaylık olarak görülmektedir ve banka tarafından da iyi bir faiz getirisi yaratır bundan dolayı düşük ücretlerle ödeme yapmak yerine borç tutarının tamamını ödemeye çalışın ki bununla birlikte ek faiz ücretleri borcunuza eklenmesin.
  • Kredi borç bildirgesinin geldiği ayda düşük ödemenin de dahil olması ile birlikte borç ödemesi yapmadığınız taktirde banka tarafından size gönderilmiş olan ilk hesap özetiniz den itibaren 10 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu süreyi de geçirdiğinizden sonra tarafınıza faiz eklenmeye başlar.
  • Bir sonraki hesap özetiniz gelene kadar yani bir ay boyunca ödememiş olduğunuz kredi kartı borcunuza banka tarafından gecikme faizi uygulanır ve bunun yanında tarafınıza bir ödeme bildirgesi daha gönderilir. Bunun yanı sıra ödeme yapmadığınız taktirde bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildirerek kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun ne olduğunu bilmiyorsanız buradan kredi notuna bakabilirsiniz.

Yasal Süreçlerin Başlatılması

Eğer bir ay boyunca kredi kartı borcunuzu ödemezseniz bunun telafisi olabilir. Fakat ikinci aya girdiğinizde ve ikinci ayda ödeme yapmadığınızda banka tarafından size ihbar gönderilir. Buna rağmen üçüncü ayda ödeme yapmadığınızda bu saatten sonra artık yasal işlem başlatılmak üzere dosyanız bir avukata verilecektir. Bundan dolayı kredi borcunuzu asgaride olsa her ay ödemeye mutlaka özen gösterin ve ilerleyen zamanlarda toplam borcunuzu ödemek için farklı yollar aramaya başlayın.

Bu yazımızda bankalara olan borcunuzun bulunduğumuz pandemi döneminde ödenmemesine müteakip ne gibi durumlarla karşı karşıya kalacağınızı anlattık. Banka borcu hastalık veya sağlık beklemiyor, ödemelerinizi geciktirmemeye dikkat etmelisiniz. Yazıyla ilgili merak ettiğiniz diğer durumları yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.