Psikoloji Hakkında Bilgi Sahibi Olabileceğiniz 10 Kitap

Psikoloji Hakkında Bilgi Sahibi Olabileceğiniz 10 Kitap

Günümüzde oldukça rağbet gören psikoloji bilgisi çeşitli kitapların piyasaya sürülmesiyle oldukça farklı algılanmaya başlanmıştır. Stresle baş etme yöntemlerinden nasıl kolay para kazanılıra kadar psikolojinin girmediği alan kalmamıştır. Ne yazık ki bu tip kitaplar popüler kültür odaklı ve oldukça yavan tat bırakan cinstendir. Şimdi sizlerle sizi gerçekten iyi hissettirecek ve güzel bir yolculuğa çıkaracak 10 iyi psikoloji kitabını tanıtacağım.

1. İyi Hissetmek – David Burns

Birçok terapistin danışanına önerdiği bu kitap sizin kendi sürecinizi psikoloji bilgisiyle tanımınıza ve kendinizi kabul etmenize yardım edecektir. Stres, kaygı, depresyon… Nasıl tanımlıyorsanız tanımlayın aslında işin özünde bu tanımlar yoktur. Sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz yüzde yüz karşılığını psikoloji bilgisinde bulamazsınız. Ancak kendinizi keşfedebilir ve bu keşif yolculuğunda baş etme mekanizmalarınızı fark edebilirsiniz.

2. Hayatı Yeniden Keşfedin – Jeffrey E. Young & Janet S. Klosko

“Niçin sürekli aynı insanlarla birlikte oluyorum?”, “Neden kendime bu kadar kızıyorum?”, “Bazen içimden bir ses beni yargılıyormuş gibi hissediyorum. Bunun nedeni ne?” gibi aklımıza gelen cevabını bulamadığımız bu soruların cevaplarını bu kitapla bulabilirsiniz. Şema, denilen insanların erken dönemde (çocuklukta) oluşturduğu kimi yapılar vardır. Bu yapılar aynı zamanda şu anımızı; olayları değerlendirmemizi ve insanları anlamamızı etkiler. Bu etki kimi zaman farkında olmadığımız ama bizi rahatsız eden bir etki olabilir.

3. Seninle Başlamadı – Mark Wolynn

Özellikle ilk bakım veren annenin çocukla ilişkisini ele alan bu kitap aslında şu anki davranışlarımızı, düşüncelerimizi, duygularımızı da bu ilişki ile açıklar. Aynı zamanda aile ile aktarılan travmaları da bu kitap işler. Belki de şu an yaşadığınız bir bedensel belirti sizin kökenlerinizde vardır. Hem kendinizi keşif sürecinizde hem de kendinizi objektif olarak değerlendirmenizde bir başucu kaynağı olacaktır.

4. Beden Kayıt Tutar – Bessel Van Der Kolk

Travma hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenlere bu kitabı öneririm. Gerek yazarın 30 yıllık tecrübesi ile gerekse travmaya yönelik araştırmaları ile zenginleştirilmiş bu kitap size derin bir aktarım sağlıyor. Bu aktarımda psikoterapist olan yazarın hastalarını ve hastalarını tedavi ederken kullandığı yöntemleri öğreniyorsunuz. Aynı zamanda travmanın tek bir yöntemle tedavi edilemediğini birden fazla metodun belki de tek bir hasta üzerinde uygulanabileceğini fark ediyorsunuz.

5. Travma ve İyileşme – Judith Herman

Aynı zamanda feminist bir aktivist olan Judith Herman’ın yazmış olduğu bu kitap tıpkı Beden Kayıt Tutar gibi travmayı açıklamakta bir yandan eleştirel yaklaşmaktadır. Özellikle kadınların yaşamış olduğu travmalara ışık tutar. Bu travmaların geçmişte nasıl ele alındığını, histeriyi, tedavi yöntemlerini anlatır ve eleştirir. Eleştirilerin yanı sıra oldukça bilgi sahibi olacağınız adli psikoloji alanında okumalar yapanların ilgisini seçecek fail-kurban ikilisinden bahseder. Fail ve kurbanın ilişkisini özellikle esir tutulmayı çok güzel açıklar. Bunun yanı sıra çocukluk çağı travmalarını anlatır ve örneklerle zenginleştirir. Size çok şey katacak bir kitap!

6. Haset ve Şükran – Melaine Klein

Kendisi psikanalist olan Klein bebek ile meme arasındaki bağdan yola çıkarak birçok psikotik hastalığa ışık tutmuştur. Özellikle kardeşler arası kıskançlığın, hasedin boyutlarını yansıtmış ve bunun yetişkinlikte ne gibi şekillerle ortaya çıkacağını açıklamıştır. Oldukça kıymetli olan bu eser aslında gerçekten kendimizi ve çevremizi anlamak adına nokta atışları yapmaktadır.

7. Kitle Psikolojisi – Sigmund Freud

İnsanın bir kitle içinde izole olacağını ve kitlenin tavrına göre bir tavır takınacağını anlatan bu eser Freud’un yanı sıra birçok kuramcının görüşlerini Freud’dan okuyacağımız bir eserdir. “Kitle nedir ve nasıl hareket eder?”,  “Kitlenin amacını ne oluşturur?” gibi sorulara psikanalitik açıdan cevaplar bulacaksınız.

8. Rüyaların Yorumu – Sigmund Freud

Birçok yayın evi tarafından iki farklı kitap şeklinde basılan bu eser 1. ve 2. kitabını takiben okuduğunuzda “Niçin rüya görürüz?”, “Rüyaların gerçekten bir anlamı var mıdır?” gibi sorularımıza cevap niteliğindedir. Freud bu kitaplarında rüyaların fizyolojik ve psikolojik yönünü açıklar ve birçok kuramcıyı referans verir. Okurken kendi rüyalarınıza da dikkat etmeye başlayacaksınız.

9. Biz İnsanlar – Peyami Safa

Psikoloji bilgisi sadece kuramsal kitaplardan öğrenilmez. Aynı zamanda roman okumak da çok önemlidir. Özellikle Peyami Safa okumak size insanın olmanın hâllerini anlatır ve birçok açıdan sizi rahatlatır. Biz İnsanlar romanında gerek yaşamak gerekse duygularımızı anlamlandırmak yönünden bizleri bize anlatır.

10. Nietzsche Ağladığında – Irvin D Yalom

Kendisini varoluşçu psikoterapiden tanıdığımız Yalom’un yazmış olduğu romanların her biri birbirinden etkileyici. Bu kitabında tarihten tanıdığımız isimleri ele alırken bu isimleri birbiriyle karşılaştırır. Bir sonraki sayfada neler olduğunu sürekli merak edeceğiniz bu roman karakterin psikolojisini de bir yandan okuyucuya sunar.

Psikolojiyi popüler kültüre girmeden öğrenmek en sağlıklısıdır. Keyifli okumalar dilerim!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al