İletişimi Doğru Kurmak Neden Önemlidir?

İletişimi Doğru Kurmak Neden Önemlidir?

İletişim kurmak ‘kişinin duygu, düşünce gibi durumlarını kullandığı araçlar aracılığıyla hedef kişisine aktarması’ durumudur.  İletişim, günümüzde çok fazla önem kazanan bir kavramdır. Kişiler arasında sağlıklı ve düzenli bir şekilde karşılıklı etkileşim oluşması için iletişimin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.  Bu doğru bir şekilde kullanım iki taraf kişinin de kullanması söz konusudur.

İletişimin Kurulması

İletişimi oluşturan ve iletişimin sağlanmasını gerçekleştiren öğeler vardır. Bünyesinde barındırmış olduğu temel unsurlar vardır:

  • Kaynak: Duygu ve düşüncesini oluşturarak, konuşmayı başlatan kişidir.
  • Mesaj: Kaynağın duygu ve düşünceleridir. Sayı, harf gibi çeşitli simgeler ve sembollerden oluşur.
  • Kanal: Mesajın iletilmesini gerçekleştiren yoldur. İletişim araçları olan telefon, mail gibi kaynaklar örnek verilebilir.
  • Alıcı: Kaynağın mesajı göndermek istediği hedef kişisidir. Mesajı kendi algılamasına göre kodlar.
  • Geri Besleme: Alıcının kendisine iletilen mesajı yorumlayarak kaynağa cevap olarak mesajı iletmesidir.

Bahsettiğimiz bu unsurlar iletişimi oluşturur. İletişimin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesi için bu unsurlar göz önüne alınmalıdır. İletişimin sağlıklı bir şekilde oluşturulması için bahsettiğimiz unsurlar göz önüne alınmalıdır. Bu unsurlar iletişimi var yapan öğelerdir. Etkili ve verimli bir iletişim için kaynak yani mesajı başlatan kişi oluşturacağı mesajı hedef kişisine göre belirlemelidir.

Her kişinin algılama düzeyi farklıdır. Konuşmayı başlatan kaynak kişisi hedef kişiyi bilmesi gerekir. Kişiyi tanıması ve bilmesi takdirinde mesajını şekillendirir. Alıcı kişisi kaynağın kendisine göndermiş olduğu mesajı alarak yorumlar. Burada alıcı kişisi objektif olmalıdır. Ön yargılı olmamalıdır. Geri Besleme unsuru önemli bir unsurdur.

Kaynak mesajının anlaşılıp anlaşılmadığını kendisine iletilen cevaba göre anlar. Karşımızdaki kişiyi dinlemeliyiz. Kişinin sözlerini kesmeyerek konuşmasını engellemeye çalışmamalıyız. Objektif davranmalıyız. Objektif iletişimin seyrini değiştirir. Kişi ön yargılı olması durumunda her mesajı yanlış yorumlar. Objektif olarak mesajı doğru bir şekilde algılayabiliriz.

Karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak empati gerçekleştirmeliyiz.  Empati kurulması durumunda iletişimde yanlış anlaşılmalar azalmaktadır. İletişimin yanlış bir şekilde kurulması durumunda tartışma gibi ortamlar oluşur.  Kişilerle iyi bir şekilde anlaşabilmek, konuşabilmek için iletişimin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Yanlış kurulan bir iletişim yanlış durumlara sebebiyet verir.  Nazik bir dil kullanılması, ses tonuna dikkat edilmesi, empati kurulması ve karşımızdaki kişiyi dikkatli bir şekilde dinleyerek etkili bir iletişim kurabiliriz.

ETİKETLER: İletişim
YAZAR BİLGİSİ
Beste Turan
    İletişim: besteturan.gs1905@gmail.com Instagram hesaplarım: beste_turan  ,  thelawofgravitation  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.