Küresel Isınma İle Mücadele Edin: 10 Farklı Yöntem

20.01.2021
Küresel Isınma İle Mücadele Edin: 10 Farklı Yöntem

Son zamanlarda su tasarrufu yapıyor olmak maddi bir tasarrufun önüne geçti, bir gereklilik hâline geldi. Bunun en büyük nedenlerinden biri dünyanın su kaynaklarının azalması ve insanların bilinçsiz bir şekilde suları kirletiyor olmaları. Peki tüm bunlar neleri tetikliyor?

Küresel ısınma aslında sanayinin gelişmesiyle birlikte oldukça artmaya başladı. Aslında her şey bir döngü hâlinde olduğu için sadece su tasarrufu ile sınırlı kalmayıp doğaya zarar verecek davranışlarımız küresel ısınmayı tetikliyor. Bu yazıda küresel ısınmayı tetikleyecek davranışlarımızı düzenlemek adına 10 madde sayacağız.

1. Gönüllü Olun

Küresel ısınma hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Farkında olan bir insan davranışlarının da farkında olur ve bunun sonuçlarını düşünür. Bu yüzden ülkemizde bununla ilgili seminerleri her vatandaşa ulaştırabileceğimiz projeler içinde yer alabiliriz.

2. Küresel Isınma Hakkında Konuşun

Günlük yaşamımızda çevremizdeki insanlarla küresel ısınmayı konuşmamız, bunu görünür kılmamız davranışlarımızı düzenlememiz noktasında bize çok şey katacaktır. Bundan kaygılanmamız, dünyanın kaynaklarının tükendiğini fark etmemiz bireysel önlemler almamızı sağlayacaktır.

3. Plastik Kullanımınızı En Aza İndirin

Malum kış aylarındayız, ellerimizde termoslarla kahvemizi, çayımızı taşımak da hoş olabilir. Girdiğimiz bir kafeden kahve alırken plastik bardaklar yerine termosumuzu verip onun içine kahveyi yapmalarını isteyebiliriz. Böylece hem daha uzun süre sıcak kalacak hem de plastik kullanmamış olacağız.

Bunun yanı sıra pipet kullanımıyla ilgili ciddi çalışmalar var. Kimileri sürekli kullanacağımız pipetlerden alıyor ve onları kullanıyor. Böylece atık oluşmamış oluyor. Başka bir yöntem ise ayran, kola gibi içecekler için pipet kullanmamayı tercih etmemizdir. Her şey global çaplı bir etkileşimde olsa da çorbada bir tuzunuz olabilir. Tercihlerimiz dünyayı değiştirebilir.

4. Su Kullanımınıza Dikkat Edin

Su kullanımı günümüzde en çok dikkat etmemiz gereken şeydir, diyebiliriz. Bunun için alışkanlıklarımızı da düzenlememiz gerekiyor. Gerek duş alma sürelerimizi kısmalı ve gereksiz su harcamamalıyız. Yine çok fazla yaptığımız dişlerimizi fırçalarken suyu açıkta bırakmamalıyız. Son olarak bulaşıkları elimizde yıkamak yerine makineye yerleştirmeliyiz ve mümkünse makineye koymadan önce de yıkamamalıyız. İlla yıkayacaksak belirli miktarda suyu önceden bir kaba koyarak onunla yıkamalıyız. Fark etmeden çok fazla suyu bu esnada harcayabiliyoruz.

5. Karbon Salımınızı Fark Edin

Pek çok kişi tarafından karbon profili pek bilinmemektedir. Karbon ayak izi olarak da ifade edilen karbon salımınımız, bizim gün içinde doğaya verdiğimiz zarardır. Doğrudan ya da dolaylı olarak doğaya zarar verebiliriz. Örneğin toplu taşıma kullanmak varken özel araçla seyahat etmemiz aslında doğaya verdiğimiz bir karbon salınımıdır ve zarardır. Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji kullanmamak yine doğaya verdiğimiz bir zarardır. Bunları fark edip düzenlememiz küresel ısınmanın önüne geçmek adına bireysel bir adımımız olacaktır.

6. Gereksiz Harcama Yapmayın

Aslında harcamalarımızı düzenlememiz sanayiden alacağımız ürünlerin sayısını da azaltacaktır. Örneğin her sene telefon değiştirmeyin ya da sürekli kıyafet almayın. Minimalist bir yaşamı tercih etmek aynı zamanda gereksiz bir tüketimi de azaltacaktır ve böylece dolaylı yoldan küresel ısınma adına bir adım atmış olacaksınızdır.

7. Evinizi Yeniden Düzenleyin

Geri dönüşüm alım gücü arttıkça da pek de tercih edilen bir şey olmuyor. Eşya eskidiğinde direkt atıp yenisiyle değiştirebiliyoruz. Yapmamız gereken ise o eşyayı iyileştirmek. Örneğin kumaşı kötüyse kumaşını değiştirmek ya da ahşabında sorun varsa yeniden boyamak gibi. Yenisini almamız kesinlikle şart değil. Böylece hem maddi tasarruf etmiş olacağız hem de küresel ısınmayı tetikleyen sanayinin de önüne geçmiş olacağız.

8. Ağaçlandırma Çalışmalarını Destekleyin

Özellikle uzmanların önerdiği zaman dilimleri arasında ağaçlandırma çalışmaları içinde olmak çok önemlidir. Kimi zaman sevdiğimiz birine pahalı hediyeler almak yerine onun için aynı bütçe ile ağaç dikebiliriz. Hem böylece sevdiklerimiz için bir fidan büyüyecektir, günün birinde bu fidan tüm canlılara nefes olacaktır. Eminim bu başka bir hediyeden çok daha anlamlıdır.

9. Kırmızı Et Tüketiminize Dikkat Edin

Araştırmalara göre kırmızı et tüketimi küresel ısınmayı artırmaktadır. Hayvanların salgıladığı metan gazı çevreye çok zarar vermektedir. Bu yüzden belki hafta içinde daha fazla sebze tüketebilirsiniz.

10. Seyahatlerinizi Olabildiğince Toplu Taşıma İle Yapın

Bu başlıkta olabildiğince denilmesinin nedeni tahmin edersiniz ki büyük şehirlerdeki trafik sorunu. Bunun yanı sıra mesafe gerçekten uzak da olabiliyor. Fakat kimi insanlar kısa mesafelere de arabayla seyahat edebilmektedir. Bunun yerine toplu taşıma kullanımımızı artırabilir ve küresel ısınma mücadelesini destek olabiliriz.

Tüm bunları yapmak belki sizi zorlayabilir ama dünyanın bu hâle gelmesi de yine bizler yüzünden. Etkili bir değişim için değil en azından kendi kapımızın önünü süpürüyor olalım. Eminim bu bir etki yaratacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.