Araştırmacı Gazetecilik Nedir?

Araştırmacı Gazetecilik Nedir?

Araştırmacı gazetecilik nedir denildiği zaman isminden de anlaşılacağı gibi gezerek, araştırarak haber yapan bir gazetecilik türüdür. Araştırmacı gazetecilik yapılırken birçok işlem gerçekleştirilir. En önemlisi sürekli olarak geçmiş, gelecek ve şimdide yaşanan olayları takip etmektir. Bir yandan da bu olaylar içerisinden ihtiyacı olan bilgiyi alıp kullanmaktır. Araştırmacı gazetecilik 19 yy. İtibari ile daha çok gündeme gelmiş ve gelişmiştir.

Standart gazetecilikten daha farklı olarak bir ilerleme içerisindedir. Bu tarzda haber yapan bireyler her zaman yeni bilgi edinmeye ve araştırmaya meraklı olan kişiler olmaktadır. Öbür türlü büyük araştırmaları gerçekleştiremez ve geleneksel gazeteciliğe kayarlar. Bunun nedeni ise araştırmacı gazeteciliğin her zaman net ve somut bilgiye ihtiyaç duymasından kaynaklıdır.

Gazetecilik Türleri Nelerdir?

Gazeteciliğin yazınsal türleri; standart gazetecilik, araştırmacı gazetecilik, veri, gezi notları gazeteciliği, hikâye gazeteciliği ve röportaj gazeteciliği olarak sınıflandırılır. Bunlardan herhangi birinin yayınlanması ise durum gazeteciliği olarak geçer. Standart gazeteciliğin en yakın tür ise röportaj gazeteciliğidir.

Araştırmacı Gazeteciler Ne Yapar?

Araştırmacı gazetecilik türü sonralardan ortaya çıkmıştır. Diğer türlere göre daha risklidir. Bunun nedeni ise ortaya daha somut veriler çıkarmasından kaynaklıdır. Bu tarzda çalışan gazeteciler her daim durmadan araştırma yaparlar. Bu araştırmalar için klasörler, internet, kütüphane veya kaydı tutulan belgeleri inceleyerek iz sürerler.

Sonrasında ise kamu yararına ortaya net bir sonuç çıkarır ve yayınlaması için bir gazeteye verilir. Önemli olan nokta bu kişilerin haberinin doğruluğu için belge bulundurmalarıdır. Geleneksel gazetecilikten de bu nedenle ayrılmaktadır. Geleneksel gazetecilik yoruma ve tartışmaya açıkken, araştırmacı gazetecilik yoruma kapalıdır. Araştırmacı gazeteciler kamu yararına çalışırlar. Bir nevi toplumun sesi olurlar.

Günümüzde de araştırmacı gazeteciler günlerce hatta saatlerce gündemi takip ederler. Bunu yaparken sosyal medyadan ve internetten daha çok yararlanırlar. Gündelik haberlerin yanında tarihi daha geniş yıllara veya aylara yayılan haberleri yaparlar. Gerektiği zaman olayın geçtiği yere giderek de bilgi toplarlar. Araştırmacı gazeteciler masa başından çok gezerek haber yapmaktadırlar. Bunun nedeni net ve somut bilgi için gereken araştırmayı yapmak, toplanan bilgilerin doğrulanması şeklinde açıklanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Bilge Soylu
İTÜ ?‍?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.