Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Kişilerarası İlişkilerde Etkili İletişim Kurmanın 11 Yolu

Kişilerarası İlişkilerde Etkili İletişim Kurmanın 11 Yolu

Toplumsal hayat ikili ilişkiler üzerine kuruludur. İnsan yaşamını gözden geçirdiğimizde kişilerarası ilişkiler hayatın temelini oluşturur. Utanma, kızma, öfke, heyecanlanma, aşk, sevgi gibi günlük hayatta yaşadığımız çoğu duygu ikili ilişkilerimiz sonucunda oluşur. İletişim aracılığıyla yaşayacağımız sosyal etkileşim, gelişimimizde ve kimlik oluşumunda en önemli etkendir. Kişiler ile nasıl bir iletişim ve etkileşim içinde olduğumuz imajı etkiler. Değer kazanmak ve kendimizle alakalı algıları yönetebilmek için etkili bir iletişim kurmamız şarttır. Peki etki edici iletişim tarzı nasıl olmalıdır, 7 maddede bunu görelim. 

1. Gerçek Bir Dinleyici Olun 

Dinlemek, mesaj alışverişinin en önemli yapı taşıdır. Karşı taraftan alınan mesajı sonuna kadar dinleyip değerlendirerek sözsel iletişime katılmak gerekir. İletişim kurduğunuz kişi, kendisinin anlattıklarıyla ilgilenildiğini ve anlattıklarının dinlenildiğinden emin olması gerekir. Böylece ortada bir diyalog oluşmuş olur. 

2. Jest ve Mimik Kullanmaktan Çekinmeyin  

Unutmayın ki iletişim sadece sözel bir süreç değildir. İletişimde sözcükler kadar ses tonu, beden duruşu, mimikler ve jestler de çok önemli yer tutar. İletişimin sözel olmayan bu unsurları, sözcüklerin yansıtamadığı ya da yansıtmak istemediği mesajları verebilir. 

3. Göz Kontağı Kurun  

İletişim sürecinde mesajın geldiği kişiyle göz teması içinde olmak etkili bir iletişimin sırrıdır. İkili bir diyalog içindeyken taraflardan herhangi birinin dalgın gözükmesi, iletişimin etkisini azaltacağı gibi göz temasından kaçınmak karşı tarafa umursanmayan kişi mesajını da gönderir. 

4. Feedback Verin  

İletişim doğrusal (tek yönlü) değil, ikili bir süreçtir. Kişilerarası iletişim esnasında gönderilen herhangi bir mesaj, bu mesajı alan kişi tarafından belli biçimde ve bu algı sonucunda bir dönüş yapar. Buna kişilerarası iletişimde geribildirim (feedback) denir. 

5. Zihninizde Streotipler Oluşturmaktan Kaçının  

İletişim süreci esnasında algılanan bilgiyi sınıflama ve adlandırma ihtiyacı, bilginin genellenmesine ve basitleştirilmesine neden olur. İnsanların bu biçimde sınıflandırarak genel kategorilere dahil edilmesi sonucunda ortaya streotipler çıkar. Bu streotipler çerçevesinde düşünmemiz ise bize gelen mesajları önyargılı şekilde yorumlamamıza sebebiyet verir. Oluşan bu önyargılar kişilerarası iletişimi de olumsuz etkiler. 

6. Dili Etkili Kullanın  

Unutulmamalıdır ki dil, anlam taşıyıcısıdır. Kullanacağımız sözcükler verilen iletişim mesajına uygun olmalı ve temsil ettiği anlam ile bir fikrin aktarıcısı konumundadır. 

7. Savunmacı Tutuma Yol Açmayın  

Yargılamalar, aşağılayıcı sözcükler, alaycı yüz ifadesi, iğneleyici ses tonu, sert el kol hareketleri ve üstünlük kurma çabaları karşı taraftaki kişide olumsuz ve savunma tavır gelişmesine neden olun. Bu tür tutumlardan kaçının. 

8. Söz Kesmeyin 

Diyalog içerisinde olduğunuz kişinin anlatacakları bitmeden konuşmak hem sizi iyi bir dinleyici olma konumundan uzaklaştırırken karşı taraf içinse bu kendisine yapılan bir saygısızlıktır. Söze girmenizi gerektirecek durumlarda, karşınızdaki kişinin cümlesinin bitmesini bekleyip özür dileyerek sözünüze başlayın. 

9. Duygularınızı Belli Edin 

Sözsel iletişim içerisindeyken duygularınızı açıklayarak ya da sözsel öğeler dışında yüz ifadenizle, ses tonunuzla hissettiğiniz hisleri karşı tarafa geçirmeye dikkat edin. Böylelikle konuşmaktan rahatsızlık duyduğunuzu yahut sizi heyecanlandıran ya da mutlu eden noktaları karşı taraf görmüş olur. 

10. Beden Dilinizi Doğru Kullanın 

Konuşma içerisinde iletişime açık olsanız bile beden diliniz iletişime kapalı olduğunuzu karşı tarafa hissettirebilir. Ellerinizi birbirine bağlamanız gibi göstergesel öğeler, iletişime kapalı olduğunuz anlamını yansıtır. Bu tür göstergesel durumlara dikkat etmeniz gereklidir. 

11. Laubalilikten Kaçının 

Kişilerarası her ilişkinin bir tarzı ve dinamiği vardır. Yakın arkadaşlarla kurulan ilişki ile alışveriş yapılan yerde rastlaşılan kişiyle kurulan ilişki birbirinden farklıdır. Öznellik ve yakınlık barındırmayan kişiler ile olan iletişiminizde saygı ve sesleniş nidaları ile cümlenize başlayıp o kişi ile aranızdaki mesafeyi resmeden ‘siz’ ifadesini koruyun. 

Hayatın her anı etkileşimlerle dolu. Toplumsal hayatta ve bireysel ilişkilerimizde sağlıklı bir iletişim içinde olmak bizlere değer kazandıracağı gibi hayatımızı doğru yönde iletmemize vesile olacaktır.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.