En Kolay Dil Öğrenme! 5 Adımda Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

En Kolay Dil Öğrenme! 5 Adımda Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

Merhaba, en kolay dil öğrenme yöntemleri nelerdir? Şimdi bunu açıklamak istiyorum. Öncelikle bir dil öğrenirken kesinlikle istekli olunmalı, bir iş yaparken istek yoksa hiç bir şey yapılamaz. Sonrasında ise biraz o dil araştırılmalı, nasıl ortaya çıktı? Dilde kaç harf var? Yazı sistemleri nasıl? Gibi bir çok araştırma yapılmalı.

Peki şimdi araştırmamızı yaptık çok güzel. Nasıl bir dil öğrenebiliriz? Çok basit! Size verdiğim düzen ve sıra ile yaparsanız, o dili çok kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

1. Alfabe

Dil öğreniyorsak alfabe de öğrenmeliyiz. O dilde kaç harf olduğunu bilmeliyiz… Alfabenin yazımını öğrendik tamam. Şimdi de okunuşu nu öğrenmeliyiz.

2. Okuma Kuralları

Alfabe öğrendikten sonra en önemli şey. Bu okuma kuralları çok önemli, okuma kurallarını bilmiyorsanız telaffuz konusunda çok sıkıntı çekersiniz. Bakın çekebilirsiniz demiyorum, direk çekersiniz diyorum. Örnek veriyorum İngilizce de S harfinin yanına H harfi gelince kendini Ş gibi okutuyor. Korece’de de aynen bu tür kurallar var. S harfinin yanına i harfi gelirse kendisini şi olarak okutuyor.

3. Kelime

Kelime öğrenmeden dilbilgisine kesinlikle bulaşılmamalı. Ben yeni bir dil öğrenirken genel de başlangıç açısından 750 kelime kesinleştiriyorum. Kelime öğrendikten sonra gramere geçilir. Peki ya nasıl Kelime öğrenilir? Öncelikle öğreneceğimiz kelimeleri belirlemelisiniz, belirlediniz diyelim. Kendimden yola çıkarak örnekler göstereceğim. Ben mesela yeni kelimeler öğrenince bir kutu yapıyorum. Her gün içine 50 kelime ekliyorum.

O 50 kelimeyi telefon üzerinden bir edit yapıp duvar kağıdım yapıyorum, çalışma masama kağıtları yapıştırarak tekrar ediyorum. Her gün bu şekilde devam ederim. 750 kelime bitince tekrar etmek amacıyla o kutuda olan kelimeleri Her yemek yiyişimde tekrar ediyorum. Bir yaptığım şey daha günün sonunda dişimi fırçalarken aynanın karşısına geçip tekrar ediyorum.

4. Gramer

Kelime öğrendik şimdi gramer/dilbilgisine geçelim. Fiiller öğrenilmeli sonra cümle kurma öğrenilir. Cümle kurmayı öğrendik, şimdi de ebatları, bağlaçları cümleye nasıl ekleriz? Onu öğrenmeliyiz.

5. İzleme

Bir insan izleyip ve dinleyip bir şey öğrenir. Kendinizi düşünün daha yeni doğdunuz hiç bir şey bilmiyorsunuz, yaşınız ilerledikçe ailenizi dinliyorsunuz ve onların alışkanlıklarını, konuştukları dilleri tekrar ediyorsunuz. Dil de öğrenmek aynen öyle. Kelime ve grameri tamamladık şimdi de altyazısız çizgi film izleyip telaffuz geliştirelim. Çizgi film izlemek istemiyorsanız önce altyazılı sonra o dilin altyazılı dizisini/filmini sonrasında ise altyazısız bir şeyler izlemenizi tavsiye ediyorum.

Umarım bu yazımda size yardım edebildim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

YAZAR BİLGİSİ
Hümeyra Kocaman
Hümeyra Kocaman, 09.03.2006 doğumlu. Lise 1.sınıf öğrencisi. Ana dili ile 4 dil biliyor. (Korece, Kürtçe, İngilizce)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.