Lisans Tezi Nedir? Lisansüstü Tezi İle Farkları Nelerdir?

Lisans Tezi Nedir? Lisansüstü Tezi İle Farkları Nelerdir?

Lisans tezi nedir? Sorunun cevabıyla başlayacak olursak, dört yıllık lisans programlarında öğrencilerin mezun olmak için genellikle iki yol seçer. Seçtiği yollardan biri lisans tezi yazmaktır. Lisans tezi için öğrenci, lisans hayatı boyunca kazandığı birikimlerini yansıtmalıdır. Önce araştıracağı konuyu belirler. Süreç boyunca araştırma yapılır ve birikimle birleştirilir. Sonuç olarak anlam bütünlüğü ortaya koyan bir çalışma beklenmektedir.

Lisans Tezi ile Lisansüstü Tezi Farklı mı?

Öğrencinin içinde bulunduğu akademik seviyeye göre farklı tez biçimleri vardır. Lisans tezi ve Lisansüstü tezi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır;

  • Tezin uzunluğu
  • Tezin  üslubu
  • Literatür taraması ve referansların kalitesi
  • Tezi savunması ve kurallar
  • Çalışılacak konunun seçimi

örnek olarak özetlenebilir.

Lisans tezi öğrencinin hayatındaki ilk bilimsel çalışma diyebiliriz. Öğrenciler akademik bir araştırma ortaya çıkarırlar. Yani gelecek çalışmaları hakkında da fikir verirler. Genel olarak araştırılan kaynaklardaki veriler toparlanır ve sunulur. Yeni bir fikir üretimi beklenmediğinden çoğu lisansüstü tez yazım süreci en az iki yıl sürerken lisans tezi yazımı için en fazla iki dönem vakit gerekir.

Lisans bitime tezi için master kadar kesin bilimsel kurallara uymak gerekli değildir. Fakat, aynı zamanda lisans tezi ilk bilimsel çalışma olduğundan bunun ciddiyeti ve özenini mutlaka sunmalıdır.

Lisans Tezi Zor mu?

Lisans tezi aracılığıyla öğrencinin projesinin planını kurma, raporları oluşturabilme ve bunları sunabilme becerileri değerlendirilir. Çalışılan konu, konunun öğrencinin kafa yapısı, konuya yönelik detaylı araştırmanın varlığı önemlidir. Çeşitlilik istenir. Tez danışmanı ile bu çeşitlilik konudan sapmadan uyarlanır.

Sonucun gözden geçirilmesi ve istenen formata uyulması beklenir. Bu formatlar MLA, APA, Chicago gibi biçimler olabilir. Araştırıldığında ve özen gösterildiğinde zorluk ortadan kalkar. Her iş, emek verdikçe güzelleşir ve zorlukların üstesinden gelinebilir.

Lisans Tezi Bölümleri Nelerdir?

Lisans tezi bölümleri için tavsiye edilen bölümler vardır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, metot ve tezin sunacağı katkı açıklanır. Başlık, alt başlıklar, gerekirse önsöz ve son olarak özet bulunmalıdır. Elbette dış kapak ve iç kapak oluşturulur. Dış kapakta üniversite ve bölüm adı, tezin ismi, öğrenciye ve tez danışmanının tanıtımı ve lokasyon bilgileri verilir.

İçindekiler kısmı formata uygun olarak doldurulmak üzere düzenlenir. İsteniyorsa ve içeriğinde bulunuyorsa simge, kısaltma ve şekil listesi hazırlanır. Tez İngilizce yazılabilir veya İngilizce özet konulması istenebilir. Literatür taramasıyla ilgili kaynakların taranıp değerlendirildiği bölüme başlanır. Artık tez metni oluşturulur.

Metnin sorduğu sorunun tartışması ve değerlendirmesi ana bölümü oluşturur. Ana bölümün de kendi giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalıdır. Ana metinden sonra tezin geneline yönelik sonuç bölümü yazılır. Kaynaklar formata uygun şekilde düzenlenerek ayrı bir bölümde yerleştirilir. ‘Ekler’ bölümüne tez konusuyla ilgili olabilecek diğer hususlar konulabilir.

Tercihen özgeçmiş bilgileri ile döküman bitirilir. Soru doğru analiz edilmişse ve istenen format açık, dürüst, anlaşılır ve doğru uygulanmışsa kabul edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.