Efsane Çoban Köpeğimiz Kangal Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

Efsane Çoban Köpeğimiz Kangal Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Şey

Kangal çoban köpeği hakkında bilgiler: Kocaman cüssesinin yanı sıra; çocuk gibi sevimli halleriyle tanıdığımız efsane Kangal köpeği; aslında oldukça sakin yapılı bir hayvandır. Uzun yıllar boyunca insanları ve beslediğimiz hayvanları koruyan Kangal köpekleri; Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu tarafından ayrı bir ırk olarak tescillenmiştir. Şimdi çoban köpeğimiz Kangal hakkında bilinmesi gereken 12 maddeyle devam edelim:

Kangal Köpeği

1. Kangal Köpeği Nasıl Bir Hayvandır?

Eski dönemlerden bu yana Anadolu topraklarında yaşayan ve Türk çoban köpeklerinin en bilineni olan Kangal köpeği, zeki hareketleriyle bilinen ve sakinliğiyle ünlü bir hayvandır. Büyük köpekler sınıfına girmesine rağmen, asla saldırgan değildir. Bu nedenle çok sevilen ve yanındakileri koruyuculuğuyla tanınan muhteşem bir çoban köpeğidir.

2. Kangal Köpeği Kurtlarla Mücadele Eder Mi?

Kangal köpeği mizaç kontrollü deyine akla ilk gelen köpek cinsi olur. Özellikle eski zamanlardan bu yana kurtlarla olan mücadelesiyle bilinir. Yanındaki ve sorumlu olduğunu düşündüğü canlıları gözü gibi korur ve gerekirse canını tehlikeye atar.

3. Kangal Köpeği Nasıl Tanınır?

Kangal türü, tip itibariyle kolayca ayırt edilebilir. Çünkü çok kendine has bir yapısı vardır. Özellikle bir Kangal görürseniz siluetinin diğer köpeklerden çok farklı olduğunu ve kolaylıkla ayrılabileceğini görebilirsiniz. Ayrıca Kangal yavrusunu da dünyanın en sevimli hayvanlarından birisi olarak göstermek mümkündür.

4. Kangal Köpeği Saldırgan Mıdır?

Kocaman kafası ve heybetli, iri yarı duruşuyla da bir Kangal köpek diğer köpek cinsleri arasında seçilebilir. Kangal köpeğinin en önemli özelliklerinden birisi; çok güçlü bir yapıda olmasına rağmen bu gücü asla etrafına saldırgan bir tutum olarak kullanmamasıdır. Kangal sadece yanındakileri koruma amaçlı mücadele eden bir yapıya sahiptir.

5. Kangal Köpeği Evcil Hayvan Olarak Bakılabilir mi?

Dev Kangal köpekleri; oldukça dost canlısıdır ve aile üyelerini tanır, onları tehlikelerden korumayı amaçlar. Çok da iyi bir oyun arkadaşı olan Kangal; insanlara çok bağlandığı için asla kısa süreli bakılmamalıdır. Uzun vadede birlikte olmak için alınmalıdır.

6. Kangal Köpeği Nasıl Bir Yaşam Alanına İhtiyaç Duyar?

Bu çocuk ruhlu ve sevimli köpek; kocaman cüssesi dolayısıyla geniş alanlarda barınabilir. Asla dar ve sıkışık bir ortamda rahat edemez.

7. Kangal Neden Çoban Köpeğidir?

Çünkü dayanılıklı ve güçlü bir yapısı; aynı zamanda yoğun bir koruma içgüdüsü vardır.

8. Bir Kangalın Ağırlığı Ne Kadar Olur?

Bu sevimli dostlarımız; erkeklerde 50 kilodan; özel bakımla 100 kiloya kadar varabilmektedir. Dişilerde de yine 45 kilodan özel bakımla 60 kiloya kadar çıkabilir.

9. Kangal Köpeği Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Özellikle büyük köpek cinslerine yönelik hazırlanan beslenme düzeni uygulanmalı. Aynı zamanda Kangal köpeği özellikleri bakımından hayli iri olduğu için; normalde bir köpeğin yiyeceğinden çok daha fazla besine ihtiyaç duyar. Söz konusu Kangal beslenmesi olduğunda; porsiyonları büyütmek gerek.

10. Tüm Kangal Köpeklerinin Beslenme Düzeni Aynı mı?

Genelde tüm Kangal köpekleri için büyük köpeklere yönelik bir düzen oluşturulur. Ancak burada köpeğin yaşı da ihtiyaçlarını belirler. Bu nedenle hayvanın yaşına ve ihtiyaçlarına göre, veterinere danışarak bir beslenme oluşturmak çok önemlidir.

11. Kangal Köpeği Eğitimi

Orijinal Kangal köpeği, görünüşü gibi karakteriyle de kendini belli eder. Kangal sosyalleşmeyi seve bir canlıdır. Bu nedenle hayvanın farklı insan ve hayvanlarla iletişim kurmasına ve sosyal olmasına izin verilmelidir. Kangal yapısal olarak özgür olmayı sever. Bu nedenle ideal olarak onu kısıtlamayan ve sevgi dolu bir eğitime küçük yaşlardan başlanırsa; çok iyi bir dostluk kurulabilir.

12. Kangal Köpeği Ortalama Ömrü

Kangal köpeği ömrü ortalama olarak 12 ve 15 yıl arasındadır.

ETİKETLER: Çoban Köpeği, Kangal, Köpek
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al