Adını İlk Defa Duyacağınız Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi ve Nüfusu

Adını İlk Defa Duyacağınız Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi ve Nüfusu

Dünyadaki yaklaşık 200 ülke varken, her biri hakkında bilgi sahibi olmak için oldukça büyük bir coğrafya meraklısı olmanız gerekir. Ancak her ülkenin bir hikayesi vardır ve daha önce hiç duymadığınız bazılarının, bağımsızlık için yorulmadan savaşan radikal liderlerle dolu inanılmaz derecede zengin geçmişleri vardır.

Dünyanın en küçük ülkeleri listemizde bir araya getirdiğimiz 10 küçük ülke duyacaksınız. Bu ülkeler gerek nüfus bakımından gerek büyüklük bakımından dünyanın en küçük ülkeleri. Bazıları bir ada ülkesi olmasından kaynaklı yok olma tehlikesi içerisinde bazıları ise ekonomik kriz ile her geçen gün biraz daha yıpranıyor.

Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Küçük de olsalar her bir ülkenin kendine özgü gelenekleri ve yaşam tarzı var. Hatta öyle ki dünyanın en büyük ülkelerinden bile daha oturmuş belli başlı kültürel özelliklere sahip olan küçük ülkeler de listemizde mevcut. Dilerseniz artık dünyanın en küçük ülkeleri listemize hızlı bir şekilde geçelim ve dünyanın en küçük ülkeleri hangileriymiş görelim.

1. Vatikan – Nüfusu: 825

Dünyanın en küçük ülkesi neresidir? sorusunun ilk cevabı! 0.44 km² yüz ölçümüne sahip olan Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinin içinde bulunan bir şehir devleti. Ülke vizesiz olmasına rağmen Vatikan’a direkt ulaşım yok. Bu nedenle İtalya’ya gittiğinizde, yani İtalya vizesine sahip olduğunuzda ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

2. Monako – Nüfusu: 38.682

Fransa’nın güneydoğusunda, deniz kıyısında bulunan Monako sadece 2 km² üzerine kurulmuş bir ülke ve bu da onu dünyanın en küçük ülkeleri sıralamasında 2. yapıyor. Havalimanı bulunmayan ülkeye gidebilmek için kara yolu kullanmanız gerekiyor. Monako’ya gitmek için en kısa yol ise Fransa’nın Nice şehrine uçakla ulaşıp ardından Monako’ya geçmek.

3. Nauru – Nüfusu: 12.704

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan bir ülke olan Nauru’nun yüz ölçümü 21 km². Turizmin gelişmediği, geçimin madencilikle sağlandığı Nauru da küçük ülkeler arasında bulunan Tuvalu gibi az nüfusa sahip ülkelerden biri.

4. Tuvalu – Nüfusu: 11.508

Deniz seviyesine en yakın ülkelerden biri olan Tuvalu’nun en yüksek noktası denizden sadece 4.5 metre yükseklikte. Büyük Okyanus’ta 26 km²’lik bir alanda kurulu olan Tuvalu, topraklarında yaşayan 10 bin vatandaşı ile dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden biri olarak da biliniyor.

5. San Marino – Nüfusu: 33.785

Yüz ölçümü 61 km² olan San Marino, Avrupa kıtasındaki en küçük 3. ülke. İtalya’nın içerisindeki küçük bir ülke olan San Marino’da bir havalimanı bulunmuyor. Bu nedenle ülkeye İtalya’dan kara yolu ile ulaşılması gerekiyor.

6. Lihtenştayn – Nüfusu: 38.749

Avusturya ve İsviçre arasında yer alan Lihtenştayn, 160 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip. Tamamen Alp Dağlarında konumlanmış tek ülke olan Lihtenştayn yaklaşık 37 bin nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ülke, refah seviyesinin yüksekliği ile de biliniyor.

7. Marshall Adaları – Nüfusu: 58.413

Yüz ölçümü 181 km² olan Marshall Adaları, Kuzey Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alan bir ülke. Marshall Adaları, 1940’lı ve 1950’li yıllarda adaların yakınlarında ABD tarafından yapılan nükleer bomba denemeleri nedeniyle zararlı ve kirli bölgelerden biri sayılıyor.

8. Saint Kitts ve Nevis – Nüfusu: 52.441

Karayiplerde, Porto Riko’nun güneydoğusunda yer alan Saint Kitts ve Nevis ülkesi, 261 km²’lik alan üzerine kurulu. İki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis’in nüfusu ise yaklaşık 55 bin ve ülke, deniz ile buluşmak isteyen turistlerin ilgi odağı.

9. Maldivler – Nüfusu: 515.696

Çoğu kişinin görülmesi gerekenler listesinde yer alan bir ülke Maldivler. Berrak denizi ve romantik atmosferiyle tanınan Maldivler, aynı zamanda Asya kıtasının da en küçük ülkesi. 298 km² yüz ölçümüne sahip olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde yer alan 1.200’e yakın ada ve adacıktan oluşan bir ülke.

10. Malta – Nüfusu: 514.564

Adını, İngilizce dil eğitimine giden yakınlarımızdan sıklıkla duyduğumuz Malta, en küçük ülkeler listesinde 10. sırada. 316 km²’lik bir alanda kurulu olan Malta’nın bulunduğu yer ise Akdeniz. İtalya’nın güneyinde, Tunus’un doğusunda yer alan bu ülke toplam 5 adadan oluşuyor.

Dünyanın en küçük ülkeleri listemizde en küçük ülkeleri hiyerarşik olarak listeledik. Ayrıca bu küçük ülkelerin nüfusu kaçtır bunlardan bahsettik. Yurt dışı seyahatlerinizde kesinlikle gidilecek yerler listesine eklemenizi tavsiye ederim bu küçük ülkeleri. Ayrıca, daha fazla bu tarz içerikler için aktüel bilgiler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.