Otomobil Bakım ve Tamirinden Kar Edin!

Otomobil Bakım ve Tamirinden Kar Edin!

Aracımıza uygun fiyata nasıl bakım/tamir yaparız? Sürekli kullandığımız otomobiller ya bakım için ya da arızadan dolayı tamirhaneye gitmektedir. Parça ve bakım maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda size tamirhanede parça maliyetini nasıl düşürürüz onu anlatacağız.

1. Güvendiğiniz tecrübeli ustalara danışın.

Her otomobilin çalışma prensibi farklı olduğu gibi ustalar da belirli marka ya da modellerde uzmanlaşıyor. Otomobilinizin marka modeline göre konuda uzman ustalara sorununuzu söylerseniz minimum parça maliyeti ile probleminizi çözebilirsiniz. Böylelikle cebinizden gereksiz parça maliyeti çıkmamış olacak.

2. Aracınızın parça fiyatlarını araştırın.

Araç parça fiyatları mağazadan mağazaya farklılık göstermektedir. Araç parçası alırken bir çok mağazadan fiyat talep edebilirsiniz. Sadece mağazalara sormakla yetinmeyip internetten de araştırma yapabilirsiniz.  Böylelikle en uygun fiyata parça temin ederek cebinize binen yükü hafifletebilirsiniz.

3. Aynı aracı kullananlardan yardım alın.

Sizin ile aynı aracı kullanan kişilerden yardım alırsanız işinizi çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Facebook ve Instagram platformlarında araç gruplarına katılabilir ve bir problem olduğunda bir çok kullanıcının tecrübesine danışabilirsiniz. Böylelikle size en uygun çözümü bulabilirsiniz.

4. Boş vakitlerinizde araç bakımızı ve tamirinizi kendiniz yapın.

Hafta sonları ya da boş vakitlerinizde araçlarınızın bakım ve tamirini kendiniz yapabilirsiniz. Aracınızın bakımını ve tamirini kendiniz yaparsanız çok ciddi miktarda para cebinizde kalacaktır. Örneğin aracınıza cam filmi uygulatmak istiyorsunuz. Eğer bir atölyeye giderseniz size cam filmi için 250 ile 1000 TL arasında bir fiyat teklif edecektir. Ancak cam filmini kendiniz temin edip uygularsanız çok daha uygun fiyata işinizi halletmiş olacaksınız. Bir başka örnekte aracınızın yağını değiştirmeye 400 ile 600 lira arasında bir ücret talep edilmektedir. Ancak boş bir vaktinizde yarım saat gibi kısa bir sürede aracınızın yağ bakımını yapabilirsiniz. Böylelikle cebinizde ciddi bir miktarda para kalmış olacaktır. Bakımlarınızın nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Youtube ya da bir çok sosyal medyadan yardım alabilirsiniz.

 

5. Aracınızın sorunlarını ve bakımlarını tek seferde çözmeye çalışırsanız daha uygun fiyata halledebilirsiniz.

Eğer aracınızın bakımını ve tamiratını tek seferde yaparsanız maliyetini azaltmış olursunuz. Eğer araç servisinde sorunlarınızı tek seferde çözerseniz işçilik ücretini bir defaya mahsus vermiş olacaksınız ama probleminizi birden çok seferde çözmeye çalışırsanız çok ciddi işçilik ücretleri ödeyebilirsiniz.

ETİKETLER: Araba, Bakım, Onarım, Otomobil, Tamir
YAZAR BİLGİSİ
Emir Ergül
İstanbul Üniversitesi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.