Analog Fotoğrafçılığa Başlangıç: Temel Ekipmanlar ve İpuçları

Analog Fotoğrafçılığa Başlangıç: Temel Ekipmanlar ve İpuçları

Analog fotoğrafçılığa başlangıçta, ihtiyaç duyulan en önemli şey pahalı olmasa dahi analog fotoğraf makinesine sahip olmaktır. Cimri.com adresinden sizin için en uygun fotoğraf makinesini bulabilirsiniz. Sadece analog fotoğraf makinesine sahip olmak yeterli değildir ve tabiki bu işin de bazı incelikleri bulunmaktadır. Analog fotoğrafçılık, dijital fotoğrafçılığa göre zaman, emek ve sabır gerektiren bir iştir.

Dijital fotoğrafları çektiğimiz an inceleme ve hatta düzenleyebilme fırsatına sahibiz. Fakat analog fotoğrafları yıkandıktan sonra görebiliriz ve çektiğimiz fotoğraflarda düzenleme yapamayız. Hiç beklemediğimiz fotoğraflar çok iyi çıkabilirken çok iyi olmasını beklediğimiz fotoğraflar kötü hatta yanmış olabilir. Bu durum aslında çok da kötü değildir. Zamanla yıkanan fotoğraflar arasında beklentinizden çok daha iyi kareler elde etmiş olmak sizin için güzel bir sürpriz olacaktır. Bazı teknik bilgilere sahip olmak, kullanılan makineyi tanımak ve iyi ekipmanlarla çalışmak fotoğrafların kalitesinin belirli ölçüde iyi olmasını sağlayabilmemize katkıda bulunur. Teknik bilgilere hakim olmak, biraz araştırma yapmak biraz da deneme yanılma yoluyla mümkün olacağı için zaman alabilir.

Analog Fotoğraf Makinesi Seçimi: Hangi Modeli ve Türü Seçmelisiniz?

Peki hangi analog fotoğraf makinesini seçmeliyiz? Analog fotoğraf makinesi seçiminde markadan çok fotoğraf makinesinin özellikleri önemlidir. Profesyonel kameralar daha çok ayarlama yapmayı gerektirir.  Başlangıç için basit çok fazla ayarlama yapmayı gerektirmeyen türleri inceleyebilirsiniz. Genel bir bilgi sahibi olduktan sonra birçok analog fotoğraf makinesini fiziksel olarak denemek hangi kamera ile başlamanız gerektiğini anlama konusunda yardımcı olacaktır. En uygun fiyatlı analog fotoğraf makinesini ise bir çok mağazanın fiyatlarını inceleme fırsatı sunan Cimri.com’u takip ederek bulabilirsiniz.

Point-Shot Film Kameraları: Point-shot işaret et ve çek anlamına gelmektedir. Otomatik pozlama ve netleme yapar. Bazıları diyafram, enstantane ve odak uzaklığı değerlerini gösterir. Kullanan kişiler ayarlar üzerinde çok fazla kontrol sahibi değildir.

Gelişmiş Kompakt Kameralar: Point-shot kameraların alt serisi olmakla beraber yeni başlayanlara pek önerilmez.

Scale and Zone Kameralar: Bu makine çekeceğiniz alana otomatik odaklanır ve bu çekim hızını artıran bir özelliktir. Sadece netlik ayarını yapmanız gerekmektedir.

Fixed Lenses Rangefinder (Sabit Lensli Telemetreli): Sabit lensli uzaklık ölçen kameralara denir. Vizör kısmından bakıldığında mesafe bulma alanı ile görüntü yakalanır.

Değiştirilebilir Lensli Telemetreli: Bu makineler diğerlerine göre daha pahalıdır. Yeni başlayacaklar için iyi bir seçenek olmayabilir.

SLR film kameralar: Vizörde görünen görüntüye en yakın görüntüyü veren makinedir. Bu makinede diğerlerinden farklı olarak objektif ve vizör ayrı değildir. SLR makinelerde çok fazla çeşit mevcuttur ve başlangıç için en uygunu olarak görülmektedir.

Temel Analog Fotoğrafçılık İpuçları: Film Seçimi ve Çekim Teknikleri

Fotoğraf çekimi tekniklerini kavramak için öncelikle kullandığınız makineyi iyi tanımalısınız.

Analog fotoğraf makinelerinde ISO değeri, fotoğraf makinenizin ışığa olan hassasiyetinin bir ölçüsüdür. Hareketli nesneler ve iç mekan çekimleri için ISO değerinin yüksek olması önerilir.

Ne kadar çok farklı kadrajlarda çekim yaparsanız o kadar tecrübe edinebilirsiniz.

Güneşli günler için Sunny-16 kuralını uygulamayı deneyebilirsiniz. Manuel ayarlarınızın takibini yapın ve her seferinde not alarak daha iyisini bulmaya çalışın.

Film seçiminde ise bayat ve taze film ayrımını bilmelisiniz. Filmlerin kutularında son kullanma tarihi bulunmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş filmler bayat filmlerdir. Bayat filmler ile solgun fotoğraflar elde ederken taze filmler daha net fotoğraflar elde etmek için kullanılır. Sadece son kullanma tarihi değil filmlerin ISO değerleri de solgunluk ve netliği etkiler. Filmlerin kutularında filmlerin hassas olduğu renkler belirtilmiştir. Çekilecek ortamlara göre uygun renklerin olduğu filmler tercih edilebilir. Analog fotoğraf makineleri için hemen bağlantıya ulaşabilirsiniz: https://www.cimri.com/film-makinesi

ETİKETLER: Analog, Fotoğraf
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.