Burçlar ve Onlara Özel Doğal Taşları

Burçlar ve Onlara Özel Doğal Taşları

Birçok insan burçların kişiliklerimizin bir parçası olduğuna inanmıyor olsa da bu doğru bir şey. Her ne kadar kişiliklerimizi yaşantılarımız oluşturuyor olsa da burçlarında bunlar üzerinde büyük etkileri vardı. Doğa üzerinde bulunan ve etkilerinin faydalarıyla bilinen doğal taşlar vardır. Bu doğal taşların burçlar üzerindeki etkisi ise tartışmaya kapalı bir şekilde vardır. Bugün sizlere her burcun üzerinde en çok etkiye sahip olan doğal taşlar hakkında bilgi vereceğim. Dilerseniz burçlar ve taşları listemize hemen geçelim.

1. Oğlak Burcu (22 Aralık – 20 Ocak)

Oğlak burcu negatif bir burç olarak bilinmektedir. Çalışkan, disiplinli, azimli ve maddiyatı seven bir yapıya sahiptirler. Planlı ve programlı olmalarıyla birlikte aşırı çalışandırlar. Akıllı ve mantıklı adımlarıyla bilinen oğlak burçları üstlendikleri bir işi ya da sorumluluğu yerine getirmek için var güçleriyle çalışırlar. Bununla birlikte dışarıdan sert ve soğuk görünen bir burçtur. Arkadaş edinmesi aşırı zorludur. Lakin her ne kadar zorlu ve sert bir insan olsalar da arkadaş edindikleri insanlara aşırı sadıktırlar.

 • Jasper Taşı: Oğlak burcunun simgesi haline gelmiş olan; sabır, sevgi ve kararlılık duygularını besleyen bir taştır. Opak bir yapıya sahiptir.
 • Lal Taşı: Kahverengi ile kırmızı renkleri arasında giden bir taştır. Kristalimsi bir yapıya sahiptir. Bu taş oğlak burcu için; insanlara karşı pozitif olmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Malahit Taşı: Yeşilimsi bir yapıya sahiptir. Oğlak burcu için; korku, kaygı gibi olumsuz duygulardan arınmaya yardımcı olur.

2. Balık Burcu (19 Şubat – 20 Mart)

Kadın ya da erkek fark etmeden duygusal bir yapıya sahip olan burçtur. Bir ortama girdikleri zaman başlarda çekimser davransalar da ortama alıştıkları zaman aşırı sevecen bir insan olurlar. Genellikle sevecen ve sakin bir yapıya sahiptirler. Tam bir aşk insanıdırlar. Önemsiz bir konu bile olsa bu konu hakkında uzun uzun hayaller kurma kapasiteleri vardır. Birçok şeyi kafalarına takan bir burçtur.

 • Ametist Taşı: Balık burcunun üzerinde bulunan negatif enerjiyi almaktadır. Burcun üzerindeki negatif enerjiyi yok eder, ruh halini düzenler ve kişilerin gelişiminde katkıda bulunur.
 • Kan Taşı: Burca; cesaret, konsantrasyon ve özgüven vermektedir.

3. Yay Burcu (23 Kasım – 21 Aralık)

Bu burç bireyleri; şanslı, coşkulu, pozitif, çekici ve çift karakterlidir. Girdikleri her ortama ayak uydurarak arkadaş bulabilirler. Yüksek enerjili olmalarından dolayı insanları kolayca etkileyebilirler. Kolay sinirlenen bir burçtur. Planlı ve konsantrasyonları yüksek bireylerdir. Özgürlükçü bir yapıya sahiptirler ve tarih konularını çok severler.

 • Sodalit Taşı: Burç bireylerinin konsantre olmalarına yardımcıdır. Zihindeki kötü düşünceleri siler ve pozitif düşünceler ekler. Ani duygu değişimlerini engeller.
 • Ametist Taşı: Çevredeki tüm kötü ve negatif enerjiyi kendisinde toplar ve bireye pozitif enerji verir.
 • Yakut Taşı: Özgürlükçü ruhu destekler. Çevrelerinde bulunan insanlara pozitif enerji yayar.

4. Kova Burcu (21 Ocak – 18 Şubat)

Özgürlükçü, entelektüel, topluma duyarlı ve pozitif bir burçtur. Balık burcu insanlarını baskı altında tutma olanağı yoktur. Sürekli olarak yenilikçilerdir. Toplumun her tabakasından insan ile iyi bir iletişim kurabilirler ve topluma duyarlı olan yapılarından dolayı birçok olayda ses çıkartmaya meyillidirler. Düşündüğü şeyi anında söyleyen, açık sözlü bir burçtur.

 • Florit Taşı: Burç insanlarının daha uyumlu ve hareketli olmalarında katkı sağlar. Yeşil tonlarına sahip olan bu taş ışık tutulduğunda mor rengine bürünür. Mutluluğun simgesidir.
 • Aquamarin Taşı: Deniz mavisi bir renge sahiptir. Kova burçlarının kendisinin farkına varmasını sağlayan bir taştır. Toplum içerisinde daha özgüvenli olmalarını sağlar.

5. İkizler Burcu (21 Mayıs – 21 Haziran)

Sıcakkanlı, neşeli, zeki ve çeviktirler. İletişim yetenekleri üst seviyededir. Girdikleri bir ortamda tüm dikkatleri üzerine çekme olasılıkları çok yüksektir. Entelektüel ve mantıklı olmaları kadar huzursuz ve kararsızlardır. Çok hızlı karar vererek düşünürler lakin bir o kadar da hızlı bir şekilde fikirlerini değiştirebilirler.

 • Aquamarin Taşı: Burcun hayatın zorlukları karşısında yaşadığı kararsızlıkları yok eder. Burcun sezgi yeteneğini arttırır.

6. Terazi Burcu (23 Eylül – 23 Ekim)

Terazi insanları; adalet konusuna düşkün, aşırı duygusal yapıdadırlar. Aşka karşı inançları vardır. Genellikle pozitif huyludurlar. Kibar ve hoşgörülüdürler.

 • Pembe Kuvars Taşı: Terazilere aşkı getirdiği inanılan bir taştır. Zihinlerinde oluşan kötü duygu ve düşünceyi bastırmaktadır.
 • Yeşim Taşı: Dengesiz duygu değişimlerini dengelemektedir. Pembe kuvars ile kullanıldığı takdirde daha etkili olmaktadır.

7. Başak Burcu (24 Ağustos – 22 Eylül)

İletişim becerileri gelişmiş bir burçtur. Mükemmelliğe önem veren bir burçtur. Bu özelliklerini her alanda kullanmaya özen gösterir. Aşırı titiz ve düzenli bir burçtur. Dışarıya dağınık görünse de düşüncelerinde tutarlılık, düzen ve titizlik barındırır.

 • Kalneol Taşı: Başak burcuna yaşam sevinci vermesiyle bilinmektedir.

8. Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Sıcak, pozitif ve yüksek enerjili yapıya sahiptirler. Yöneticilik duygusu çok baskındır. Tüm insanları kendi istekleri çevresinde döndürürler. Kolay arkadaşlık kurarak kendisini sevdirebilmektedir.

 • Kuvars Kristali: Pozitif enerji saçtığına inanılır. Aslan burcuna cesaret katmasıyla bilinir.
 • Yakut Taşı: Bu taşın enerjisi sayesinde aslan burcunun ezilmesi ihtimal bile değildir. İnsanın zihnimde bulunan kötü düşünceleri silmektedir.

9. Koç Burcu (21 Mart – 20 Nisan)

Hareketliliği, pozitif enerjisi ile bilinirler. Girdikleri ortamda dikkat çekmekte bir numaradırlar ve yönetici vasfına sahiptirler. En inatçı burçlardan birisidir.  Verdiği kararlardan döndürmek imkansızdır. Çok ani duygu patlamaları yaşayabilirler. Dışarıya göre güçlü ve sert bir birey gibi görünen koç burçları kolayca kırılma ihtimallerini taşımaktadırlar

 • Hematit Taşı: Halk dilinde kan taşı olarak bilinir. Pozitif enerji, refah ve barış getirdiğine inanılır.
 • Ametist Taşı: Koç burçlarının hayatında olan ani duygu iniş çıkışlarını dengelediğine inanılan bir taştır.

10. Boğa Burcu (21 Nisan – 21 Mayıs)

Kararlı, sakin ve güvenilir burçlar arasındadır. Hayatları yavaş bir tempo ile sürmektedir. Yeni fikirlerle yolculuk yapmadan önce plan yapmaya özen gösterirler. Pratik ve gerçekçiliğe önem veren bir burçtur. Güçlü yanları zayıf yanlarını gölgeler.

 • Yeşil Yeşim Taşı: Daha zengin ve daha tatmin edici bir yaşam sürmelerine yardımcı olan bir taştır. Hedeflerine ve hayallerine ulaşmakta da yardımcı olur.
 • Carnelian Taşı: Hayallerine önderlik eder ve başarıya ulaşmak için boğa burçlarına cesaret verir.

11. Akrep Burcu (23 Ekim – 22 Kasım)

Tutkulu, özgürlükçü ve sadık bir burçtur. İstedikleri şeyleri ilk seferde doğru bir şekilde yapmaları ile bilinirler ve kararlılardır. Duygularıyla hareket ederler ve ani duygu değişimleri ile boğuşurlar.

 • Sitrin Taşı: Hedeflere ulaşmada yardımcı olan bir taştır. Akrep burcunun hayatlarında hata yapmalarını önler
 • Sodalit Taşı: Ani duygu değişimlerini sakinleştiren bir taştır.

12. Yengeç Burcu (22 Haziran – 22 Temmuz)

Farklı şeyler öğrenirken sürekli mutlu olan bir burçtur. Sezgisel, duygusal ve duyarlı bir karaktere sahiptirler. Sadık ve empati yapmada da çok üst seviyededirler.

 • Aytaşı: Sezgileri doğru kullanmada, doğru kararlar vermede yardımcı olan bir taştır.
ETİKETLER: Burç, Burçlar, Doğal
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.