Kaliteli Bir Anime Yorumu! Dr. Stone

Kaliteli Bir Anime Yorumu! Dr. Stone

Herkese merhaba. Yakın bir zamanda bitirdiğim ve gerçekten de ilginç bir kurguya sahip olduğunu düşündüğüm bir animeyi bugün sizlere ufak detaylarla anlatacağım.

Anime bizim ülkemizde çizgi dizi olarak geçmekte. Aslında bakarsanız bu doğru bir kavram ama çocuklar için uygunluğu konusunda her anime için onay verilemez. Kimi animeler vardır ki kopmayan kol bacak kalmaz, kimi animeler de vardır ki içinizi kelebeklerle doldurur. Bugün sizler için önereceğin animeyi çocuklarında izleyebileceğini düşünüyorum. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Dr. Stone

  • Tür: Bilim kurgu, Shounen, Macera
  • Bölüm Sayısı: 24
  • Konusu: Kaçınılmaz bir günde, tüm insanlık kör edici bir ışık parlamasıyla donakalmıştı. Birkaç bin yıl sonra, Liseli Taiju uyanır ve kendini heykellerin dünyasında kaybolmuş şekilde bulur ama yalnız değildir! Onun bilime aşık arkadaşı Senku kalkmış ve birkaç aydır çalışıyordur. Bilimin gücüyle medeniyeti yeniden inşa etmek için Senku’nun aklında bir fikir vardı.

Toplamda iki sezondan oluşan Dr. Stone, birinci sezonun ilk bölümünde ne gariptir ki bir ışın yüzünden dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar Medusa’ya maruz kalmışçasına taşa dönüşüyorlar ve aradan milyonlarca yıl geçmeye başlıyor. Senku zihnini sürekli halinde çalıştırmaya başlayarak saniyelerini sayıp hangi gün ve hangi mevsimde uyanması gerektiğine kadar hesaplayan büyük bir bilim insanı. Anime boyunca sizi bekleyecek olan birkaç şey var.

Birincisi her bölümde bilimsel terimler, doğal taşlar, periyodik tablodan elementler ve benzeri tonlarca fiziksel, kimyasal isim duyacaksınız. Bu kelimeleri duyduğunuzda korkmanıza hiç gerek yok çünkü anime size öyle bir şekilde bu saydıklarım ne işe yaradığını gösteriyor ki kendinizi animeye bağlanmış bir halde buluyorsunuz.

İkinci şey ise her bölümde bir icat veya bilim görüyorsunuz. Ateş’in buluşundan bir telefonun icadına kadar olan tüm süreçten bahsediyorum bu arada, ev inşa etmesi gibi küçük şeyler değil. Üçüncü olarak Senku’nun bir manyak olduğunu, konu bilim olunca dağları taşları delip geçeceğini kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

Taş Savaşları Başlıyor!

Animede her daim bilim bulunuyor olsa da taşlarla kaplanmış insanları diriltebilen mucizevi bir iksir bulan Senku, diriltmiş olduğu Tsukasa ile büyük bir savaş içerisine girmeye başlayacak. Senku bilim ile doğan bir krallık ile tüm Dünya’yı kurtarıp, baştan yaratmayı istiyor. Tsukasa ise Dünya üzerinde bulunan tüm yetişkinleri yok ederek, kalplerinin temiz olduğunu düşündüğü gençleri yaratıp taş dünyada ilkel bir şekilde yaşamaya devam etmeyi istiyor. Tabi bu ikisinin arasında büyük bir savaş başlıyor ve bu savaşın asıl bölümlerini ikinci sezonda izliyor olacağız.

Birinci Sezon’un Kısa Özeti

Anime çizimleriyle de konusuyla da mükemmelliğe yakın. Birinci sezonun ilk bölümünde insanlık komple taşa çevriliyor, Senku ve arkadaşı Taiju taşlardan kurtulmasının ardından yeniden bir şeyler inşa etmeye çalışıyor, Tsukasa’nın canlanması ile başta her şey çok güzel gidiyor sonradan her şey karmaşıklaşmaya başlıyor, Senku ilkel bir köy buluyor ve bilimin gücünü bizlere kanıtlıyor, Tsukasa ise savaşmak için kendini ve insan gücünü hazırlamaya başlıyor.

Dr. Stone: Stone Wars

  • Tür: Bilim kurgu, shounen, macera, komedi
  • Bölüm Sayısı: 11
  • Konusu: Stone’un İkinci Sezonu

Animenin birinci sezonunda kaldığı yerden devam ederek başlıyor birinci bölüm. İlk sezona göre biraz daha hızlandırılmış şekilde icatlar, buluşlar daha çabuk meydana gelmeye başlıyor. Birinci sezonda aksiyon yokken ikinci sezonda birden aksiyon başlıyor.

Dürüst konuşmam gerekirse üçüncü sezonu beklemeye değer bir anime. Gene ilk sezonda olduğu gibi gördüğünüzde şaşırmamanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Birincisi ‘Bu bir düşman’ dediğiniz herkes dost olabiliyor. Bu da ilkellikten çağdaşlığa geçen kesimin neler yaptığını gören ya da duyan herkesin bilime olan inancının artmaya başlamasıdır. İkincisi ise nerede imkansız olarak görünen bir şey varsa o şey mutlaka ama mutlaka en imkansız şekilde yapılır.

Bilim Kaba Kuvveti Yener mi?

Animenin ikinci sezonunun ana konusu bilimin kaba kuvveti yenip yenemeyeceğidir. Tsukasa insanlığı kurtaracak olan mucizevi iksir ile kaba kuvvetli olan tüm insanları dirilterek Senku’nun bilim ordusuna karşı büyük bir mücadele içerisine girmeye başlar. Senku her geçen gün bilim çağında bir level daha atlarken Tsukasa süreklilik halinde aşırı güçlü duyma yeteneğine sahip olan, en güçlü polis, jimlastikçi gibi kuvvetli ve çevik insanları bir araya toplamaya devam etmektedir.

İlkel Çağda Bir Tank

İmkansız denilebilecek hiçbir şeyin olmadığını söylemiştim. Birinci bölüm itibariyle Tsukasa’nın ordusunu defetmek ve mucizevi iksiri elde edebilmek için yeni teknolojileri ortaya çıkartan Senku, Chrome’nin esir alınması üzerine planlarını daha da öne çekerek büyük bir savaşın başlangıcını verir.

Anime genel anlamda çizimleriyle, konusuyla, karakterlerinin kişisel özellikleriyle, müzikleriyle birçok efsanevi animenin içerisine girebilecek konumdadır. Toplamda iki sezon bulunuyor ve ikinci sezonu 2021 yılında çıkmış bulunmakta ve üçüncü sezonunun da mutlaka geleceğine dahil bir umudumuz bulunmaktadır. İzlemenizi öneririm.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al