Hamile Kalmamak İçin Mutlaka Dikkat Etmeniz 5 Husus

Hamile Kalmamak İçin Mutlaka Dikkat Etmeniz 5 Husus

Hamile kalmamak: İlişkiniz var, dikkat ediyorsunuz ama yine de hamilelik konusunda oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor… Bu noktada dikkat etmeniz gereken, önemle takibini yapmanız gereken bazı durumlar bulunuyor. İşte hamile kalmamak için mutlaka dikkat etmeniz gereken 5 husus nedir bundan bahsedeceğiz. Alacağınız önlemler sonrasında bu konuda endişe etmenize gerek kalmayacak.

Şimdi sizlere gruplara ayırarak birkaç önemli madde anlatacağız. Bu önerilerimizi dikkate alarak, araştırmanızı tavsiye ederiz. Sizlere sunacağımız 5 hususa dikkat ettiğiniz zaman hamile kalma ihtimaliniz de düşük olacak ve her ay endişe etmenize gerek kalmayacak. İşte bilmeniz gereken detaylar…

Hamile Kalmamak

1. Doğum Kontrol Hapı Kullanın

Düzenli bir ilişkiniz varsa ve prezervatif gibi korunma yöntemlerini tercih etmiyorsanız o zaman en iyi yöntem doğum kontrol hapı kullanılmasıdır. Bu haplar doktor tarafından reçetelenebilir ve siz de kullanabilirsiniz.  Doğum kontrol hapları 21 gün boyunca düzenli olarak içilmelidir ve bir hafta ara verilmelidir. Bu arada da regl olmanız gerekir. Bir başka doğum kontrol hapı yöntemi de 28 tane içeriği olanlardır. Hiç ara vermeden tamamını kullanırsınız ve diğerine başlamadan önce regl döneminiz gelmiş olur.

Bu haplar östrojen hormonlarınızı dengeler ve vücudunuzu hamileliğe elverişsiz hale getirirler. Birkaç çeşidi bulunduğu için kafanıza göre almak yerine bir doktor tavsiyesiyle almanızı öneririz. NOT: Sakın içmeyi aksatmayın!

2. Korunmasız İlişkide Buna Dikkat!

Eğer korunmasız ilişkiye giriyorsanız ve hamile kalmak istemiyorsanız geri çekilme yöntemini deneyebilirsiniz. Ama bu noktada da şuna dikkat çekmemiz gerekiyor: Her ne kadar geri çekilme yöntemi kullanılıp spermlerin dışarı gelmesi sağlansa da zamanlama son derece önemlidir.

Bu sebeple doğru zamanda geri çekilme yapılmalı ve eğer en ufak bir şüpheniz varsa da ertesi gün hapı kullanmalısınız. Bu haplar da yıl içerisinde en fazla 3 kere kullanılması tavsiye edilen haplardır. İlişkinin üzerinden 24 saat geçmeden alırsanız hamileliği önleme ihtimali yüzde 99’dur.

3. Kondom Kullanın

En garanti yöntem ise kondom yani prezervatif kullanımıdır. Bu sayede cinsel ilişki sırasında geri çekilme yaşanmaz ve kondom arada bir bariyer görevi görür. Bu sebeple de daha güvenli sonuç verir. Ama yine de ilişki sırasında kondomun yırtılma ihtimali her zaman vardır. İlişki sonrası kontrol etmeniz içinizi rahatlatacaktır.

Kondomlar kullanım amaçlarından kaynaklı kalındırlar ve kolay kolay yırtılmazlar. Ama imkansız da değildir. Bu sebeple kontrol ederek hamile kalma ihtimalinizi de en aza indirgeyebilirsiniz.

4. Yumurtlama Döneminizi Takip Edin

Her kadının ayın belli dönemlerinde yumurtlama zamanıdır. Yani yumurtalıklar yeni döngüye girerler ve bu süreçte eğer döllenme gerçekleşmezse, regl gerçekleşir. Bu süreçte de mutlaka cinsel ilişkiye girdiğinizde korunmanız gerekir. İster doğum kontrol hapı kullanın isterseniz kondom hiç fark etmez. Ama bu süreçleri mutlaka takip etmeniz gerekiyor.

Bir kadın doğum uzmanına gittiğinizde ve hamile kalmak istediğinizi söylediğinizde size ilk söyleyeceği şeylerden birisi takvim döngünüzü takip etmeniz olacaktır. Bu döngülerde yumurtlama dönemi doğurganlığın en yüksek olduğu dönemdir. Eğer bir haftalık süreçte yumurtalar spermle buluşmazsa, gebelik de gerçekleşmez.

İşte belki de bu 5 önemli hususta en çok dikkat etmeniz gereken bu maddedir. Çünkü hamile kalma ihtimalinizin bulunduğu dönemde korunmasız bir ilişki yaşayarak durumu riske atmak istemezsiniz, değil mi?

5. Rahim İçi Spiral Taktırabilirsiniz

Hamile kalmamak için mutlaka dikkat etmeniz gereken 5 hususta son maddeye geldik. Kalıcı bir çözüm olsun diyorsanız spiral taktırabilirsiniz. Doktorlar tarafından rahim içine yerleştirilen spiraller, on yıl boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Tabi yine de düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekir, nadiren de olsa, yerlerinden oynama yapabilirler. Nasılsa bir sorun olmaz deyip görmezden gelmeyin. Çünkü unutmayın, her önlemde yüzde 99 koruma payı bulunsa da yüzde 1’lik bir kısım her zaman vardır. Bu sebeple korunmak için hangi yöntemi tercih ederseniz edin, düzenli kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın.

İşte bu yöntemler hamile kalmak istemeyenler için.. Eğer dikkat ederseniz ve doğru bir şekilde uygularsanız her ay hamile kaldım mı acaba diye endişe etmeniz de gerekmeyecek. Fakat bir uyarıda da bulunmak istiyoruz: Ne kadar dikkatli olursanız olun, yine de bir yöntem uygulayacağınız da karşılıklı karar verin ve sizler için hangisi daha uygunsa onu seçin…

ETİKETLER: çocuk, Doğum, Hamile, Hamilelik, Rahim
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. 4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.