Güven Puanı! TrustPilot Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Güven Puanı! TrustPilot Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

TrustPilot nedir biliyor musunuz ya da daha önce hiç duydunuz mu? Aslında bu site çok uzun zamandır var ve insanlar tarafından sevilerek inceleniyor. Şimdi sizlere güven puanı ve TrustPilot nedir, bunların bilgilendirmelerini yapacağız. Aynı zamanda TrustPilot (Güven Puanı) ne için ve nasıl kullanılır bunlara da bakacağız.

Malum internet üzerinde bir sitede bile gezinirken elde edilen bilgilere güvenmek oldukça zor. Bunun yanı sıra önemli bir araştırma yapılacağı zaman kontrolünün ve doğruluğunun sağlanması da gerekiyor. İşte bu noktada da sitelerin güven puanları devreye giriyor ve bizi TrustPilot’a doğru yönlendiriyor. İşte detaylar!

TrustPilot Nedir?

TrustPilot Nedir?

En çok merak edilen sorulardan birisi TrustPilot nedir? Aslında TrustPilot bir web sitesidir. Danimarka’da kurulan bu sayfa, dünya çapındaki işletmelerin incelemelerini bir araya toplayan bir inceleme web sitesidir. Bir çeşit tüketici işletmesi olarak da adlandırabileceğimiz TrustPilot bizlere çok fazla konuda yardımcı oluyor.

Her ay ortalama bir milyon yeni incelemenin yer aldığı siteden istediğiniz bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Çünkü site işletmelere sınırsız hizmetler sunuyor ve bu sebeple de binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor.

Site, incelemelerini yaparken Güven Puanı ölçeğini dikkate alıyor. Yani, ‘Müşteriler deneyimlerinde nasıl yorumlar bırakmış? Siteler ya da işletmeler güvenilir mi?’ Bunların incelemesini yaparken kullanıcı yorumlarını öncelik alıyor ve ortaya güven puanını çıkarıyor. Böylece siz de bir işletmeye bakarken ya da güvenilir olup olmadığını merak ettiğinizde bu siteden rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz.

TrustPilot Nedir?

TrustPilot Ne İçin Kullanılır?

Az önce de kısa bir şekilde bahsettiğimiz üzere TrustPilot, firmaları inceler ve yorumlar üzerinden güven puanı sıralamasına koyar. Sitelerin güvenilir olup olmadığını incelediği için merak eden müşterilere bunun cevabını vermek ve onların endişelerini gidermek için kullanılır.

Buna ek olarak bir şirket satın almak ya da o şirkete ortak olmayı düşünen büyük yatırımcılar da TrustPilot yardımıyla araştırmalarını yapabilirler. Eğer güven puanları yüksekse, verilen yıldızlar iyi ve yorumlar da güzelse site üzerinden incelemesi de olumlu olacaktır. Bu sebeple seçim yaparlarken de siteyi kullanabilirler.

Ayrıca müşteriler yani tüketiciler de buraya işletmeler hakkında yorumlarını ve deneyimlerini de ekleyebiliyor. Kısaca TrustPilot internetteki işletmenizin veya markanızın güven puanıdır.

TrustPilot Nedir?

TrustPilot Nasıl Kullanılır?

Tabi bu noktada TrustPilot (Güven Puanı) nasıl kullanılır merak ediyor olabilirsiniz. Hemen bu sorunuzu da cevaplayalım ve sizi bilgilendirelim:

Eğer tüketici olarak bir yorum ya da deneyim eklemek istiyorsanız;

  • Ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekiyor.
  • Aynı şekilde şirketler de hesap oluşturarak siteye giriş yapabilirler.
  • Deneyim paylaşacaksınız eğer, yorum kısmında yer alan kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor. Bu kutucuk da olayın gerçekten yaşandığını onaylamanız içindir.
  • Yorumunuzun doğrulanabilmesi ve yayınlanması için de e posta adresinizi eklemelisiniz.
  • Buna ek olarak; arama yapmak istiyorsanız sayfada yer alan arama bölümünden ismini yazabilirsiniz.
  • İsim yerine kategoriler arasından da tercih yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu siteyi kullanmak oldukça kolaydır.

TrustPilot Nedir?

Güven Puanı! TrustPilot Güvenilir mi?

Genel olarak TrustPilot, başka işletmelerin ve markaların güvenilir olup olmadığını anlamamıza yardımcı oluyor.  Peki bu site güvenilir mi?

Tüketicilerin ve işletmelerin büyük bir çoğunluğu tarafından beğenilen site amacına ulaşıyor. Bunu da yorumlardan ve kullanıcı sayısının çok olmasından anlayabiliriz. Ama eğer siteye yine de tam güvenemiyorsanız burada yer alan derecelendirmelerin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla ‘Better Business Bureau’ kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak düzenli kontrollerle de yapılan yorumların sahte mi gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin, tüketicinin diğer incelemelerine bakabilirsiniz. Şüpheli ya da fake bir hesap tarafından yorum yapıldıysa diğer incelemelerine bakarak dil ve imla düzenini kontrol edebilirsiniz. Bu hesapların belli bir kalıbı vardır. Fotoğrafları yoktur, cümleler çok düzgün değildir, gerçekçi görünmezler ve belli şirketler için yorum bırakırlar.

İşte sizler için hazırladığımız TrustPilot nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Konulu yazımız… Aslında gündelik hayatta da rahatlıkla kullanabileceğimiz bir web site olan TrustPilot bizlere çoğu konuda yardımcı oluyor. Bizler fark etmesek de sitelere girdiğimiz zaman ya da yeni bir uygulamayla karşılaştığımızda burası hemen harekete geçiyor ve daha biz bakamadan incelenmiş oluyor.

Küçük bir not: Eğer yazı sizin için bilgili olduysa diğer yazılarımıza da bir göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunuyum. 4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al