Google Play Store Dışında Uygulama Yükleme

Google Play Store Dışında Uygulama Yükleme

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi Android işletim sistemi olarak bilinmektedir. Son dönemde iyice gündeme gelen ve yaygınlaşmaya başlayan Android işletim sistemi, iOS kadar popüler hale geldi. Hatta kullanım oranlarına baktığımız zaman çok daha popüler. Tabii ki Android işletim sistemi denildiği zaman akla ilk gelen Google Play Store uygulama mağazası.

Android işletim sisteminin bu kadar çok kullanışlı olmasının ana nedeni de zaten Google Play Store uygulama mağazası. Resmi olarak tüm Android uygulamalarının yer aldığı platform, Google kontrolünde olan bir merkez olmasının yanında, oldukça güvenli bir merkez. Burada asıl merak edilen konu ise Google Play Store dışında uygulamaların yüklenebilirliğinin nasıl olduğu.

Her ne kadar Google Play Store resmi uygulama mağazası olsa da her uygulama burada yer alacak diye bir durum söz konusu değil. Uygulamaların bu platforma kabul edilmemesi ya da yayıncıların bu platformda yer almak istememesi mümkün. Böyle bir durumda uygulama mağazası dışında, akıllı telefonlarınıza ya da tabletlerinize nasıl uygulama yükleyebileceğinizden söz edeceğiz. Bakalım harici olarak uygulama yüklemek isterseniz neler yapmanız gerekiyor ve bu işlemin nasıl sonuçları karşımıza çıkıyor.

Google Play Store Harici Uygulama Yüklemenin Riskleri Neler?

Uygulama mağazasının dışında uygulama yüklemenin nasıl olduğu konusunda bilgi paylaşımına geçmeden önce, dışarıdan uygulama yüklemenin nasıl sonuçları olabileceğinden söz edelim. Eğer dışarıdan uygulama yüklemek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta güvenlik olacak.

Resmi uygulama mağazasında uygulamaların kabul edilme süreci vardır. Geliştiriciler uygulamalarını mağazada yayınlamak istedikleri zaman, Google bu süreçte bazı denetimleri uygular. Yapılacak olan denetimler sonrasında uygulamaların ne kadar kullanılabilir ve güvenli olduğu konusu ele alınır.

Eğer uygulamanın içerisinde herhangi bir güvenlik açığı bulunması durumunda, uygulama mağazada yayınlanmaz. Bu sayede herhangi bir casus yazılımla karşı karşıya kalma riskiniz ciddi bir şekilde azalır.

Google Play Store

Ayrıca abonelik sistemi ve benzeri sistemler için Google Play Store uygulama mağazası üzerinden indirilen uygulamaların daha avantajlı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu platform üzerinden indirilen uygulamalar ve oyunlar için çok daha kolay abonelikleri kullanabilirsiniz.

Tabii ki ana nokta uygulamaların güvenliği konusu oluyor. Güvenlik konusunun dışında dediğimiz gibi servis durumu ve benzeri durumlarda var. Tüm bunları açıkladıktan sonra geçelim dışarıdan uygulama yüklemenin nasıl yapılacağına.

Dışarıdan Uygulama Yükleme

Bunun için size önerebileceğimiz bir servis olacak. Google dışında deneyebileceğiniz bir başka uygulama mağazası APKMirror. Çok kullanılan uygulama mağazasının nasıl kullanılacağına bakalım.

  • İlk olarak APKMirror adresine girmeniz gerekiyor.
  • Adresi açtıktan sonra ise sitenin koleksiyon kısmına girmeniz ya da uygulamaları aramanız gerekiyor.
  • Aradığınız uygulamaları bulduktan sonra, uygulamayı indirmek için butonları kullanmanı gerekiyor.
  • Burada dikkat edeceğiniz konu uygulamanın sürümleri.

Google Play Store

  • Aradığınız uygulamaların farklı sürümleri de size gösterilecektir.
  • Size gösterilen farklı sürümle içerisinde istediğiniz sürümü seçmeli ve bu sürüme tıklamanız gerekiyor.
  • Sonrasında ise uygulamanın sayfasından Download APK butonuna tıklamanız gerekiyor. Şimdi telefonda onay mesajı göreceksiniz. Telefon bilinmeyen uygulamalara karşı yükleme izni isteyecek ve sizin onay vermeniz durumunda da uygulamanın indirme işlemi başlayacaktır.
  • İndirdiğiniz dosyayı kurmak içinse ayarlar>güvenlik>bilinmeyen kaynaklara izin ver özelliğini açık konuma getirip yükleme işlemini yapmanız gerekiyor.
YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.