Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Ülkemizde çok fazla bilinmeyen ve alan kullanılmayan bu alan anlam olarak başkasının malını üzerine kendi karınızı da katarak satmak demektir. Ancak bu şekilde tanımlandığında kulağa çok etik bir durum gibi gelmemektedir. Bilinmesi gereken husus şudur ki, başkasının malını başkasının izni ile satma işlemine verilen addır. Peki, dropshipping nedir? Nasıl yapılır? sorusunun cevabı nedir?

İnternet Ortamından Satış

Günümüzün bizlere getirdiği yeniliklerden biri de sanal ortamda ticaret yapmaktır. Satıcı ve alıcı internet ortamında anlaşıp ticaret yapabilmektedir. Bu imkanı kullanmak hiç şüphesiz farklı iş kollarının oluşmasını sağlıyor ve yeni istihdam alanları açıyor. Yurt dışında oldukça popüler olan ve bu alan üzerinde çalışan ofislerin kurulduğu dropshipping ülkemizde de yavaş yavaş uygulama alanı buluyor.

Eskiden de olduğu gibi tarih boyunca tüccarlar birbirlerinin mallarını kendi kar paylarını ekleyerek satma yolunu tercih etmişlerdir. Bu sebeple bu alanı da böyle değerlendirmek ve yeni iş kollarının açılmasında öncülük etmek gerekmektedir.

İşlevi ve Görevi

Dropshipping ülkemizde birkaç örneğinin olduğu bir ticaret alanıdır. Alıcı ve satıcının fiziki olarak bir araya gelmeden yaptıkları anlaşma hiç şüphesiz çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Aşamalar halinde çalışan bu satış alanında birinci aşamada, satacağınız ürünün tüm özelliklerini barındıracak açık ve net fotoğraflar çekmeniz önemlidir. Her açıdan uygun şekillerde çekilen fotoğraflar daha sonra internet ortamında dropshippinge yüklenir.

İkinci aşamada ürününüzün satılması halinde gelen para bu satış alanının havuzunda bekletiliyor. Daha sonraki aşmada, size tedarikçi olan ve ürününüzün satılmasını sağlayan satış alanına alıcının bilgilerini yollayıp alıcıya ulaşmasını beklersiniz. Son aşamada da tedarikçinize ödediğiniz ücretten geri kalan ve sizin de kar payınızı barındıran ücret hesabınıza yatıyor.

Avantaj ve Dezavantajları

Bu satış alanının bireylere kattığı birçok yararın yanında birtakım problemlerde olabilir. Avantaj olarak kesinlikle internet ortamında ticaret yapıp kar elde etmek vardır. Bunun yanında fiziki olarak görmediğiniz bir malı satın aldığınız esnada malın arızalı veya defolu olma ihtimalini barındırmasıdır. Tüm bunlar dikkate alındığında çok geniş bir iş sahasının bu sayede kurulabileceği kuşkusuzdur.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al